Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Am permisul suspendat. Sunt plecat din tara, nu il pot depune.

Marietto
 Share

Question

In luna Decembrie(28/2015),am primit de la Judecătoria sect2,instiintarea ca ,contestația la procesul verbal,a fost respinsă ,cu drept de recurs in termen de 15 zile. Eu,nu am facut recurs,deoarece pe 8 Decembrie am plecat la munca in străinătate.De atunci,nu am primit la domiciliu,nicio alta instiintare,nici de la poliție,nici de la judecătorie.am citit noul cod rutier cu privire la suspendarea permisului si a dreptului de a conduce! Ma aflu in imposibilitatea (având un contract de munca pe perioada Decembrie-Aprilie)de a ma prezenta personal la brigada de poliție rutieră bucuresti,pentru a preda permisul de conducere.As dori sa stiu de cand începe propriu zis suspendarea dreptului de a conduce?? Ce se întâmpla in cazul in care nu pot veni personal să-l depun?? Dar,totuși fac dovada,ca nu sunt in tara( bilet avion,contract legal de munca)??suspendarea este valabilă,in lipsa depunerii permisului?daca la revenirea in tara,si trecerea celor 60+30 zile,sunt oprit de către o patrula de poliție rutieră ,ce mi se poate întâmpla?? Va mulțumesc anticipat

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Încearcă prin corespondentă cu confirmare de primire. Faptul că ai plecat e strict problema ta.

• 0

Art.103. - (1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
a) pentru o perioadă de 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere a săvârşit contravenţii care cumulează 15 puncte de penalizare;
b) pentru o perioadă de 60 de zile, dacă titularul permisului de conducere cumulează, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
(...)
(6) În cazurile prevăzute la alin. (1), contravenientul este obligat să se prezinte la unitatea de poliţie pe raza căreia domiciliază, are reşedinţa sau, după caz, rezidenţa normală, în termen de 5 zile de la primirea înştiinţării scrise, pentru a preda permisul de conducere.
(7) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin.(6), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, prevăzută la alin.(1) lit.a) şi b).

va recomand sa nu conduceti in perioada de suspendare, riscati inchisoarea. 

Art.86. - (2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau permisul i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă