Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Mutarea, transferul sau detasarea politistilor

Postare recomandată

Marius

Avand in vedere ca exista inca situatii in care prevederile legale privind mutarea politistilor nu sunt respectate, am zis ca e bine sa discutam si sa lamurim aceste aspecte.

Mutarea politistilor intr-o alta unitate nu poate fi facuta decat in anumite conditii, expres prevazute de lege si nu poate fi inclusa in categoria sanctiunilor disciplinare aplicabile politistului.

Prevederile legale ce reglementeaza mutarea politistilor sunt cuprinse in Legea nr. 360/2002 privind statutul politistului, completata cu prevederile Legii nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, astfel:

• art. 46 din Legea nr. 360/2002 privind Statutul politistului, care prevede ca politistul poate fi mutat intr-o alta unitate, aflata in aceeasi localitate sau in alta localitate decat cea de domiciliu, in doua situatii, respectiv in interesul serviciului si la cerere.
  • art. 79, alin 1 din Legea nr. 188/1999, ce prevede ca functionarul public poate fi mutat, definitiv sau temporar, in cadrul altui compartiment al institutiei publice in care este incadrat.
  • art. 79, alin 2 din Legea nr. 188/1999, prevede ca mutarea definitiva trebuie sa fie aprobata, cu acordul scris al functionarului public, de catre conducatorul autoritatii sau institutiei publice unde acesta isi desfasoara activitatea.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

In 13.05.2010, la sediul MAI a avut loc o sedinta de dialog social in cadrul careia reprezentantii MAI au pus in discutie modificarea Legii 360 - Statutul politistului.

Una dintre solicitarile MAI este modificarea actualei legislatii privitoare la mutarea politistului fara acordul sau, motivand faptul ca actuala legislatie este in defavoarea institutiei.

Link către postare
Rusy

Iar vor sa ajungem sclavii sefilor.

Link către postare
rustic

Daca se va aplica acesta prevedere atunci va fi vai si amar de bietii slugarnici (agentii de la ordine publica),imediat vor urma amenintarile din partea sefilor si chiar punerea in aplicare a mutarii a unora dintre agenti pe la posturile de politie uitate de lume ,ca doar seful e sef nu?

Link către postare
Catalin

Dacă vor modifica legea astfel încât să nu mai fie necesar acordul polițistului pentru mutarea într-un alt loc de muncă, ne întoarcem iar în trecut.

Acesta era după părerea mea cel mai important drept pe care polițiștii l-au câștigat după demilitarizarea poliției. Chiar dacă nu atunci imediat, ci doar după câțiva ani buni și în urma câștigării în instantă a unor procese. Avem aici printre noi un membru ce a fost deschizătorul de drumuri și căruia i se datorează o mare parte a recunoașterii și împământenirii acestui drept.

Se pare că vom deveni iar niște ”negrii pe plantația stăpânului” care va putea ca pe vremuri să-și bată joc de viața, familia și cariera unui polițist după bunul plac.

Din câte observ începem să ne întoarcem în timp. :(

Link către postare
Marius

Am solicitat un punct de vedere Corpului National al Politistilor cu privire la intentiile de a modifica legislatia in privinta mutarii politistilor in interesul serviciului, iar vicepreşedintele CNP Constantin Asofronie mi-a confirmat acest lucru, asigurandu-ma ca CNP-ul nu sustine o astfel de modificare legislativa.

Link către postare
Rookie

Acum, o intrebare de zece puncte de la un necunoscator:

Este nevoie de acordul CNP-ului sau al sindicatelor pentru a modifica aceasta lege, sau o pot face dupa bunul plac? :hmmmt:

Link către postare
serioussam

acordul lor este de vazul lumii, ca sa spun asa !

Link către postare
Rusy

oricum eu cred ca sindicatele (toate) ar trebui sa impotriveasca acestei modificari.

Link către postare
Catalin

Rusy în mod normal așa ar trebui să se întâmple, dar din păcate de foarte multe ori se întâmplă ca unii dintre sindicaliști să uite care e scopul luptei sindicale, fiind ”orbiți” de concurența sindicală. Se pare că pentru unii lideri sindicali contează și e mai important numărul cotizațiilor decât interesele polițiștilor.

Link către postare
dunelu

Fiind o chestiune deosebit de importanta atat CNP-ul cat si sindicatele(toate!!!) trbuie sa se implice pentru a impiedica abuzurile care vor urma cu siguranta in caz de aprobare .

