Jump to content
POLITISTI.ro

Mateialex93

Concurs sursa externa.

Recommended Posts

originalul

Sistemul M.A.I a devenit o gluma proasta. Pe zi ce trece isi pierde din credibilitatea de a avea oameni cu adevarat competenti. 

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Albu

http://www.cugetliber.ro/stiri-eveniment-viata-grea-in-politie-agentii-incadrati-din-sursa-externa-plangeri-pe-banda-rulanta-295303

Citat:

VIAŢĂ GREA ÎN POLIŢIE. AGENŢII ÎNCADRAŢI DIN SURSĂ EXTERNĂ, PLÂNGERI PE BANDĂ RULANTĂ

Agenţii de poliţie încadraţi din sursă externă, ce urmează în prezent cursurile de iniţiere în cariera aleasă se plâng de câteva probleme de igienă, în cadrul Şcolii de Agenţi de Poliţie „Vasile Lascăr” din Câmpina. „Cu o problemă majoră se confruntă colegele noastre, prin prisma faptului că le este alocată o singură oră pe zi (seara) pentru dușuri, ori în prezent în școală se află aproximativ 1.200 de polițiști. Să presupunem că sunt 600 de femei și 600 de bărbați la cursuri. Dacă facem un calcul simplu, având în vedere că băile sunt comune și există aproximativ 10 dușuri (și care presupunem că sunt toate funcționale) rezultă că fiecărui/fiecărei coleg/colegă îi revine un timp extrem de limitat pentru un duș. În plus orele de sport sunt intercalate cu celelalte ore, în loc ca acestea să fie puse la sfârșitul zilei de cursuri pentru a își putea efectua igiena corporală după depunerea efortului fizic, astfel colegii noștri fiind nevoiți să se reîmbrace transpirați cu uniformele”, se arată pe un site de socializare. De asemenea, agenţii nu înţeleg de ce le este interzis să iasă din şcoală după terminarea cursurilor, luând în considerare că aceştia nu sunt elevi, ci poliţişti, fiind deja angajaţi ai MAI

Nici nu a trecut mult si deja se plang "colegii" nostri. Daca au ajuns sa se planga pentru asa ceva ...oare ce o sa se faca in operativ ? La rural, prin ceva vagauna de comuna ? :)  Vai de steaua noastra si unde a ajuns ministerul asta. Politisti cu buletinul ...

Eu il propun pe domnul cu nume de instrument muzical sa puna o vorba la Ministerul Sanatatii, ca sa angajam si acolo doctori, tot asa - ca deh, e lipsa de doctori.  Le punem bisturiul in mana si stetoscopul in gat, ii trimitem la un curs de 3 luni, hai fie 6, ca totusi lucreaza cu viata omului ...si BANG, avem peste noapte si doctori si politisti. 

Stay tuned !!  URMEAZA incadrari directe in Ministerul Educatiei !

• Upvote 5

Edyztu

Ce le mai place unora să inflorească .  Nu ințeleg de unde atata ură și invidie . 

Un lucru e clar , și dumneavoastră , celor care sunteți atat de deranjați de aceste incadrări , dacă vi se oferea această șansă , sunt sigur ca profitați de ea .

Să mai zic ca peste 50 % din cei admiși sunt fie soții de polițisti , fie copii de polițiști ?  Haideti să analizăm și de cealaltă parte toată situația . 

Cine nu se va descurca , o sa fie dat afară , asta e clar .

A fost un concurs foarte corect , lucru confirmat și de profesorii din școala, care au spus ca in toată cariera lor , nu a fost o asemenea strictețe la un astfel de concurs.

Sunt foarte multi din cei care au luat acum , care au picat la școală pentru 1-2 puncte ( de exemplu cazul meu ) ...credeți că astea 1-2 puncte fac diferența intre un polițist bun si unul prost ?

Tot ce pot  spune e că am  avut noroc ca am dat la post peste niște colegi extraordinari , care ne-au primit cu brațele deschise și au inceput să ne invete ce inseamnă această meserie cu adevărat .

• Upvote 1
  • Downvote 12

matte2012

Si cazurile incep sa apara :D

Citat:

Ce a făcut o fată din Suceava ca să devină poliţistă. Era la un pas de reuşită, dar s-a aflat TOT

Cristina H. de 25 de ani din Suceava a vrut să obțină unul dintre posturile de agenți de poliție scoase la consurs pentru încadrarea din sursă externă, cel de la Secția de Poliție din Ipotești. Potrivit suceavanews.ro, tânăra a obținut nota 10 la proba sportivă și 9, 40 la proba scrisă, fiind admisă.

