Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Două dosare pt conducere cu permisul suspendat! Cât va fi perioada de suspendare?

myry99
 Share

Question

Salutari tuturor!

9.08.2015 am fost oprit și mi-a fost permisul reținut  ( am tractat o platforma și aveam nevoie de categoriile B+E , eu având doar A,B) dosar penal..peste 10 zile m-a mâncat sa ma sui pe motocicleta..m-a oprit politia și al 2-lea dosar pentru conducere cu permisul suspendat

Bun..pe 8.12.2015 am primit de la primul dosar anularea acestuia si 120 zile suspendare permisul..au trecut mult peste alea 120 și am fost la politie și mi-a spus ca trebuie sa aștept sa vad ce primesc de la al 2-2-lea dosar.

Intrebarea mea!

Pe ce timp mi-l v-a suspenda? Sunt aproape 5 luni de atunci..dovada fără drept din prima zi.avetii idee? Ce sa fac? Mulțumesc tuturor 

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Pentru conducerea unui vehicul în perioada în care aveai dreptul de a conduce suspendat, permisul de conducere se anulează definitiv. Citeşte legislaţia rutieră.

• 0
On 17.12.2015 at 21:02, myry99 a scris:

Bun..pe 8.12.2015 am primit de la primul dosar anularea acestuia si 120 zile suspendare permisul..au trecut mult peste alea 120 și am fost la politie și mi-a spus ca trebuie sa aștept sa vad ce primesc de la al 2-2-lea dosar.

Intrebarea mea!

Pe ce timp mi-l v-a suspenda? Sunt aproape 5 luni de atunci..dovada fără drept din prima zi.avetii idee? Ce sa fac? Mulțumesc tuturor 

Nu ai cum sa primesti anularea dosarului... poate renuntarea la urmarirea penala dispusa prin ordonanta procurorului! Asteapta solutia celui de-al doilea dosar si dupa aceea vezi daca vei fi trimis in judecata sau la fel vei primi o solutie de clasare/renuntare la UP! Daca esti trimis in judecata mai mult ca sigur vei primi o condamnare si implicit anularea permisului, iar pentru varianta a doua vei primi suspendare 90 zile (art. 103 alin. 1 lit. c din OUG 195/2002 rep.). Toata perioada cat nu ai condus se considera suspendare!

P.S. ca un sfat, daca vrei sa-l accepti: "Gandeste-te la consecinte, cel putin de doua ori, inainte de a comite o infractiune!" pentru ca exista varianta ca la a doua abatere sa nu mai ai norocul de a nu fi trimis in judecata!

• 0

Renunțarea la urmărirea penala da.

Ce părere aveți cam ce șanse (xx%-yy%) sa îmi dea renunțare sau sa ma trimită în judecata? Știu ca depinde de judecător..dar asa din cele citite/auzite de voi?

Mulțumesc Apocalipse!

Dacă ma trimit în judecata, asta înseamnă că permisul v-a fi anulat pentru totdeauna ? Sau ma judec cu ei și vedem ce sentința îmi da? 

• 0
în urmă cu 9 ore, myry99 a scris:

asta înseamnă că permisul va fi anulat pentru totdeauna?

Ce importanță are? Tu oricum obișnuiești să conduci și fără el. :D

• Upvote 4

• 0
On ‎12‎/‎23‎/‎2015 at 8:18 AM, myry99 said:

Renunțarea la urmărirea penala da.

Ce părere aveți cam ce șanse (xx%-yy%) sa îmi dea renunțare sau sa ma trimită în judecata? Știu ca depinde de judecător..dar asa din cele citite/auzite de voi?

Mulțumesc Apocalipse!

Dacă ma trimit în judecata, asta înseamnă că permisul v-a fi anulat pentru totdeauna ? Sau ma judec cu ei și vedem ce sentința îmi da? 

Sansele sunt la pariuri sportive, nu intr-o cauza penala.
Organul de cercetare penala va tine seama de toate aspectele ce au dus la comiterea infractiunii, la modul cum aceasta s-a produs, la consecinte.. ( in primul rand, de faptul ca tu cunosteai ca nu mai ai dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice )

• Upvote 1

• 0
  • Moderator

@myry99: acesta este un forum al politistilor...nu oferim asistenta juridica, mai ales celor care, in mod vadit, desconsidera legea! Cel mai bine ar fi sa discuti cu un avocat! El este in masura sa studieze dosarele tale si sa formuleze apararea.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.