Link către postare
valicnp

Acordul pe care trebuie sa-l dea CNP(sau sa nu-l dea ) este potrivit dispozitiilor in materie,doar consultativ,pentru initiator.Uneori, s-a tinut cont de parerea CNP,alteori ,NU. Acelasi lucru s-a-ntamplat si cu Ghidul carierei ,care incalca grav prezumtia constitutionala de nevinovatie,prin interzicerea participarii la un concurs de ocupare a unei functii de conducere a celor impotriva carora s-a-nceput urmarirea penala.La noi ,in MH,un infractor a reclamat din 2007 ,trei pollitisti anchetatori si un procuror de caz la DNA Craiova si i-a blocat pana in 2010, cand au luat SUP ,sa mai participe la vreun concurs(procurorul a putut promova la judet si apoi in magistratura,in acest timp).Am atacat prin CNP la contencios acest GHID.

Link către postare
georgedi

Ce e mai nasol: sa te mute ei fara acordul tau sau sa iti refuze ei mutarea la cerere ?:hmmmt:

Link către postare
Marius

E mai nasol sa te mute ei fara acordul tau.

• Displace 1

Link către postare
statistician

ART. 46 (Din statutul politistului)

Poliţistul poate fi mutat într-o altă unitate, aflată în aceeaşi localitate sau în altă localitate decât cea de domiciliu, în următoarele situaţii:

a) în interesul serviciului;

b) la cerere.

Mai este valabil din moment ce s-a sistat mutarea ?

Link către postare
Elvis

:emo-yessir: S-au reluat mutarile.

Fa raport si asteapta aprobarea.

Trebuie sa iti dea raspuns in 30 de zile.

Link către postare
statistician

V-as fi recunoscator celor care mi-ati timite un model de raport complet ,pe care sa mi-l aprobe sefii fara ezitare . In momentul aprobarii,, pun de-o nunta" va invit de pe acum .... :)

Link către postare
Marius

statistician, vrei sa te muti pe o alta functie in cadrul aceluiasi inspectorat judetean?

Link către postare
statistician

Vreau sa ma mut dintr-un judet in altul. Va fi mai greu oare avand in vedere restructurarile si stabilirea in statul de functii a politistilor din fiecare IPJ?

Link către postare
SandoKhan

Daca sistemul vede un avantaj din asta, ti se aproba. De exemplu in judetul in care vrei sa te muti ai locuinta si astfel nu trebuie sa ti se asigure indemnizatia de chirie. oricum daca te muti la raport pierzi aceasta indemnizatie.

Link către postare
vladmarius

lasa ca eu ma chinui de 3 ani sa ma mut la 30 de km de actualul loc de munca, in prezent beneficiez de chirie, iar unde vreau eu sa ma mut detin locuinta si degeaba. nu intereseaza pe nimeni

Link către postare
Motoboom

nu se pierde indemnizatia de chirie odata cu mutarea, mai cititi statutul politistului, parerea mea emo-yessir.gif

Link către postare
Marius

In cazul in care mutarea intr-o alta localitate se face la cererea politistului, se pierde indemnizatia de chirie.

Link către postare
Motoboom

ART. 31

(1) Poliţistul mutat în interesul serviciului într-o altă localitate decât cea în care îşi are domiciliul,

în situaţia în care nu efectuează naveta ori nu deţine locuinţă proprietate personală şi nu i se

poate asigura spaţiu de locuit, are dreptul la compensarea chiriei lunare, în cuantum de până la

50% din salariul de bază.

Link către postare
Marius

Mutarea in interesul serviciului nu este acelasi lucru cu mutarea la cerere. :clip:

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• roxana1
      de roxana1
      In momentul in care un politist de muta de la o unitate la o alta unitate in cadrul aceluiasi inspectorat de poitie, ce se intampla cu dosarele pe care le avea in lucru la prima unitate?Le ia cu el la unitatea la care se muta si le solutioneaza in continuare?
    • IPSParinte
      de IPSParinte
      Deschid acest topic special pentru cei care vor sa se mute dintr-un judet in altul in speranta ca daca toti postam aici unde suntem si unde vrem sa ne mutam avem o sansa sa gasim colegi cu care sa facem schimb.

De exemplu eu vreau sa ma mut din sibiu in cluj. daca sunt doritori sa ma anunte.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.