Jump to content
POLITISTI.ro

Mateialex93

Concurs sursa externa.

Recommended Posts

Mateialex93

Sper sa nu gresesc topicul,iar daca o fac,imi cer scuze.Sunt unul dintre candidatii pentru postul de ajutor sef de post,si inevitabil,din cauza zarvei si agitatiei, nu am reusit sa obtin cateva raspunsuri la sediul ipj , fiindu-mi recomandat sa completez cererea si sa adresez intrebarile cu alta ocazie, ”cand ne mai eliberam si noi ”. Intelegator fiind,am ales sa adresez aceste intrebari aici,cu speranta ca nu voi fi luat in deradere.Astfel :

- Postul de ”ajutor sef de post” este unul si acelasi lucru cu denumirea de ” agent de politie ” ? 

- Pentru ce perioada sunt obligat sa raman pe postul pe care l-am obtinut ? ( sau exista doar conditia de a ramane in sistem,indiferent de locatie ? )

- Exista posibilitatea de a evolua profesional ? pot obtine ( in timp ) transferul in mediul urban ? si tot aici ,exista posibilitatea de a trece in corpul ofiterilor ? ( indeplinind conditiile cerute de lege )

- O alta intrebare ce ma framanta,localitatea pe care am ales-o se afla la o distanta considerabila de domiciliul meu,astfel, se deconteaza transportul pana la locul de munca ? daca da,indiferent de modalitatea de transport ?

- In functie de raspunsul la prima intrebare,se pot obtine transferuri in alte specializari ( sper sa nu gresesc ) ? ( cu alte cuvinte,ma pot transfera in cadrul biroului rutier sau biroul de investigatii criminale ? ) Daca raspunsul este da,banuiesc ca acest lucru nu se poate realiza in primii 3 ani de acivitate ( ”După încadrarea ca polițiști, acestora nu le pot fi modificate raporturile de serviciu prin delegare, detaşare, mutare şi transfer timp de cel puţin trei ani de la numirea în prima funcţie, cu excepţia situaţiei în care intervine reorganizarea unităţii.”)

- Ce program de lucru va avea un ajutor sef de post ? 

Sper ca acest post sa nu fie considerat banal,iar daca am incurcat cu ceva discutiile , ROG UN MODERATOR SA IL STEARGA ! multumesc.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

brutulica

1 . Agenti de politie sunt toti care nu sunt Ofiteri. Functia de Ajutor Sef post se afla doar in mediul rural la comune

2. daca obtii postul cel putin 3 ani nu te poti muta de la acel post, nu exista conditia de a ramane in sistem indiferent de locatie

3 . Cel putin 3 ani nu poti evolua sa ocupi o alta functie, si nici transfer in mediul urban. Cat despre trecerea in corpul ofiterilor exista mai multe conditii pe care o sa le cunosti dupa ce vii in sistem

4. Ce distanta ai fata de domiciliu deoarece in mediul rural va trebui sa fii aproape 24 din 24 pentru interventii si alte probleme. Daca distanta este  mica se mai poate rezolva

5. timp de 3 ani nu poti obtine transfer la alte specializare, iar dupa aceasta perioada cu PCR

6 Programul de lucru al ajutorului sef post este de 8 ore zilnic , 5 zile pe saptamana cu posibilitati de prelungire in functie de situatia operativa din comuna

BGeorge

Tu vrei sa fii politist si nu esti in stare sa intelegi un text? <_<

Mateialex93
10 minute în urmă, BGeorge a scris:

Tu vrei sa fii politist si nu esti in stare sa intelegi un text? <_<

Pana nu voi sti absolut tot ce este de stiut despre aceasta meserie,nu doresc sa fiu politist. Acesta e si scopul pt care intreb. La ce text va referiti ?

iav

Niciodată nu vei ști „absolut totul” despre meseria de polițist, deci nu mai candida, nu de alta, dar în cazul în care vei reuși la examen, nu vei rezista și vei pleca în scurt timp.

Catalin

Ca să înţelegi cam cum stă treaba cu programul ... imaginează-ţi că te vei însura cu poliţia. Nu vei mai avea timp liber decât teoretic, practic nu. Vei fi unul dintre poliţistii din comuna respectivă 24 din 24, pentru că probleme tot timpul apar şi e nevoie de prezenţa poliţistului. Indiferent că e vorba de un furt, scandal, că se înjură doi vecini peste gard, tot timpul se găseşte câte ceva. Practic nu vei mai avea viaţă pesonală. Poţi să uiţi de vreo ieşire cu prietenii la un grătar ... când îţi va fi lumea mai dragă, o să sune telefonul şi va trebui să pleci. Cam asta e viaţa unui ajutor şef de post.

• Upvote 2

iav

Habar nu au în ce se bagă Toți au impresia că prin curtea poliției, câinii de serviciu umblă cu covrigii în coadă. Mateialex93, nici nu a participat la concurs, dar deja visează să se transfere la rutieră, sau investigații criminale și nici nu știe care este diferența dintre funcție și grad profesional în Poliția Română.

