Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Cum inmatriculez un autovehicul fara acte?

EmaAem
 Share

Question

Buna, recent am achizitionat o Dacie 1300, in stare foarte buna, modef foarte vechi, etc. Problema e ca autoturismul respectiv e radiat si foatul proprietar nu mai detine nici un fel de document al masinii. Dupa reconditionare doresc sa o repun in circulatie. Daca se poate si ce e de facut? Multumesc!

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Puteai să pui întrebarea asta înainte de a da banii pe mașină. Acum este prea târziu. Nici ca să te înscrii cub ea în programul „Rabla 2016” nu te încadrezi.

• 0

Sa inteleg ca vehiculul respectiv sub nici o forma nu va putea fi pus in circulatie? Oricum la proiect nu renunt masina are 19000 km reali din '73, tinuta in garaj, tot original pana si anvelopele Victoria, cunosc fostul proprietar..etc. Probabil am sa caut alta masina cu acte. Multumesc de raspuns!

• 0

Numai sa faci o recarosare cu o masina identica cu acte

Edited by Orbu

• 0
  • Moderator
în urmă cu 3 ore, EmaAem a scris:

Sa inteleg ca

Fiecare este liber să înteleagă absolut orice si numai atât cât poate.

De exemplu tu n-ai înteles că politia sau politistii NU mai au de ani buni competente privind înmatriculările vehiculelor. Aceste atributii au fost preluate de o nouă institutie, respectiv DRPCIV, care este subordonată prefectului. Nu mai are nicio treabă sau legătură cu Politia Română/IGPR.

Dacă masina a fost înmatriculată, înseamnă că a avut carte de identitate. Deci e logic pentru cei ce pot întelege că primul lucru ce trebuie făcut este încheierea unui contract de vânzare-cumpărare, după care, obtinerea unui duplicat după CIV, asta dacă nu cumva a fost radiată motivându-se că a fost dezmembrată si/dusă la fier vechi.

• Upvote 1

• 0

Bună ziua stimați Domni, numele meu este Marius... 

Am o intrebare , se pot face acte,unei masini fara acte ?

De explu am gasit in Germania o masina care nu mai are acte,asa scrie in anunt, pret foarte bun (pentru mine)

De aceea intreb, se pot face acte ?

Multumesc aniticipat