Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Eficienta in gasirea unui telefon

teomar95
 Share

Question

Buna seara! Aseara mi s-a furat telefonul, am mers astazi la sectie si am depus declaratie, am dus factura si codul IMEI. Mi s-a spus ca sunt sanse de 80% sa-mi fie gasit telefonul, dar ca va dura ceva timp pana sa fie aprobata cererea mea. Am tot auzit de cazuri in care telefonul nu a mai fost gasit, deoarece ori nu se aproba inceperea localizarii, ori nu se lua in considerare de la inceput plangerea. As dori sa stiu daca este intr-adevar asa sau daca exista sanse sa imi recuperez telefonul, chiar si dupa mai mult timp, asa cum mi s-a spus la sectie. Mi-as dori sa cred ca il voi recupera totusi, avand in vedere ca am dus toate actele necesare. Nu astept un raspuns cert, pentru ca stiu ca nu depinde de dvs., dar comparativ cu alte cazuri, vreau sa stiu care este eficienta si seriozitatea cu care se trateaza (si eventual se si rezolva) un astfel de caz, indiferent de valoarea obiectului furat (in cazul telefonului meu, acesta avea un pret destul de ridicat). Va multumesc anticipat pentru raspuns si va urez sarbatori fericite!  

1 answer to this question

Recommended Posts

• 1
  • Moderator

În astfel de cazuri, locarizarea nu depinde de poliţie. Aprobarea aceea o dă procurorul, iar localizarea efectivă se face de către unul dintre serviciile de informaţii. Partea proastă este că dacă unora dintre aceştia li se pare că nu merită, nu se impune, costurile sunt prea mari, etc cel care este blamat şi înjurat va fi poliţistul şi poliţia, pentru că cetăţeanul intră în contact doar cu poliţistul. Deşi alţii sunt cei ce decid, poliţia şi poliţistul sunt cei ce încasează oprobiul cetăţeanului.

• Upvote 2