Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Vreau sa achizitionez o masina

Alexm98
 Share

Question

Vreau sa cumpar o masina iar persoana respectiva spune ca nu este proprietar pe carte si ca masina este a cumnatului si a luat-o el. I-am propus sa vina cumnatul lui sa facem actele dar spune ca e plecat. Iar certificatul fiscal spune ca mi-l trimite el. E vreo problema daca imi vinde el masina chiar daca nu are CVC intre el si cumnatului? Am nevoie de sfaturi urgent pt ca in 2 zile vreau sa ma duc sa o iau. Masina e super. 

Va rog sa-mi spuneti daca sunt probleme daca semneaza el si nu cumnatul sau

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator
12 minute în urmă, Alexm98 a scris:

Va rog sa-mi spuneti daca sunt probleme daca semneaza el si nu cumnatul sau

Tu meriti masina aia! Ia-o urgent, sa nu scapi asemenea chilipir!!! :D

Dupa tine, ar fi vreo problema???

• 0
  • Moderator

Deci tu ne spui că vrei să cumperi o maşină de la cineva care nu este proprietarul acelei maşini. E ca şi cum eu aş încerca să-ţi vând Statuia Libertăţii din New York. Dacă ţi-aş spune că apariţine unui cumnat de-al meu, tu ai fi dispus să-mi dai vreo sumă de bani şi să semnezi cu mine vreun contract de vânzare-cumpărare? Chiar vorbeşti serios?

• 0
  • Moderator

Lucru amestecat miroase a ...tzeapa! Daca e om serios, aduce imputernicire notariala de la proprietarul legal al masinii! Mi se pare ciudat totusi sa vanda o masina tocmai in perioada sarbatorilor, cand este dificil sa obti certificatul fiscal, sa faci RAR-ul etc. Pe de alta parte, daca pretul este exagerat de bun in raport de piata, asta ar trebui sa fie un semnal de alarma (defectiuni, acte incomplete etc) Poate suntem noi prea suspiciosi (defect profesional!) insa nu m-as hazarda la o astfel de achizitie!

Imi imaginez ca iti doresti masina si poate ti se pare ca ratezi un chilipir, insa gandeste logic, nu doar cu inima!