Jump to content
POLITISTI.ro

Parchetele vor poliţie judiciară după modelul DNA

Recommended Posts

• Moderator
Marius

Şeful DNA - Crin Bologa, spune într-un interviu pentru G4Media.ro aspecte destul de interesante referitoare la dorinţa magistraţilor să aibă poliţie judiciară detaşată la parchete.
Partea interesantă din interviu începe de la minutul 33 secundele 32, când este abordat subiectul privind trecerea poliţiei judiciare de la Ministerul de Interne la Ministerul Justiţiei. Omul spune foarte clar ce îşi doresc ei, mai exact:
"Noi ne-am pronunţat, am vorbit şi cu colaboratorii, ca parchetele să poată dispune de poliţie judiciară în ceea ce priveşte urmărirea penală proprie: infracţiunile de omor, de mică corupţie, dacă sunt dosare grele de evaziune fiscală, de spălare de bani care pot fi trecute la urmărirea penală a procurorului, pentru instrumentarea acestor cauze ar fi necesară poliţia judiciară la parchet. Dar există alte elemente, de exemplu elementele investigative.
Dacă avem cazuri de omor cu autor necunoscut, o poliţie judiciară la parchet nu va putea face faţă investigaţiilor complexe pe care le face poliţia. Gândiţi-vă că cei de la judiciar, de la poliţie care au în lucru identificarea autorilor şi autorilor necunoscuţi pot apela oricând la structura lor teritorială. La şefi de post, la secţii de poliţie, la jandarmerie – sunt sub aceeaşi cupolă, a Ministerului de Interne, la bazele de date pe care le au.
Şi atunci eu cred că partea asta investigativă ar putea rămâne ca ofiţer de poliţie judiciară la Ministerul de Interne, ca şi dosarele simple pe care le instrumentează în prezent şefii de post sau de la ţară. Nu poţi să încarci procuratura cu astea.
Şi am mers pe cel puţin o primă etapă, să vedem cum funcţionează, părerea noastră asta a fost, că ar fi important ca o parte din Poliţia Judiciară să treacă la parchet pentru a instrumenta dosarele aflate în urmărire penală proprie a procurorului şi dosarele importante."

Exact ce am anticipat, ei vor doar nişte sclavi care să facă munca procurorului, iar când vine vorba de investigaţii şi identificarea autorilor, acest aspect nu e treaba lor, de el să se ocupe poliţia. 

• Upvote 3
Floz

Au si ei nevoie de cineva pe care sa dea vina cand, cum spune englezu', the shit hits the fan! 🤪

• Membru
Ben

Sunt selectivii procurorii. Vor doar infractiunile astea mai fancy, nu se ocupa cu gainarii. Cu alte cuvinte vor niste in plus niste grefieri cu epoleti. Sunt constienti ca nu poti sa rupi politia de politia ca de fapt ii transformi in niste politisti rupti de teren, populatie si tot ce presupun astea. 
Pe de alta parte, ei vor sa primeasca placinte calde, sa nu-si bata capul cu alergatura, cu constatarile, munca informativa sau identificarea autorilor. Mai ales asta ultima e naspa. Nu ar mai putea da vina pe politie de ce sunt asa de multe AN uri rezolvate in Romania. Cred ca si-au dat seama ca prin preluarea intregirii politii judiciare preiau si lucrurile nasoale, injuraturile si altele. 
Daca tot vor sa faca ceva si sa creasca acea calitate a urmarii penale si sa nu mai fie acei politisti angrenati si in alte activitati, ar face bine sa reinfiinteze fostele structuri de cercetari penale. 

• Upvote 1
  • Membru
Ben

Din pacate, nu mai pot sa modific postarea de mai sus, sa indrept greselile, dar intelegeti ideea 😀