Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Drepturi si obligatii la controlul politiei rutiere

andrei525
 Share

Question

Buna ziua, astazi din pacate am fost oprit de politia rutiera in trafic si am fost amendat si lasat fara permis de conducere ptr o perioada de 30 de zile deoarece nu am acordat prioritate de trecere unor pietoni. Am semnat PV (in trei locuri daca nu ma insel), nu am facut galagie, nu m-am luat in gura cu ei. Intrebarile mele sunt:

1. ce drepturi si ce obligatii am eu in momentul cand sunt oprit in trafic de politia rutiera? ce se intampla daca semnez, daca nu, unde semnez, etc etc

2. exista posibilitatea sa vad si eu (pe loc, mai tarziu, nu stiu)  filmarea video/dovada care dovedeste ca nu am acordat prioritate? sau aceea e valabila doar la un eventual proces? (agentul nu mi-a prezentat practic nicio dovada in sprijinul afirmatiilor sale)

3. agentul care m-a amendat a pus martor pe colegul sau aflat in aceeasi masina (practic stateau la panda, dar nu asta e prb); este legal sa fie martor tot un politist, mai ales colegul de serviciu? un judecator nu ar considera ca ambii isi tin partea unui altuia?

4. politia rutiera, care ar trebui sa fie un exemplu de respectare a legii, a savarsit doua contraventii cand erau la panda respectiva. adica:

a. masina politiei era stationata sub indicatorul "oprirea interzisa"

b. erau la ma putin de 25m de trecerea de pietoni

Conform ordinului de serviciu/misiune, au voie sa procedeze asa? Ma gandesc ca, totusi, sunt si ei in "culpa". 

O ultima intrebare: acele 30 de zile sunt perioada minima ptr suspendarea permisului, sau mai pot fi reduse?

Va multumesc ptr amabilitate

• Downvote 11

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator
49 minute în urmă, andrei525 a scris:

ce drepturi si ce obligatii am eu in momentul cand sunt oprit in trafic de politia rutiera? ce se intampla daca semnez, daca nu, unde semnez, etc etc

Ai dreptul să formulezi contestaţie împotriva procesului verbal în termen de 15 zile de la data înmanarii sau comunicării acestuia. Dacă la întocmirea procesului verbal semnezi, primeşti o copie. Copia se eliberează în baza unei semnături, iar faptul că semnezi NU înseamnă că eşti de acord cu constatările consemnate în respectivul document.
Dacă vrei să fii "jmeker" şi să-ţi etalezi câteva ifose de cetăţean cu drepturi, poţi să refuzi să semnezi şi drept urmare NU vei primi o copie a procesului verbal, urmând ca acesta să-ţi fie trimis prin poştă la domiciliu. Asta e "marea" diferenţă între cele două situaţii.

2. exista posibilitatea sa vad si eu (pe loc, mai tarziu, nu stiu)  filmarea video/dovada care dovedeste ca nu am acordat prioritate? sau aceea e valabila doar la un eventual proces? (agentul nu mi-a prezentat practic nicio dovada in sprijinul afirmatiilor sale)

NU, nu poţi vedea pe loc nicio înregistrare. Poliţistul nu trebuie să dovedească nimic şoferului şi nimănui. Poliţistul este investit cu exerciţiul autorităţii publice şi rolul său e să constate. Nu trebuie să se justifice absolut deloc în faţa cetăţeanului pentru măsurile care le aplică.
Dacă cetăţeanul respectiv are vreo nemulţumire ori diferite obiecţiuni în legătură cu măsura aplicată de poliţist, singura modalitate legală şi civilizată este să formuleze o contestaţie la Judecătorie. Numai parveniţii, cei fără educaţie şi cocalarii se tocmesc, cer socoteală ori se ceartă cu poliţistul în stradă. Oamenii civilizaţi, educaţi şi cu bun simţ, respectă prevederile legale care spun că trebuie să rămână în maşină cu mâinile pe volan şi eventualele neulţumiri le consemnează într-o contestaţie formulată ulterior.

3. agentul care m-a amendat a pus martor pe colegul sau aflat in aceeasi masina (practic stateau la panda, dar nu asta e prb); este legal sa fie martor tot un politist, mai ales colegul de serviciu? un judecator nu ar considera ca ambii isi tin partea unui altuia?

Fals! Ori nu ştii despre ce vorbeşti, ori minţi cu neruşinare, dar cusiguranţă afirmaţia asta nu are nicio legătură cu realitatea.

4. politia rutiera, care ar trebui sa fie un exemplu de respectare a legii, a savarsit doua contraventii cand erau la panda respectiva. adica:

a. masina politiei era stationata sub indicatorul "oprirea interzisa"

b. erau la ma putin de 25m de trecerea de pietoni

Conform ordinului de serviciu/misiune, au voie sa procedeze asa? Ma gandesc ca, totusi, sunt si ei in "culpa".

Asta dovedeşte că nu cunoşti legislaţia şi doar repeţi ca un papagal nişte stereotipuri penibile susţinute doar de cei fără bacalaureat.
Dacă eşti posesor al unui permis de conducere, trebuia să cunoşti că autovehiculele poliţiei au dreptul să încalce normele rutiere. Bine, cu asta ai vrut neapărat să confirmi că orizontul tău de cunoaştere este foarte limitat şi eşti tributarul unor frustrări specifice individei româneşti care e etalată de proverbul "să crape şi capra vecinului". Încearcă să evoluezi în viitor şi să scapi de asemenea frustrări pentru că nu te ajută cu nimic.
Cât despre "ordinul de serviciu/misiune" - nu are rost să mai discutăm, doar cei care habar nu au pe ce lume trăiesc mai susţin asemenea inepţii. Citeşte aici care este adevărul despre drepturile şoferilor in faţa politistului.

• Upvote 8

• 0
  • Moderator
în urmă cu 2 ore, andrei525 a scris:

4. politia rutiera, care ar trebui sa fie un exemplu de respectare a legii

Legea trebuie respectată de toată lumea, NU e nevoie de niciun exemplu. Acesta este doar un stereotip ce face parte din retorica populistă lipsită de logică. Pentru a respecta legea nu e nevoie de niciun exemplu, nu trebuie s-o respecte unii mai mult pentru a constitui un exemplu şi alţii mai puţin, ci trebuie respectată la fel de toată lumea, de la primul până la ultimul cetăţean. Iar poliţiştii sunt şi ei tot cetăţeni. La fel cum tu trebuie să respecţi legea, tot aşa trebuie să o respecte şi poliţistul, vecinul, colegul, etc. NU e nevoie de niciun exemplu. 

• Upvote 4

• 0

Sa fie clar pentru toti, ca politistul sau politistii atunci cand sunt la munca, se afla in misiune si au diferite actiuni. De exemplu  sunt actiuni pe viteza, pietoni, prioritate, alcool etc., iar asta cu statul la panda sau japca e numita asa de toti frustratii care sunt sanctionat si care in general nu respecta legea. O abatere nu trebuie sa o demonstreze politistul in nici un fel pentru ca ea e constatata prin simturile sale, doar  la viteza trebuie filmare, in rest nimic.

Politistii sunt functionari publici cu statut special care de regula poarta uniforma!!!! Investiti de stat sa constate si sa aplice sanctiuni!!

• Upvote 2

• 0

Si tu...tot de la Pitesti vii? Mai, oameni buni, pana sa puneti astfel de intrebari, v-ati gandit vreodata sa recititi actul normativ in baza caruia ati obtinut permisul de conducere? Gasiti totul acolo. Asta e pe principiul : "Ce e acolo, aia e"