La înscriere, tânăra a prezentat o copie legalizată a permisului de conducere pe care a spus că l-a obținut în Italia. În urma verificărilor făcute, oamenii legii au descoperit că tânăra nu figura în evidențele serviciului rutier italian.

Când fata urma să depună jurământul, a aflat că s-a ales cu un dosar penal pentru fals material în înscrisuri sub semnătură privată, fals în declarații și uz de fals.

http://www.realitatea.net/ce-a-facut-o-fata-din-suceava-ca-sa-devina-politista-era-la-un-pas-de-reusita-dar-s-a-aflat-tot_1964704.html

viobra
în urmă cu 4 ore, Edyztu a scris:

Ce le mai place unora să inflorească .  Nu ințeleg de unde atata ură și invidie . 

Un lucru e clar , și dumneavoastră , celor care sunteți atat de deranjați de aceste incadrări , dacă vi se oferea această șansă , sunt sigur ca profitați de ea .

Să mai zic ca peste 50 % din cei admiși sunt fie soții de polițisti , fie copii de polițiști ?  Haideti să analizăm și de cealaltă parte toată situația . 

Cine nu se va descurca , o sa fie dat afară , asta e clar .

A fost un concurs foarte corect , lucru confirmat și de profesorii din școala, care au spus ca in toată cariera lor , nu a fost o asemenea strictețe la un astfel de concurs.

Sunt foarte multi din cei care au luat acum , care au picat la școală pentru 1-2 puncte ( de exemplu cazul meu ) ...credeți că astea 1-2 puncte fac diferența intre un polițist bun si unul prost ?

Tot ce pot  spune e că am  avut noroc ca am dat la post peste niște colegi extraordinari , care ne-au primit cu brațele deschise și au inceput să ne invete ce inseamnă această meserie cu adevărat .

Sa incepem cu inceputul. 

1. NU SUNTEM DE ACORD CU INCADRARILE DIRECTE.

Unii dintre noi, cei pe care ne vezi tu interactionand pe aici, avem foarte multa vechime in politie. Si noi, la randul nostru, am avut si avem foarte multi colegi care au fost incadrati direct. Sa nu crezi ca ne-am purtat urat cu ei sau nu i-am invatat ceva atunci cand a fost nevoie.  I-am tratat ca si colegi fara a aplica tratamente diferite. Insa noi nu putem sa fim de acord cu aceasta politica, de a face incadrari directe, din mai multe motive pe care o sa le gasesti scrise pe aici, pe site, prin mai multe topicuri.

2. Nu te uraste nimeni pe tine sau pe alt coleg care a fost incadrat direct. Si nici nu te invidiaza. Nu o lua personal. Normal ca tu si altii ati profitat de sansa. Problema, cum am mai spus este aceasta politica, de a face incadrari directe.

3. Nu a pus nimeni la indoiala corectitudinea examenelor. Colegul nostru, Albu, a mentionat mai sus, pretentiile invocate referitor la conditiile din scoala.

Da-i voie sa-si expuna parerea. Care e problema? Unii dintre noi au facut multi ani de scoala militara si au avut conditii si mai putin bune. Asta voia sa reliefeze colegul. De aici si pana la a invoca ura si invidia...

Cat despre mentiunea ”politisti cu buletinul”, nu ar trebui sa te superi. Chiar asa este, raportandu-ne la anii de scoala militara pe care ii avem noi si la vechime. S-a mai discutat despre asta. Stii cate examene, de genul celui dat de voi, am dat noi intr-un singur semestru de scoala militara?! 

Nu are rost sa reluam discutiile...

P.S. Politist esti dupa multi ani de activitate si de acumulat experienta si cunostinte... Nu tu, asa in general!

• Upvote 8

iav

Doi ani am avut aceleași condiții în școala de la Slatina plus că apa rece era și ea raționalizată( nu aveam decât dimineața și seara), plantoane, serviciul se gardă , vestitul S.S.C, alarme și nu ne-am plâns.

• Upvote 3

Edyztu

Se vede că sunteți niște polițiști cu experiență și aveți tot respectul meu pentru asta . Nu-mi permit să vă contrazic , pentru că vă dau dreptate ..eu doar am vrut să subliniez faptul ca nu sunt de vină cei care au venit acum , ci sistemul , pentru că a permis asta . Eu personal eram dispus să fac acei 2 ani de școală , pentru că meseria asta simt că mă reprezintă , și aș fi dat orice și oricat ca să o pot practica.

Acum , că sistemul ne-a oferit o "portiță " mai ușoară , din nou , nu e vina noastră . Oricine profita de șansa asta.