Mateialex93
13 minute în urmă, iav a scris:

Habar nu au în ce se bagă Toți au impresia că prin curtea poliției, câinii de serviciu umblă cu covrigii în coadă. Mateialex93, nici nu a participat la concurs, dar deja visează să se transfere la rutieră, sau investigații criminale și nici nu știe care este diferența dintre funcție și grad profesional în Poliția Română.

Daca as sti in ce ma bag,mai mult ca sigur nu asteptam raspunsuri.Puteti ignora acest topic,multumesc !

iav

Și când te gândești că toate răspunsurile la întrebările puse de candidat se găsesc în tematica și bibliografia pentru concurs.

zzabest

Marius are dreptate. In plus, unii deja se vad colegi cu noi. Acum cateva ore mi-a zis unul "Nu trebuie sa ma amendati pentru ca o sa fim colegi. M-am inscris si eu la concurs...".

Eu nu pot considera coleg pe unul care, pana ieri, imi facea numai probleme prin comuna...

• Upvote 7

iniar30

In 2015, prin vara, eram de serviciu cu șeful  ierarhic, in zona unei discoteci. Toate bune și frumoase pana la un moment dat când un tânăr de vreo 24 de ani, îmbibat in aburii alcoolului,  a început sa provoace scandal în dreptul acelei discoteci, fiind nemulțumit de prezenta noastră in zona. Dupa ce a refuzat sa se legitimeze,  a inceput sa devina din ce in ce mai recalcitrant, a fost parfumat nițel, s-a ales cu o pereche de brățări  apoi a fost dus la postul de politie si  si-a luat un "tichet" gros la legea 61.

Pana aici nimic interesant, dar zilele trecute am aflat ca respectivul dorește cu desăvârsire sa facă parte din breasla de care  in 2015 era dezgustat. Sublim...

iav

Probabil că după ce o să intre în poliție, de căteori se va îmbrăca în ținuta de serviciu si se va uita în oglindă să se aranjeze, o să-și tragă singur flegme.

• Upvote 3

Marius

La nivel național 26.035 de persoane s-au înscris pe cele 1.853 de posturi destinate angajărilor din sursă externă (14/loc).

Cei mai mulți candidați sunt în județele

Gorj (64,2/loc),

Dolj (55,7/loc)

Argeș (47,5/loc). 

Cea mai mare concurență este pentru ocuparea postului de agent de ordine publică în localitatea Runcu, județul Gorj, unde s-au înscris 135 de candidați. 251 dintre foștii agenți de poliție vor să ocupe cele 47 de posturi scoase la concurs pentru reîncadrare, media fiind de 5,3/loc, se arată într-un comunicat de presă al IGPR.

Motoboom

Macar sa se intre fara P.C.R., doar cei care stiu, dar ma indoiesc sa nu-si bage vreun nu stiu cine pe al sau golan.  Rusine mare M.A.I, alta promotie facuta la apelul bocancilor!

• Upvote 2

iav

După ce va intra în vigoare noua lege de salarizare  mulți vor sări gardul în sens invers.

IntrebareaBuna

Acei candidati care au ales acelasi sat dau proba scrisa in sali diferite sau in aceeasi sala cum ar fi normal si transparent iar daca numarul candidatilor e prea mare sa se gaseasca o sala mai mare pentru ei deoarece tot conditiile de recrutare au fost prea usoare dat fiind faptul ca sunt in numar prea mare candidatii??? VA ROG SA IMI RASPUNDETI DACA STIE CINEVA, multumesc anticipat!

Edited by IntrebareaBuna
  • Downvote 7

pashaman

Te rugam sa ne traduci si in limba romana ce ai debitat mai sus, eu unul nu am inteles nimic.

• Upvote 3

viobra

@IntrebareaBuna, procedura si conditiile organizarii concursului sunt stabilite de oameni cu experienta in domeniu. Sunt sigur ca vor fi foarte bine organizate si va exista transparenta. Ei se bazeaza pe experienta, nu pe doleantele si ideile candidatilor. Sunt sigur ca fiecare, din cei peste 22.000, are cate o idee...

Oricum veti fi anuntati. Tu preocupa-te de acumularea cunostintelor necesare (o sa vezi ca, desi ai multe de insusit, cand vei ajunge in teritoriu, daca vei ajunge, nu stii nimic si trebuie tot timpul sa te documentezi si sa inveti lucruri), nu de organizarea concursului.

• Upvote 1

iav

De mâine începe testarea psihologică. Să vedem câți mai rămân.

Sache

Dupa parerea mea, cred ca vor ramane mai putin de jumatate dintre cei inscrisi, dar multi vor pica si la probele fizice.

Roby

La Valcea, in primele doua zile "de psihologic" au lipsit 180 de candidati din totalul de 710 

• Upvote 1

iav

Cred că trebuia condiționată înscrierea și în funcție de vârstă. S-au înscris și persoane care au 54 sau 57 de ani. Cum se va proceda cu aceștia, în condițiile în care în prezent sunt scoși la pensie pentru limită de vârstă polițiști cu 30 ani vechime și vârstă în jur de 56 ani?

• Upvote 1

Marius

Nu-ţi face griji, ăia nu trec probele sportive. Doar pierd timpul.

• Upvote 1

Elvis

Mi-a soptit o pasarica ca sunt judete unde au picat jumatate din cei inscrisi la psihologic.