Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Mutarea poliţiştilor - procedura mutării poliţistului

Recommended Posts

Motoboom

dar mutarea se face tot in interes de serviciu, nu-mi mut domiciliul, imi mut locul de munca, nu e interes de serviciu?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Daca tu ai facut raport prin care ai solicitat mutarea, nu se considera ca este interesul serviciului.

Motoboom

am vazut ca in statut se face diferenta la mutarea in interes de serviciu si la cerere, mi se pare aiurea si interpretabil, daca vrea inspectorul sef sa aprobe acel raport se poate decanta chiria, cunosc cazuri care primesc ( primeau) acesti bani, am sa ma interesez in ce mod s-au mutat

raschi4u

domnilor, marionetele care ne conduc nu au curaj sa ia decizii ( sunt ca arbitrii de tusa care asteapta semnul centralului)

in prezent, LEGEA PREVEDE : se pot face mutari de pe o functie sau unitate in interes de serviciu, ADICA fara acordul tau, poti fi mutat oriunde, doar ca nu au curajul sa ia stfel de masuri ( in interes de serviciu trebuie sa fie JUSTIFICAT si in plus statul trebuie sa suporte anumite cheltuieli )

Catalin

Ce lege prevede că poți fi mutat fără acordul tău?

raschi4u

ART. 31

(1) Poliţistul mutat în interesul serviciului într-o altă localitate decât cea în care îşi are domiciliul,

în situaţia în care nu efectuează naveta ori nu deţine locuinţă proprietate personală şi nu i se

poate asigura spaţiu de locuit, are dreptul la compensarea chiriei lunare, în cuantum de până la

50% din salariul de bază.

interpreteaza un pic articolul, restul le gasesti daca le cauti

daca vrei sa gasesti si sa interprezi...

si explica-ne diferenta in lege intre mutarea in interes de serviciu si cea facuta la cerere

Elvis

Studiati dragi colegi ca poate aveti nevoie. Este o sentinta irevocabile impotriva unora care credeau ca sunt zei pe pamant.

Dupa, ministerul a recunoscut ca prevederile Legii 188 se aplica Statutului politistului.

Asa ca stabilitatea pe functia publica este garantata ,atata timp cat domnii sefi nu vor reusi sa schimbe legea.

Cu respect. :emo-yessir:

PS. La cerere faci tu raportul, in interes de serviciu unitatea intocmeste o nota fundamentata prin care arata ca are nevoie de tine in postul x si ca este in interesul institutiei. :clip:

Scan 001.pdf

Edited by Elvis

Marius

raschi4u

Daca citesti de la inceput topicul vei afla si nu vei mai sustine tot felul de aberatii, care nu dovedesc altceva decat ca esti pe langa subiect si doar incerci sa faci pe interesantul.

Catalin

ART. 31

(1) Poliţistul mutat în interesul serviciului într-o altă localitate decât cea în care îşi are domiciliul,

în situaţia în care nu efectuează naveta ori nu deţine locuinţă proprietate personală şi nu i se

poate asigura spaţiu de locuit, are dreptul la compensarea chiriei lunare, în cuantum de până la

50% din salariul de bază.

Ce te-am întrebat eu ... și ce ai răspuns tu!? :doh:

După ce ne-ai demonstrat cât de infatuat ești, acum ne arăți că nu ai habar nici măcar de ce drepturi ai.

Statutul politistului se completează cu prevederile legii 188 privind statutul funcționarului public, iar acolo scrie clar faptul că și la mutarea în interesul serviciului este necesar acordul funcționarului.

Mai pune mâna și mai citește câte ceva, iar dacă nu ești sigur, doar întreabă ... nu te mai da atotștiutor. :naughty:

allyyys25

am vazut ca in statut se face diferenta la mutarea in interes de serviciu si la cerere, mi se pare aiurea si interpretabil, daca vrea inspectorul sef sa aprobe acel raport se poate decanta chiria, cunosc cazuri care primesc ( primeau) acesti bani, am sa ma interesez in ce mod s-au mutat

