Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Obligatia politistului de a merge la locul faptei

Anna2016
 Share

Question

Buna ziua. imi cer scuze daca gresesc locul unde imi adresez întrebarea, pentru mine este nou site-ul si nu cunosc exact unde ma pot adresa cu urmatoarea intrebare : eu depun o plangere la politie pentru o fapta  , politia sau politistul care a fost sesizat are OBLIGATIA sau ATRIBUTIA de a merge la locul fapte sau de a face o constatare ? va rog sa-mi da-ti si atricolul sau legea unde este prevazut acest lucru. va multumesc frumos

Edited by Marius
Modificarea titlului initial "Obligatiile Politistului" în cel actual

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu e "obligat" deloc. Cercetarea la faţa locului e o activitate desfăsurată de politist atunci când consideră că necesară si utilă.

Art. 192 Noul Cod de Procedură Penală

Cercetarea la faţa locului

(1) Cercetarea la faţa locului se dispune de către organul de urmărire penală (politist sau procuror), iar în cursul judecăţii de către instanţa de judecată, atunci când este necesară constatarea directă în scopul determinării sau clarificării unor împrejurări de fapt ce prezintă importanţă pentru stabilirea adevărului, precum şi ori de câte ori există suspiciuni cu privire la decesul unei persoane.

PS: Încearcă să scrii în limba română, iar dacă nu ai cunostințele necesare, roagă pe cineva să te ajute.

• Upvote 2