Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Amenda contraventionala in evidenta operativa

andy1900
 Share

Question

As dori sa stiu care este perioada prevazuta de lege pentru ca o sanctiune contraventionala sa fie mentionata in evidenta operativa (daca se poate sa mentionati si legea care prevede aceasta).

Daca este achitata amenda contraventionala, aceasta mai apare in evideta operativa? Se poate formula cerere pentru a fi radiata din evidenta operativa sau este radiata din oficiu dupa o anumita perioada?  Permite legislatia acest lucru?  

Multumesc.

Edited by Marius
Modificare titlu

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Membru

Acum, trebuie sa te intrebam intai daca esti politist? Daca te referi la acea "evidenta operativă", atunci nu are legatura sanctiunea contravențională si te referi la o amenda penala. Depinde ce te intereseaza si in ce scop!

• 0

Studiază Ordonanţa nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor text publicat în M.Of. al României  în vigoare de la 24.08.2001cu modificările ulterioare și ai să găsești răspunsul care te interesează.

• 0
On 1/17/2016 at 0:32 PM, andy1900 said:

As dori sa stiu care este perioada prevazuta de lege pentru ca o sanctiune contraventionala sa fie mentionata in evidenta operativa (daca se poate sa mentionati si legea care prevede aceasta).

Daca este achitata amenda contraventionala, aceasta mai apare in evideta operativa? Se poate formula cerere pentru a fi radiata din evidenta operativa sau este radiata din oficiu dupa o anumita perioada?  Permite legislatia acest lucru?  

Multumesc.

Nu sunt politist. Daca eram politist stiam raspunsul.

Asa cum am precizat, este vorba despre o sanctiune contraventionala (Legea 61/1991: apelarea fara drept la interventia organelor de politie).

Orice proces verbal de contraventie este inregistrat intr-un registru de evidenta a sanctiunilor contraventionale la politie. Pe mine ma intereseaza daca dupa un anumit termen (1 an, 2 ani, 3 ani) acest proces verbal de contraventie poate fi radiat din acest registru, daca amenda a fost achitata. La acest aspect m-am referit cand am spus de "evidenta oparativa" (politistii stiu exact ce inseamna evidenta operativa, nu este vorba despre cazierul judiciar). Institutii abilitate de lege pot solicita  despre o anumita persoana informatii cuprinse in evidenta operativa (daca are amenzi contraventionale primite). Daca amenda a fost achitata, datele despre sanctiunea contraventionala aplicata mai figureaza in evidenta operativa sau sunt radiate si nu mai apar ? Acest aspect vizeaza intrebarea mea.

Daca stie raspunsul un politist despre acest aspect strict tehnic (probabil prevazut intr-un ordin, dispozitie cu privire la regimul juridic al acestor registre de evidenta a contraventiilor si modalitatea de gestionare a acestora), astept acest raspuns. Multumesc.

• 0
  • Moderator
2 minute în urmă, andy1900 a scris:

Daca amenda a fost achitata, datele despre sanctiunea contraventionala aplicata mai figureaza in evidenta operativa sau sunt radiate si nu mai apar ?

Nu se şterge după ce achiţi amenda, dar nu trebuie să-ţi faci griji, menţiunile din astfel de evidenţe nu sunt destinate publicului.

Pentru ce te interesează?

• 0
1 hour ago, Marius said:

Nu se şterge după ce achiţi amenda, dar nu trebuie să-ţi faci griji, menţiunile din astfel de evidenţe nu sunt destinate publicului.

Pentru ce te interesează?

Spuneti ca sanctiunea contraventionala nu este stearsa. Daca cunoasteti exact, dupa o anumita perioada de timp (1 an, 2ani, 3 ani), in ipoteza in care o institutie a statului abilitata de lege (deci  nu o persoana privata) solicita date din evidenta operativa a politiei cu privire la x cetatean (daca are amenzi contreaventionale primite), daca a trecut o anumita perioada de timp de la aplicarea sanctiunii contraventionale, aceasta sanctiune mai figureaza in evidenta operativa? Altfel spus si dupa o perioada de 5-10 ani aceasta sanctiune contraventionala  mai apare in evidenta operativa ? Acest aspect ma intereseaza (este prevazut acest aspect in vreo lege?).

Multumesc.

• Downvote 1

• 0
44 minutes ago, Catalin said:

Dacă eşti aşa secretos nimeni nu-ţi poate da un răspuns exact. 

Unde este secretul ? Cred ca am explicat destul de clar speta. Daca este cineva in masura care stie sa ofere solutia la speta prezentata, astept raspunsul. Am intrebat urmatorul aspect: daca se solicita politiei de catre o institutie abilitata de lege (nu are importanta numele acesteia) sa ofere date din evidenta operativa (strict daca o anumita persoana are amenzi contraventionale primite, ce sunt prevazute in registrul de evidenta a contraventiilor)  cat timp (ani) figureaza persoana respectiva in evidenta operativa ca ar avea amenzi contraventionale  primite ? Raspunsul este foarte simplu, doar un politist cunoaste acest aspect de "bucatarie interna" si va asigur ca este un aspect care poate fi facut public (cu siguranta in legislatia specifica muncii de politie este reglementat modul de gestionare a registrelor de evidenta a contraventiilor, asa cum in lege este reglementat de exemplu tot ceea ce tine de un cazier judiciar: ce informatii trebuie sa contina, cum se elibereaza un certificat de cazier judiciar).

Asadar, daca cineva cunoaste raspunsul, multumesc.

• Downvote 1

• 0
  • Moderator

"Instituţii abilitate de lege" sunt toate instituţiile publice, numai că diferă nivelul de acces de la o instituţie la alta. :doh: Aşa că răspunsul îl găseşti mai sus. Acele evidenţe nu sunt publice.
Acest topic se închide.

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.