Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Restituire certificat inmatriculare daca proprietarul este decedat

horiaib
 Share

Question

Buna seara,

Care este procedura de restituire a certificatului de inmatriculare, in situatia in care proprietarul autovehiculului este decedat si nu exista o procura intocmita in acest sens?

Certificatul a fost retinut pentru remedierea unor probleme tehnice. Acestea au fost remediate, exista documentul eliberat de RAR, iar amenda a fost platita.

Multumesc anticipat pentru raspuns!

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Daca nu exista procura trebuie efectuata succesiunea pt trecerea in propritate a auturismului de catre succesorii defunctului , iar dupa dobandirea dreptului de proprietate noul proprietar va putea scoate certificatul de inmatriculare prezentand dovada achitarii sanctiunii si dovada remedierii defectiunii

• 0

Buna seara ! Am fost oprit de politie si mi-au fost retinute placutele de inmatriculare si certificatul de inmatriculare. Problema este ca masina e pe numele tatalui meu, care este decedat. Succesiunea nu a fost inca dezbatuta. Cum as putea obtine certificatul si placutele ? Multumesc

• 0

Buna seara,

Proprietarul unui autoturism a decedat in urma cu 10 ani. Nu s-a dezbatut succesiunea. Masina defectului este folosita de unul dintre membrii familiei. Acesta a fost oprit in trafic si sanctionat cu retinerea talonului pe motiv ca este deteriorat. Intrebarea ar fi cum se poate recupera talonul avand in vedere ca acesta este inca pe numele defunctului? Ar putea sotia supravietuitoare a acestuia sa formuleze cererea de restituire a acestuia, autoturismul fiind bun dobandit pe durata casatoriei? Multumesc.