Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Tramvai vs masina

Th0mas
 Share

Question

Buna ziua,

Am urmatoarea problema si va rog sa-mi acordati un mic ajutor:

Daca un autovehicul a ramas blocat pe linia de tramvai, din cauza unei incadrari necorespunzatoare la schimbarea sensului de mers in trafic si este nevoit sa astepte acordand prioritate celorlalte autovehicule pentru a putea trece, este lovit de un tramvai care circula regulamentar si nu reuseste sa opreasca in conditii normale de mers. Cine este vinovat in situatia de fata, din punct de vedere legal?

Multumesc.

• Downvote 1

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Este o chetsiune serioasa, am permis, dar am o disputa cu cineva si as fi vrut o confirmare pentru ca altfel nu ne intelegem.

Imi cer scuze pentru deranj, dar v-as ruga sa-mi lasati raspunsul.

Am uitat sa precizez ca autovehiculul se afla intr-o intersectie si executa schimbarea de mers la stanga peste linia de tramvai. Actiunea are loc intr-o intersectie, de aceea parea asa simplu la inceput, am omis partea aceasta.

• 0

Exista 2 ipoteze, una in care autovehiculul nu este nevinovat deoarece a ramas blocat involuntar in intersectie iar tramvaiul nu a oprit la timp, si cealalta in care travaiul avand prioritate nu este vinovat pentru incident. Se poate interpreta, iar legislatia nu prevede un astfel de caz.

Eu sunt de parere ca autovehiculul cade vinovat, a apreciat gresit intrarea in intersectie ducand la blocarea acesteia, inclusiv a liniei de tramvai.

Edited by Th0mas

• 0
  • Moderator

Autovehiculul se deplasa în acceaşi direcţie cu tramvaiul şi a virat stânga sau a pătruns în intersecţie de pe o stradă diferită de cea a tramvaiului. Ce indicatoare rutiere sunt în zonă?

• 0

Se deplasau in aceeasi directie, doar ca autovehiculul a ajuns inainte in intersectie si a ramas blocat pe linie, tramvaiul cand a sosit nu a putut opri la timp. Indicatoarele ii permiteau sa faca stanga peste linia de tramvai.

Chiar daca venea de pe o alta strada si ramanea acolo blocat pe linie, ar fi aceeasi situatie. La scurt timp apare tramvaiul si il loveste.

Edited by Th0mas

• 0
  • Moderator

Faci pe deşteptul şi pui verdicte. Păi în situaţia asta, de ce mai întrebi aici? Ai stabilit tu că e aceeaşi situaţie?

Dacă tot eşti aşa "isteţ" înseamnă că nu mai ai nevoie de răspunsurile noastre. Topic închis.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.