Marius are dreptate! Da, e o mare diferenta intre mutarea la cerere si cea in interesul serviciului. Acum 2 ani sotul meu lucra la un post comunal din judet si a solicitat mutarea la o politie oraseneasca unde imi desfasuram si eu activitatea (ca si referent ce-i drept!), pentru a fi macar impreuna in acelasi loc *(subsemnata faceam naveta pe 3 trasee zilnic :( ), ca in localitatea de domiciliu, la IPJ i s-a spus ca nu sunt locuri, deci nu avea nicio sansa! ASa ca ..decat la post, ne-am gandit ca e mai bine la O.P. urban! A facut raport cum ca solicita sa fie mutat la aceeasi unitate cu mine, i s-a aprobat, dupa care am avut supriza de a a afla ca n-o sa mai primeasca indeminizatia de chirie pt ca a solicitat mutarea, a fost la cererea lui, deci se considera ca mai departe te descurci, e treaba ta! Nici noi nu am stiut, nu ne asteptam...si e destul de aiurea, acum facem naveta pe 35km zilnic si eu si el, separat ..daca el lucreaza in schimburi..iar naveta nu se deconteaza!.... Bine, ca ...nu-i o problema asta ..daca ai pe cineva care sa te ajute, se rezolva si pb asta, daca nu....asta e, nu prea ai ce face! Speta reala: anul trecut trebuia sa vina un agent la noi la subunitate, la O.P. de la un post comunal arondat....cu dedicatie! Cum s-a intamplat>....asta e interesant!.. la O.P. era schema aproape completa, postul de politie comunal de unde trebuia sa vina colegul era incadrat in acel moment cu 2 lucratori (situatie cand de regula nu se aproba mutarea, ca ramane un singur lucrator pe comuna)... bun.... Primeste seful politiei intr-o zi un telefon ...DE SUS....prin care i se spunea sa faca un raport prin care mai solicita un lucrator la O.P....chipurile ca ar impune situatia operativa si sa-i dea un om de la rural..la urban!! :ner: ... In cazul asta, mutarea politistului a devenit automat una in interesul serviciului si nu una la cerere (cum trebuia sa fie de fapt, pt ca el isi dorea mutarea la urban, nu avea nimeni nevoie de el atat de tare incat sa-l solicite )....Asa ca..dragul nostru coleg a primit indeminizatie de chirie in continuare, ca doar nu a solicitat el mutarea, a fost solicitat in acel loc....

Edited by allyyys25

coosstti

Pot sa va informez ca am fost mutat "benevol" la o sectie de politie unde ca sa ajung a trebuit sa fac raport. In raport am scris ca solicit mutarea in interesul serviciului, s-a aprobat, mutat si primesc incontinuare banii de chirie.

statistician

Am emotii, daca scriu in raport mutarea in interesul serviciului si nu mi se aproba raportul?Este un risc mare, ce ma sfatuiti sa fac?

Elvis

Nu poti cere personal prin raport mutarea in interesul serviciului.

Raportul pentru mutarea in interesul serviciului il face seful formatiunii la care vrei sa te muti.

Daca soliciti tu mutarea ai foarte mari sanse sa pierzi chiria.

Stiu ce spun. :emo-yessir:

allyyys25

Nu poti cere personal prin raport mutarea in interesul serviciului.

Raportul pentru mutarea in interesul serviciului il face seful formatiunii la care vrei sa te muti.

Daca soliciti tu mutarea ai foarte mari sanse sa pierzi chiria.

Stiu ce spun. :emo-yessir:

Da, asa stiu si eu!..Nu am auzit de asa ceva inca..sa poti face tu insuti raport prin care sa soliciti mutarea in interesul serviciului. :unsure: ..in cazul asta nu s-ar mai numi asa, automat ar fi raport de mutare la cerere...logic!!...Dar, nu ma mai mira nimic!.. E posibil orice!...

Pot sa va informez ca am fost mutat "benevol" la o sectie de politie unde ca sa ajung a trebuit sa fac raport. In raport am scris ca solicit mutarea in interesul serviciului, s-a aprobat, mutat si primesc incontinuare banii de chirie.

Asta o sa se mai intample probabil pana la urmatorul control pe care il vor avea cei de la Resurse Umane... Sincer, vorbesc in cunostinta de cauza! Dar cum am mai spus, in cazul in care ai pe cineva acolo sus care te iubeste..ce-i drept, se rezolva orice! Altfel, nu-mi explic!... :hmmmt:

coosstti

Am fost mutat ''benevol'' adica disciplinar, nu cu pile.

allyyys25

Am fost mutat ''benevol'' adica disciplinar, nu cu pile.

