Jump to content
POLITISTI.ro
  • 1
Sign in to follow this  
mirceaanton57

Certificat de inmatriculare retinut pt. ITP expirat

Question

mirceaanton57

Pt redobandirea certicatului de inmatriculare al unui auto cu ITP expirata este obligatoriu sa fac noua ITP la RAR sau pot merge la orice alta statie ITP?

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Panter

Doar la RAR.

• Upvote 1

• 0
mirceaanton57

Ok...dar unde pot afla daca are certif. de inmatric. retinut? posibil si nr retinute? Este vorba despre un auto recuperat din leasing despre care firma respectiva care l-a pus la vanzare nu doreste sa furnizeze detalii , spune ca a solicitat la politie date dar merge greu si nu se stie daca sa le declare pierdute sau daca numerele si talonul au fost retinute anterior recuperarii. Tot ce stiu eu este seria de sasiu pe care am verificat-o pe site-ul RAR si apare ITP expirat din 2013.Ma intereseaza acest aspect deoarece auto are motorul defect si nu doresc sa renunt la cele 30 de zile in care as putea circula cu nr. vanzatorului, pt ca daca as cumpara auto respectiv si nu as fi multumit de cum se comporta dupa repararea motorului nu as fi interesat sa il pastrez.

Din cate imi imaginez eu se poate verifica usor in evidenta politiei daca un auto are actele retinute, nu cred ca este o chestiune care se poate taragana asa cum sustine firma de leasing, de aceea va intreb, poate imi dati o idee. Unde sa ma adresez? Este chiar asa mare secret chestiunea asta incat sa nu mi se poata aduce la cunostinta ? La urma urmei vreau doar sa evit a lua tzeapa.

Multumesc!

• 0
eugencinaru

Crezi ca avem 'ciunga'-n par?

Cum sa nu stie firma unde sunt actele si numerele?asta-i vrajeala/

De obicei se recupereza actele si dupa, bunul asa ca....nu umbla cu cioara vopsita!!!

• Upvote 2