Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Certificat inmatriculare deteriorat retinut

adriano2311

Question

adriano2311

Buna ziua,

Dupa cum spune si titulul s-a retinut certificatul de inmatriculare de la o motocicleta pt ca era deteriorat, problema ii ca motocicleta nu era pe numele meu.

Cum se procedeaza pt a recupera sau schimba talonul? proprietarul vrea sa vanda motocicleta in cauza.

Multumesc

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Buna ziua,

Am o nelamurire,legata de recuperarea talonului.Saptamana trecuta,in 26 mi.a fost retinut talonul masinii,pentru ca era deteriorat.Eram in alt judet,iar din neatentie,graba,am uitat sa il intreb pe agentul  constatator care sunt pasii de urmat pentru recuperarea lui,sau emiterea unui nou talon.Tot am sunat pe la inmatriculari,dar e foarte greu sa dai de cineva pe acolo,si acum nu stiu ce si cum sa fac cu exactitate.Tin sa precizez inca o data,ca eram in alt judet decat cel de resedinta,masina e inregistrata pe numele mamei,si am pierdut si dovada de circulatie a talonului,impreuna cu procesul verbal(s-au spalat in masina impreuna cu hainele).Acum,in aceste 15 zile,in care am dovada de circulatie(care e dusa pe apa sambetei),cand pot exact sa merg la inmatriculari la noi in judet,pentru a depune o cerere de emitere a unui nou talon.Si ce acte am nevoie?Am inteles ca e nevoie de proprietarul masinii,buletin,copie de buletin,in lipsa dovezii de retinere/circulatie o declaratie notariala?Trebuie sa astept pana ce va ajunge talonul din judetul respectiv,la noi,in judetul de resedinta,la inmatriculari?Sau pot merge in orice zi,din acestea 15,in care,se poate circula cu dovada?Va multumesc

• 0
Sorina1970

Buna seara. In urma unei tamponari pe raza municipiului Targu Mures mi s a retinut certificatul de inmatriculare pe motivul ca acesta era deteriorat.Nu am gasit in codul rutier acest motiv pentru retinerea talonului. Bine nteles ca am primit si un plus la amenda tot pentru acest motiv .Intrebarea mea este daca acest lucru este legal .Multumesc pentru raspuns.

• 0
  • Moderator
Marius

Ai căutat în OUG 195 din 2002 privind circulaţia pe drumurile publice şi nu ai găsit?

Art. 100
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
[...]
4. neîndeplinirea obligaţiei de a solicita autorităţii competente, în termenul prevăzut de lege, eliberarea unui nou permis de conducere sau certificat de înmatriculare ori de înregistrare, în cazul în care acestea au fost declarate furate, pierdute, deteriorate sau nu mai corespund din punctul de vedere al formei şi conținutului celor în vigoare;

Art. 112
(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
[...]
t) deţinătorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, în conformitate cu prevederile legale;