Jump to content
POLITISTI.ro

Geo97

Întrebări referitoare la admitere - Academie şi scolile de poliţie

Recommended Posts

bogdanoancea

Multumesc.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Vioea

Bună ziua. Am două întrebări, probabil penibile

1. Tocmai ce-am citit informațiile despre admitere și am observat că crescut media la purtare de la 8 la 9. Eu am media la purtare 8,50. Sunt șanse sa fiu acceptat la probele sportive / scrise?

2. Credeţi ca vor scade media la purtare de la 9 la 8 în urmatorii ani? Care sunt șansele?

Mulțumesc anticipat!

iav

La punctul 1, răspunsul este nu.

La punctul 2, ia legătura cu Oana Zăvoranu. Cunoaște niște persoane, care pot prezice viitorul. Tot ea poate să te lămurească șicu privire la tarifele practicate de persoanele respective.

• Upvote 1

AdrianAG

@Vioea probabil că nu o vor scădea la 8 ci vor realiza și un program de integrare al foștilor deținuți și vor putea participa și ei la admitere. Politia nu e batalion disciplinar unde sa poposească toate rebuturile așa cum s-a întâmplat și la încadrări, daca știai ce vrei de la viață erai un elev silitor și disciplinat la școală.

ParfeniOctavian

Bună ziua. Am și eu câteva nelămuriri cu privire la examenul de admitere in Academia de Poliție. Țin să precizez că am candidat și anul trecut, dar nu am intrat, și m-am înscris și la o altă facultate, preventiv, în caz că nu intru. Întrebarea mea este: având în vedere faptul că la dosarul de recrutatare am depus copii legalizate ale diplomei de bacalaureat si foii matricole, mai sunt obligat să le prezint pe data de 24-25 iulie, la înscriere, in original/copie legalizată? Deoarece diploma mea se află în original la facultate, și îmi va fi greu să o scot de la secretariat ( sau unde sunt depuse ), mai ales în această perioadă în care se desfășoară examenul de admitere. Asta în cazul în care e posibil măcar să îți scoți diploma de bacalaureat fără să te retragi.

Și încă o întrebare vă rog, derivată din aceeași problemă. Eu am făcut acest an de facultate la buget. Știu că sunt nevoit să plătesc acest an dacă voi fi declarat admis, asta nu este o problemă, problema este faptul că în luna august, de pe 1 până pe 31, secretariatul nostru nu are program cu publicul, și nu pot să plătesc acest an decât dupa 1 septembrie. Același lucru și cu diploma de bacalaureat, tot după 1 septembrie o pot obține. Astfel că întrebarea este: până când sunt obligat să încep plata facultații și să depun diploma de bacalaureat în original? În regulamentul privind organizarea examenului de admitere din 2017 este specificat că înainte de înmatriculare, însă când se realizează înmatricularea? Tot în regulament spune că înmatricularea are lor anterior începerii pregătirii militare, când începe această pregatire?

Aș dori foarte mult dacă se poate un răspuns din partea cuiva care a fost în situația mea, sau dacă cunoașteți pe cineva, să îl întrebați vă rog, pentru a fi sigur și a nu avea surprize la Academie de genul "unde ți-e diploma de bac?" și să nu mă primească la înscriere. Vă mulțumesc anticipat.

smith

Ştie cineva care este modalitatea de plata a scolarizării în situația în care după absolvirea Scolii de Agenți de Poliție şi dupã numirea pe o funcție de ajutor şef post o persoană işi depune demisia întrucât a fost declarată admisă la Academia de Poliție (forma de învățământ la zi). Este obligatorie plata integrală sau se poate achita eşalonat? Există vreun act normativ care reglementează această situație?

iav

Se poate face plata și eșalonat.

Denis1999

Buna , doresc sa dau in 2018 la Academia de Politie doar ca tatal meu biologic este bolnav psihic(nebun), precizez ca nu mai stau cu el de la varsta de 4 ani de zile si am tata vitreg.

O sa pot opta pentru Academie daca el este bolnav sau o sa ma incurce chestia asta?

Va multumesc!

BGeorge

Nu vad de ce te-ar incurca problema tatului tau biologic. Daca treci de testarea psihologica vei putea sustine examenul de admitere. 
In caz ca vei fi declarat inapt nu inseamna ca esti nebun ci fie nu ai fost sincer la anumite intrebari, fie nu te-ai concentrat suficient.

