Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Perioada de timp în care se poate efectua percheziţia domiciliară


Mangala
 Share

Question

CAPITOLUL VI
Percheziţia şi ridicarea de obiecte şi înscrisuri

SECŢIUNEA 1
Percheziţia domiciliară

Art. 159

Efectuarea percheziţiei domiciliare 

In legatura paragraful 3 daca incepa la ora 19:50 si se termina la 23:00 sa incalcat mandatul sau nu? vreau sa precizezi faptul ca   nu  era vorba  de infractiune flagrand , si nici de  loc public.  era intr-o casa particulara.

3)Percheziţia domiciliară nu poate fi începută înainte de ora 6,00 sau după ora 20,00, cu excepţia infracţiunii flagrante sau când percheziţia urmează să se efectueze într-un local deschis publicului la acea oră.

 

Edited by Mangala
Link to comment
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0
  • Moderator

Nu se încalcă nimic. Codul penal instituie restricţii privind perioada când poate începe efectuarea unei percheziţii domiciliare. O percheziţie poate dura şi câteva zile. Începerea acesteia trebuie să se facă în perioada de timp impusă de Codul Penal, dar încheierea poate depăşi acel interval orar.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.