Insă consider că trebuie să dam tot ce avem mai bun , să invățăm cat mai mult , și să deslusim tainele meseriei de polițist , pentru că sunt conștient că nu este o meserie usoară , fapt demonstrat și in cele 2 săptămani petrecute la postul de poliție.

Elvis

Scuze pentru greselile facute....fiica si tuturor.

BGeorge

''Petitie privind  incadratii din sursa externa si scoala Vasile Lascar !

SPR DIAMANTUL
Nr 1234 din 03 august  2016 

MINISTERUL AFACERILOR INTERNE
INSPECTORATUL GENERAL AL POLIȚIEI ROMÂNE
ȘCOALA DE AGENȚI DE POLIȚIE „VASILE LASCĂR”
DIRECȚIA GENERALĂ DE POLIȚIE A MUNICIPIULUI BUCUREȘTI

Subscrisa Sindicatul Politistilor din Romania " Diamantul", prin reprezentant prim-vicepresedinte Matei Lucian, cu sediul pentru comunicarea corespondentei in Bucuresti, strada Ienachita Vacarescu nr.17A, sector 4, e-mail petitii.sprdiamantul@yahoo.com, va rugam sa examinati aspectele pe care expunem mai jos si sa luati masurile necesare in vederea solutionarii.

Astfel, 

Ministerul Afacerilor Interne și Poliția Română au angajat, prin concurs, personal din sursă externă pentru încadrarea posturilor vacante de poliție începând cu anul 2016.

Candidații declarați admiși au fost trimiși pentru aprofundarea cunoștințelor de specialitate la Școala de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” – Câmpina, jud. Prahova.

Din informatiile primite de la membrii nostri de sindicat, in institutia de invatamant susmentionata:

1. Pe durata cursurilor, le-a fost impusă suma de 26 de lei/zi pentru hrană. Hrana alocată acestora este reclamata ca fiind de slabă calitate,  fapt pentru care polițiștii nu o consumă fiind astfel obligați să recurgă la alte modalități pentru achiziționarea hranei. În schimb, sunt fortati sa plăteasca această hrană de slabă calitate. De remarcat faptul că la M.A.I. și I.G.P.R. angajații beneficiază, în incinta propriilor cantine/popote, de hrană îndestulătoare și de foarte bună calitate la prețuri modice.
2. În curtea interioară a școlii există un singur magazin alimentar, cu prețuri exorbitante precum: ½ apă plată îmbuteliată = 3 lei; ½ băututră răcoritoare îmbuteliată = 4 lei ș.a.m.d. 
3. Deși sunt polițiști, aceștia sunt ținuți închiși în spatele zidurilor școlii cu dreptul la o singură învoire pe săptămână, timp de 5 ore, în intervalul orar 1500-2000, incalcandu-se nejustificat dreptul european si constitutional al acestora,  la viata privata.
4. Toate inspectoratele județene au plătit candidații admiși cu sumele aferente pentru: norma de hrană și prima de instalare, mai puțin Direcția generală de Poliție a Municipiului București, îngrădind astfel posibilitățile polițiștilor nou-încadrați în această structură a Poliției Române să își asigure cele necesare, inclusiv hrana zilnică.

Având în vedere aspectele sesizate, va solicitam:

1. Eliminarea obligativității plății hranei de către polițiști Doar polițiștii care își manifestă interesul pentru achiziționarea hranei zilnice de la cantina școlii să plătească suma necesară;
2. Îmbunătățirea calității hranei preparate/achiziționate pentru cursanți, 
3. Ridicarea restrictiilor de a a parasi incinta scolii, pentru polițiștii cursanti, in afara orelor de curs;
4. Obligarea societății comerciale din incinta școlii la comercializarea produselor cu prețuri rezonabile sau să dispuneți rezilierea contractului;
5. Plata, de către D.G.P.M.B., a sumelor restante pentru cursantii care apartin DGPMB: (prima de instalare și norma de hrană)

Nu in ultimul rand, va rugam sa luati masuri pentru restituirea catre incadratii din sursa externa a sumelor cheltuite cu examenul medical in vederea angajarii, fiind acestea cheltuieli facute in interesul angajatorului. 

Cu stima, 
MATEI LUCIAN
Prim-Vicepresedinte SPR Diamantul''

Se plang ca niste fetite iar altii ii pupa in fund in speranta ca vor avea mai multi membri cotizanti. 

Jalnic...

Edited by BGeorge
  • Upvote 2

Elvis

Este greu trei luni cu salariu de 2000 de lei. Dar de.....sa vezi cand se vor trezi din vis la posturi, cu siguranta o sa invete sa isi puna gradele corect.