Alex87

Nu trebuie sa-ti faci griji din punctul acesta de vedere.

JOHN92

Buna Ziua,

As vrea sa candidez pentru un loc la Academia de Politie si as vrea sa va intreb daca tatal meu fiind politist a suferit un infarct iar pe decizia de pensionare de invaliditate de gradul 3 scrie pensionare pe caz de boala in legatura cu serviciul pot beneficia de prevederile referitoare la inmatricularea in institutiile de invatamant MAI ale ordinului nr.35/2014 privind masurile de sprijin acordate politistilor?Daca aveti cunostinta despre  acest lucru va rog frumos sa ma indrumati.Va salut si va multumesc.

Edited by JOHN92

AnaMaria3798

Buna ziua! Am si eu cateva nelamuri in legatura cu inscrierea la academie. Spre exemplu, daca inca mai este valabila limita de inaltime pentru a putea intra? (Sunt fata si am 1,57) uneori vad articole cum ca nu ar mai fi valabila, alte ori ba.

2) Intr-un articol scria ca proba psihologica trebuie facuta pana pe data de 30 iunie. Este adevarat? Aici este o problema deoarece eu traiesc intr-o alta tara de 12 ani iar anul acesta am BAC-ul ce se termina pana pe 10/15 Iulie maxim.

3) Am citit anumite stiri cum ca proba fizica ar fi modificata, in locul celor 3 probe fizice se va face un traseu.

4) Academia de politie si scoala de ofiteri iti ofera aceleasi oportunitati? Ca dupa academie/scoala ar vrea sa fac si o specializare ceva. Chiar nu stiu cum functioneaza treaba asta.

5) La scoala de politie este vreo limita de inaltime?

Va multumesc mult.

BGeorge

Intra pe site-ul Academiei de Politie si vei gasi regulamentul de admitere unde sunt specificate toate conditiile si probele pe care trebuie sa le treci. 

Din cate stiu, pana in iulie trebuie finalizat dosarul de admitere pentru Academia de Politie. Pentru a afla exact, trebuie sa mergi la IPJ-ul din judetul tau. 

In cadrul facultatii de politie de la Academia de Politie sunt anumite specializari (ex. Ordine Publica, Rutiera, Investigatii Criminale, etc.) iar la final devii ofiter de politie pe specializarea aleasa.

Scolile de politie pregatesc agenti de politie pe specializari precum Ordine Publica sau Rutiera. 

AndreiBlaga

Salut  , pt inceput vreau sa intreb daca este posibil sa fac scoala de agenti de la Cluj in acelasi timp cu o facultate de drept la privat ( adica platesc taxa deci nu e pe banii statului ) ? mai exact eu deja am terminat 1 an la drept si as vrea ca in toamna sa dau pentru scoala de politie , nelamurirea mea este daca pot continua cu ambele ? sau si la Cluj trebuie cumva stat ca la academie in caminul scolii , fapt care m-ar putea impiedica sa fac si alta facultate la zi in acelasi timp ?

BGeorge

Trebuie sa stai cazarmat cat timp urmezi cursurile scolii de politie. 

Marius

George, facultăţile private merg de la sine şi studiul se face prin corespondenţă, fără să dai p-acolo.

AndreiBlaga

Deci daca sunt din Cluj , si scoala e tot in Cluj , practic la cateva minute distanta de mine..trebuie sa stau in caminul scolii pe toata durata instructiei ? imi poate cineva explica putin procesul , va rog ? 

Edited by AndreiBlaga

AndreiBlaga

O intrebare mai pertinenta...deci , stiu ca acum in scolile de agenti durata de scolarizare a fost redusa la 1 an respectiv 6 luni teorie si 6  luni practica...imi poate zice cineva in ce constau acele 6 luni de practica ? adica trebuie stat in continuare cazarmat etc ca in perioada de teorie sau sunt alte proceduri ?

chesterb

@AndreiBlaga 

Trebuie să stai cazarmat pe toată durata şcolii.

În perioada de "teorie" stai cazarmat în şcoală şi înveţi bazele meseriei de poliţist(tactică poliţienească, noţiuni elementare de drept, cum să completezi un proces-verbal de constatare a contravenţiei, cum să constaţi o infracţiune, etc.)