Nu am zis ca ai fost mutat cu pile, doar ca mi se pare incredibil. Atata tot!... Da, normal, cand esti mutat disciplinar, se considera tot in interesul serviciului si normal ca primesti chirie in continuare!.... Ba chiar ar fi trebuit sa primesti si prima de instalare!... Dar nu mi se pare normal ca la mutare disciplinara sa te puna si pe tine sa faci raport, de asa ceva, sincer, nu am mai auzit! Decizia asta de regula o iau sefii in urma unei sedinte cand se convoaca consiliul de disciplina din cadrul IPJ-ului de unde faci parte! Bineinteles, asta in urma unor cercetari facute de cei de la compartimentul de control intern!

P.S. din cate stiu eu "benevol" inseamna "de buna voie", "fara a fi constrans", nu disciplinar....,ma rog, poate ai spus-o sub alta forma si nu am inteles eu!

Edited by allyyys25

Marius

"Mutarea disciplinara" nu exista d.p.d.v. legal.

allyyys25

"Mutarea disciplinara" nu exista d.p.d.v. legal.

Da, de acord cu tine! E impropriu spus..mutare disciplinara! Practic, legal, esti mutat in interesul serviciului, care se poate datora unor abateri disciplinare! Am avut cazuri la noi in zona, mai ales pe la posturile arondate!

Catalin

Interesul serviciului, în instanță trebuie argumentat, iar abaterile disciplinare nu pot constitui argumente pentru o mutare în interesul serviciului. Există procese câștigate pe acest considerent.

Nu contest că încă există astfel de cazuri. Dar trebuie să știți că sunt doar niște abuzuri ale șefilor, iar cei care au pățit așa ceva, trebuiau să se fi adresat instanței de contencios administrativ.

Elvis

Da, de acord cu tine! E impropriu spus..mutare disciplinara! Practic, legal, esti mutat in interesul serviciului, care se poate datora unor abateri disciplinare! Am avut cazuri la noi in zona, mai ales pe la posturile arondate!

Allyyys 25 am pus in format PDF o hotarare ramasa definitiva si poti citi acolo motivarea instantei.

Functionarul public, inclusiv cel cu statut special, beneficiaza de protectia legii cu privire la stabilitatea pe functia publica.

Pentru abaterile disciplinare ,daca nu imbraca o forma penala, exista 0rdinul 400 privind cercetarea prealabila si aplicarea sanctiunilor disciplinare .

Ati avut cazuri pentru ca aveti lideri sindicali slabi sau politisti mutati lasi.

Cu respect. :emo-yessir:

Evora

Am si eu o problema legata de mutare.

De curand s-a facut reorganizarea institutiei din care fac parte. Faceam parte din serviciul informatic.

Dupa reorganizare, m-am trezit mutata la un birou desprins din acest serviciu.

Am doua probleme legate de aceasta mutare:

1. Prin noua pozitie pe care o ocup, nu mai am atributiile corespunzatoare postului pe care am concurat in momentul in care m-am angajat (nu ma pot angaja contabil, spre exemplu, ca dupa un timp sa ma puna pe post de jurist...).

2. Nu am fost nici macar informata ca voi fi mutata pe alt post (normal mi s-ar fi parut sa mi se ceara acordul).

Acelasi tratament l-au avut majoritatea colegilor din serviciu. Am fost anuntati oficial de noua organizare cu o zi inainte sa intre in vigoare hotararea. Cand am intrebat de ce am fost mutata, raspunsul a fost fix pe langa subiect: nu ti-a scazut salariul (nu in plus fata de cei 25%).

E legal? E moral? Probabil sunt printre voi si oameni din domeniul informatic si intelegeti ca nu se poate muta peste noapte un programator pe post de administrator de baze de date, sa zic, sau pe post de inginer de sistem, decat daca stii ca omul respectiv are cunostinte foarte bune si pe partea aceea SI ca este de acord sa desfasoare astfel de activitati in continuare.

Marius

Ai semnat fisa postului? A fost modificata?

Evora

E in curs de modificare. Si am inteles ca o sa ni le cam facem noi.

Marius

Cum asa? Sa-ti faci singur fisa postului? :blink:

In cazul asta o poti face identica cu cea avuta anterior.

Evora

Da, cam asa ceva am inteles. Ar exista niste formulare pe la resurse umane, se completeaza de fiecare cu activitatea pe care o are si abia apoi o vede seful direct. Nu stiu mai multe detalii de atat pentru ca n-am fost atenta. M-am cam saturat sa ma consum pe fiecare prostie care-mi insulta logica si bunul simt....