• Upvote 1

Ben

Matei Lucian asta e un geniu. Vorbeste in mod stupid de incalcarea dreptului la viata privata (desi el nu stie ca in momentul in care ai semnat angajamentul cu MAI ai renuntat la anumite drepturi si exista o ingradire a drepturilor tale), dar in schimb vrea ca o unitate a IGPR sa aiba mixtiune in administrarea unui SRL si sa-i impuna preturile practicate. Pai ori suntem europeni ori nu mai suntem?

Elevilor de acolo nu li se incalca "dreptul la viata privata"? Cred ca expertul in drept european se referea de fapt la libertatea de miscare.

• Upvote 3

iav
On 8/4/2016 at 18:29, BGeorge a scris:

Hrana alocată acestora este reclamata ca fiind de slabă calitate,  fapt pentru care polițiștii nu o consumă fiind astfel obligați să recurgă la alte modalități pentru achiziționarea hranei.

Să fi văzut ei ce mâncare aveam noi în școala militară, nici acum nu pot să mănânc varza sau orezul. Cea mai bună mâncare era fasolea,dar nu o vedeam decât joia și duminica.

În curtea interioară a școlii există un singur magazin alimentar, cu prețuri exorbitante precum: ½ apă plată îmbuteliată = 3 lei; ½ băututră răcoritoare îmbuteliată = 4 lei ș.a.m.d. 

Și în oraș la mine la diferite magazine o sticlă de apă plată la 1/2 l. este tor 3 lei, așa că unde sunt aceste prețuri exorbitante?

Deși sunt polițiști, aceștia sunt ținuți închiși în spatele zidurilor școlii cu dreptul la o singură învoire pe săptămână, timp de 5 ore, în intervalul orar 1500-2000, incalcandu-se nejustificat dreptul european si constitutional al acestora,  la viata privata.

În școala militară nu vedeam orașul decât la vacanță. Domnul lider de sindicat o fi și el unul dintre cei care anterior a sărit gardul în curtea Poliției Române.

• Upvote 1

iav

De ce nu se agită domnul lider de sindicat  și pentru polițiștii de la posturile de poliție, investigații criminale și criminalistic, care fac așa-zisa permanență de la domiciliu și stau zilnic în casă cu urechea pe telefon? Lor nu li se încalcă „ nejustificat dreptul european si constitutional al acestora, la viata privata”? 

• Upvote 4

Sache

Iată cu ce se laudă un sindicat al poliţiştilor:

"COMUNICAT:
Vesti bune pentru politisti dar si pentru civili. Din informatiile pe care le are SINDICATUL NATIONAL AL AGENTILOR DE POLITIE, in scurt timp deficitul de personal din cadrul Politiei Romane va fi acoperit.
Ministerul Afacerilor Interne isi indreapta din nou atentia catre civilii care pot deveni politisti. Astfel, MAI va demara o noua runda de recrutare in vederea incadrarii din sursa externa a politistilor. Este vorba despre 1500-2000 de locuri in structurile operative, ce vor fi ocupate in urma probelor de concurs. Se estimeaza ca scolile de politie vor fi pline odata cu inceperea instruirii viitorilor agenti.
Ca si pana acum, SNAP va va comunica imediat toate hotararile ce se vor lua in cadrul Ministerul Afacerilor Interne, fata de conditiile de inscriere si desfasurarea examenului pentru ocuparea locurilor scoase la concurs."

Veşti bune pentru poliţişti?! Pentru mine este o veste proastă! Să fiu coleg cu unul încadrat direct, dupa ce a făcut doi ani în trei luni de pregătire pe repede-înainte, nu mi se pare o soluţie bună. Este adevărat că am rămas puţini, dar asta nu înseamnă că trebuie să ne mulţumim cu orice.
Am mai spus-o şi o să o mai spun de fiecare dată când este cazul: pentru a ajunge poliţist trebuie să urmezi cursurile unei şcoli de poliţie sau ale Facultăţii de Poliţie din cadrul Academiei de Poliţie. Nu sunt de acord cu încadrările directe sau cu transferurile între structurile MAI.
Dar pentru elevii din şcolile de poliţie, viitorii noştrii colegi, cum este această veste, domnilor sindicalişti? Aceştia s-au străduit să treacă de probele de selecţie, au învăţat şi s-au pregătit pentru examen, au luat examenul, s-au pregătit doi ani de zile în şcoli şi în teritoriu, iar apoi ajung să fie colegi cu unii care au intrat pe uşa din dos a Poliţiei Române, cu unii care nu au fost în stare să treacă de admiterea în şcolile de poliţie, cu unii care şi-au descoperit "vocaţia" de poliţist după ce au dat chix în alte domenii.