În perioada de practică eşti repartizat la o unitate de poliţie unde vei asista la majoritatea activităţilor pe care le face un poliţist.

JustRandom

Am auzit de la cateva persoane ca pentru dosar, la un moment dat, ar fi nevoie si de o recomandare de la o institutie de invatamant absolvita, dar si de un anume eseu ( sau ceva asemanator). Imi puteti spune daca inca mai este nevoie de acestea? De asemenea, despre ce este vorba in acel "eseu" si care e rolul lui?

MrLevenstein

Nu ai nevoie de niciun eseu pentru inscriere.

CristianCrs

Am și eu o întrebare legată de condițiile de recrutare pentru Școala de Poliție,unde dintre condiții este diploma de bac, foaia matricolă și  media 9 la purtare în anii de liceu ( am media 7,6). Eu am terminat o facultate mi-am luat licența și trebuie sa iau și diploma,  diploma de bac a rămas la ei. Mi-a spus cineva că nu ar trebuii să depun la dosar diploma de bac sau foaia matricolă, ci diploma ultimelor studii absolvite. Vreau să știu părererile dumneavoastră.

Paul90
On 27.10.2018 at 11:51, JustRandom a scris:

Am auzit de la cateva persoane ca pentru dosar, la un moment dat, ar fi nevoie si de o recomandare de la o institutie de invatamant absolvita, dar si de un anume eseu ( sau ceva asemanator). Imi puteti spune daca inca mai este nevoie de acestea? De asemenea, despre ce este vorba in acel "eseu" si care e rolul lui?

Pentru întocmirea dosarului de recrutare în vederea participării la examenul de înscriere ai nevoie și de autobiografie. Pe site-ul unității de poliție unde te-ai înscris, cel mai probabil pe pagina de internet, poți găsi, un îndrumar de redactare a autobiografiei. Este de recomandat să citești cu atenție anunțul de admitere ca să înțelegi etapele pe care va trebui să le parcurgi.

Mult succes !

On 07.11.2018 at 10:38, CristianCrs a scris:

Am și eu o întrebare legată de condițiile de recrutare pentru Școala de Poliție,unde dintre condiții este diploma de bac, foaia matricolă și  media 9 la purtare în anii de liceu ( am media 7,6). Eu am terminat o facultate mi-am luat licența și trebuie sa iau și diploma,  diploma de bac a rămas la ei. Mi-a spus cineva că nu ar trebuii să depun la dosar diploma de bac sau foaia matricolă, ci diploma ultimelor studii absolvite. Vreau să știu părererile dumneavoastră.

Este necesar să faci dovada că ești absolvent de liceu care a promovat examenul naţional de bacalaureat. Găsești mai multe detalii în secțiunea de Informații generale privind admiterea.

dianaaa

Buna seara ! Sunt studenta la facultatea de Comunicare si Relatii Publice in Bucuresti. Dupa terminarea facultatii imi doresc foarte mult sa urmez o cariera  ca ofiter in politie.Din nefericire pentru mine, la Academia de politie se da admitere la istorie, aceasta materie nereprezentand deloc punctul meu forte asa ca cea mai buna optiune pentru mine este Scoala de agenti de la Campina fiind si mai aproape de casa. Intrebarile mele sunt : - daca am o facultate terminata si termin scoala de agenti pot da admitere la master la Academie ?

- daca termin masterul la Academie pe langa celelalte studii ( scoala de agenti + o alta facultate ) pot sa avansez de la agent la ofiter sau trebuie sa astept sa se scoata posturi de ofiter la concurs ?

Multumesc in avans si va doresc un an cat mai productiv !

P.S : Raspunsurile de genul : nici nu a intrat si deja se gandeste la grade nu ma ajuta cu nimic !!

cosmingrecu

Exista doar urmatoarele moduri in care poti deveni ofiter:

1. fie termini academia de politie si iesi direct ofiter

2. fie termini o scoala de agenti , iar cand se scoate un loc de ofiter la concurs pentru sursa interna si indeplinesti conditiile prevazute pentru acel loc (ma refer aici la studii, vechime etc) poti candida pentru ocuparea acelui loc

3. fie este scos vreun loc de ofiter la concurs pentru sursa externa si indeplinesti conditiile pentru a candida pentru acel post

Alte alternative nu exista!Poti avea cate masterate,doctorate sau, mai stiu eu ce alte studii inalte, vrei tu!