Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Filmare in spatiul public - cat de legal este?

IudazaRoadrunner
 Share

Question

Buna seara din nou.

Am o mare dilema. Azi am filmat o situatie in trafic, o persoana ce era sechestrata in masina. Am ajutat persoana respectiva sa scape de individ. Am dus persoana respectiva la o sectie de politie.

Dilema mea, cat de legal (sau ce probleme pot aparea) daca fac publica filmarea respectiva ?

12517061_476591655884093_1666137240_o.jpg

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Eu am lasat-o la politie, nu stiu daca a depus sau nu plangere. Din cate mi-a povestit a mai avut incidente cu individul respectiv. A mai depus o plangere dar si-a retras-o. Mi-a spus ca acum nu si-o mai retrage. Individul respectiv este iubit, nu sot.

• 0
  • Moderator

Legislaţia prevede destule restricţii în acest sens şi este foarte stufoasă (individul se bucură de prezumţia de nevinovăţie, are drepturi referitoare la propria imagine prevăzute prin Codul civil, mai sunt prevederi şi în Legea nr. 677/2001 - protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal, nu ai de unde să ştii că presupusa victimă a depus plângere şi dacă nu a depus, să nu te pomeneşti că o retrage - cele mai multe o fac, iar tu vei rămâne cu ponoasele).
Era bine să discuţi cu poliţistul şi să-i spui că ai o filmare a evenimentelor, pe care o poate folosi în eventualitatea în care doamna/domnişoara depune plângere penală.

Cât despre publicarea imaginilor, te sfătuiesc să nu o faci dacă nu acoperi orice date de identificare, feţele persoanelor, numere de înmatriculare etc. astfel încăt să nu te doară capul după. 

• 0

Desi am fost sfatuit de multi sa las clipul in lada de gunoi am ales sa-l fac public, cu respectarea legislatiei privind protectia datelor personale. Femeia s-a hotarat sa faca plangere in urma acestor imagini. Cred ca am procedat corect, sper.

Ca o adaugare, in urma mediatizarii evenimentului am fost contactat de purtatorul de cuvant al Politiei si imaginile ne editate au ajuns la cei care se ocupa de caz.

Edited by IudazaRoadrunner
  • Upvote 1

• 0
  • Moderator

Acum a depus-o doar pentru că a apărut pe la ştiri. Trece interesul mass mediei şi cel mai porbabil o să şi-o retragă. Parcă o şi văd cu o poveste d-aia: "nu vreau să-l bag la puşcărie" şi "dacă s-ar putea ... doar aşa, să-l speriaţi, puţin

• 0

Daca vrea sa ajunga intr-un canal (in cel mai bun caz)... sa si-o retraga.

Si una cu mass media din Ro :/

mda.jpg

• 0
  • Moderator

Poate doar vrea să-l cunoască şi ea pe "domn", că are maşină mişto ... iar tu nu o ajuţi deloc.

• 0

Mi s-a intimplat asa  : Eram pe domeniul public , adica pe strada si am fotografiat un ciine din o curte , care a latrat la mine  . Nu era nici o  persoana in curte .  Cind sa plec , a venit propiretarul cu scandal si amenintare . 

Intrebare : cu ce am gresit ? exista vreo legislatie care reglementeaza ce avem voie sa fotografiem/filmam ?

Multumesc Anticipat .