Sindicatele ar trebui să ceară suplimentarea la nivel maxim a locurilor din şcolile de poliţie!

iav

Încadrații direct au mai puține studii de specialitate decât câinii de serviciu, având în vedere că un câine de serviciu urmează cursuri cu durata între 4 și 5 luni, pe când un încadrat direct durate cursului este de 3 luni.

• Upvote 7

iav

Dacă până acum titulatura corectă era cea de câine de serviciu, de acum putem vorbi fără ca să greșim despre câini polițiști.

• Upvote 1

DjGalaxy

Detine careva sau cunoaste de unde as putea obtine testul si celelalte variante pt. Incadrari directe agenti 2016?Multumesc

iav

Vrei să te încadrezi direct și pentru asta o să înveți testul ca pe poezie? Au fost postate testele pe acest forum, în acest topic. Dacă cauți mai în urmă o să găsești, ceea ce-ți trebuie.

• Downvote 3

iav

De luni se dă startul la o nouă serie de angajări cu c.i-ul. O să plec la serviciu cu 30 minute mai devreme ca să pot intra pe poartă.

gazka

Buna seara tuturor,

In primul rand multumesc membrilor acestui forum, de-a lungul timpului am gasit informatii utile urmarind postarile dvs. 

In curand vor incepe inscrierile pentru o noua sesiune de incadrari dn sursa externa. Cum se descurca cei din prima sesiune in opinia dvs, reusesc sa se adapteze usor-usor la cerintele si rigorile profesiei de politist? Ati intalnit printre acestia si colegi care au reusit sa va impresioneze in mod placut? 

Am pus aceste intrebari deoarece ma intereseaza aceasta oportunitate oferita de Institutia in care dvs. va desfasurati activitatea. Mai precis Serviciul de Politie Transporturi. Am citit informatiile puse la dispozitie pe site-ul Politie Romane in legatura cu aceasta structura insa m-ar interesa sa aflu de la un profesionist care lucreaza in aceasta structura cateva aspecte pe care le considera relevante de transmis unui potential coleg, respectiv ce abilitati sunt necesare, cat inseamna teren si cat birou, etc. Eu mi-as dori mai mult o munca de teren daca as avea de ales. 

Va multumesc.

Cu respect,

R. 

iav
On 10/1/2016 at 21:03, gazka a scris:

Cum se descurca cei din prima sesiune in opinia dvs, reusesc sa se adapteze usor-usor la cerintele si rigorile profesiei de politist?

Nu prea am avut cum să ne dăm seama dacă se descurcă și nici cum reușesc să se adapteze, pentru că încă nu au ajuns la locurile de muncă.

Edited by iav

Andrei

Din ce am inteles, dintre cei incadrati din sursa externa la DGPMB, din prima zi de munca au renuntat cam 8 oameni. Iar pana a ajunge la Campina, s-au strans cam 20... Eu cred ca au luat o decizie buna.

• Upvote 2

iav

O decizie și mai bună luau dacă candidau la școlile de agenți.

georgeH

Buna seara ! Sunt elev la Scoala de Agenti de Politie, anul 2 ... din Cluj-Napoca , incadrarile din lunile trecute m-au cam dezamagit iar cele de acum mi-au taiat elanul de tot . Nu mai inteleg nimic din ce se intampla in M.A.I , o dezamagire profunda . M-am chinuit 2 ani sa fiu admis la scoala de politie , ore de engleza , ore de romana , bani cheltuiti , in cel de-al doilea an am intrat . Apoi un an de zile am stat in scoala , sectoare , plantoane etc (stiti povestea) ,uneori stateam cu noptile treaz sa invat sa am medie mare ca sa prind la mine in judet (Bihor) , cu o medie de peste 9,35 am terminat anul 1  ! Acum cand vad ca la mine in judet se scot 50 de locuri pentru incadrari directe ma simt ca si cum as fi facut totul degeaba. Pentru cei care au absolvit anul aceste in judet la mine s-au scos 5 locuri pentru ei , au absolvit 14 , multi dintre ei au prins departe de casa , Calarasi , Constanta ! Stau si ma intreb unde e corectitudinea ?! As avea cateva intrebari pentru voi , astept doar niste pareri : ..

1. Ce se va intampla cu cei din scolile de politie? aud tot felul de zvonuri ca " ne v-a scoate mai repede din scoala "

2. M-am tot gandit serios sa ma inscriu si eu la incadrari , pentru siguranta unui loc la mine in judet , ce sa fac ?

3. Putem face ceva noi ca elevi in privinta asta ? Daca da , ce ?

Multumesc pentru rabdare si raspunsuri !