Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Sign in to follow this  
adyadrian

Accident usor fara victime si daune minore

Question

adyadrian

Buna ziua, am si eu o problema. Azi era un pic ud pe jos, abia plecasem de la semafor, cel din fata mea a pus frana si s-a oprit..eu m-am dus sanie fix in fundu lui. Am tras pe dreapta amandoi..ne-am uitat el avea doar suportu de numar crapat si nr putin indoit eu am capota indoita. Domnul nu a vrut sa completeze nici o amiabila..el nu avea la el eu nu aveam la mine..nu a vrut nici sa mergem la politie ca nu are nimic si nu vrea sa piarda timpul. Era un domn mai in varsta..oarecum mai ciudat..venise de la spital ca isi internase sotia bolnava de cancer. Am fost impreuna la carrefour sa ii iau un suport de numar..acolo nu avea, pana la urma am scos bani de la bancomat si i-am dat pentru suport apoi am iesit afara la masini sa ne mai uitam odata si in timpul asta l-am intrebat daca e sigur ca nu vrea sa mergem si sa nu ma trezesc apoi cu instiintare acasa ca vezi domne nu am vrut sa merge eu sau ca am fugit de la locul accidentului. In timpul aceasta am scos telefonul si am inregistrat discutia dar si momentul cand i-am dat banii ca sa am o oarecare dovada. Stiu ca sunt vinovat, asta e..masina nu s-a oprit cand trebuie nu am ce comenta, omul nu a vrut sa mearga la politie ca avea probleme pe cap..si nu avea nimic la masina (am si poza cu masina dansului) eu am capota indoita ca e din tabla foarte subtire care se indoaie si daca tragi cu mana. Acum ce sa fac ? sa il mai sun odata sa vad daca s-a razganit ? Eu nu am nici o problema sa merg la politie sa declar treaba..imi iau amenda sau facem amiabila..cum prefera el si politistul doar ca daca ma duc eu si declar asta e posibil sa il cheme pe el..iar el pt neprezentare in 48 de ore sa ramana fara permis din cauza mea.. Cum procedez ? 

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
adyadrian

l-am mai sunat odata pe om..a zis ca si-a luat suport de numar nou..si-a indreptat numaru..nu are nici o pretentie. Am si inregistrarea la convorbire...aparent nu ar trebui sa fie probleme acum nu ?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Aleen
Posted (edited)

Buna ziua!

Sunt posesor al permisului de conducere de 3 luni, iar aseara am avut primul accident, acesta fiind cu daune minore.

Aseara nu am apreciat distanta, lovind o masina parcata pe partea dreapta: masina mea a suferit doar o aripa indoita, niste zgarieturi si o oglinda pliata care nu mai functioneaza... Masina parcata a fost lovita in partea din spate stanga (stearsa).

Speriat fiind de sunet si de ceea ce s a intamplat am oprit abia 30-50 de m departare, unde am verificat ce s a intamplat in acel moment(fiind intuneric) vazand doar oglinda pliata. Am dat cu spatele pana in fata masinii lovite, iar proprietarul (politist din ce am inteles) m a intrebat ce s a intamplat. Eu i am raspuns ce am stiut ca s a intamplat in acel moment ca am lovit oglinzile, proprietarul verificand oglinda lui a zis ca nu a patit nimic si ca e in regula sa plec.

Cateva ore mai tarziu am constatat in parcare adevarata dauna iar in dimineata aceasta am fost in locul cu pricina unde am dat de tatal domnului. Am inteles ca dansul era in concediu de 3 zile , iar acum a plecat sau urmeaza sa plece.

Ce trebuie sa fac in cazul in care dansul pleaca/e plecat?

Am voie sa mai circul cu masina?

Am voie sa o repar daca dansul imi spune ca nu mai e nevoie de nimic sau ne intelegem sa ii platesc o suma de bani?

Au trecut 16 ore de la accident.

Edited by Aleen
Incomplet