Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Ce credeti ca ar fi mai bun pentru autoaparare?

Motanu
 Share

Question

Buna ziua. 

O serie de intrebari cat se poate de serioase! 

Ce credeti,din experienta dumneavoastra, ca ar fi mai bun pentru autoaparare? Pistol non-letal cu bile cauciuc sau cu munitie cu piper 9mm P.A.K? 

Ati folosit vreodata arme neletale pentru autoaparare? 

Care credeti ca sunt mai eficiente dintre cele 2 expuse mai sus pentru imobilizarea agresorului/agresorilor? 

Va multumesc!

Evident am postat unde nu trebuie! ...imi cer scuze pe aceasta cale! 

Edited by Motanu

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator
40 minute în urmă, Motanu a scris:

Ati folosit vreodata arme neletale pentru autoaparare? 

NU. Poliţiştii folosesc atât în serviciu cât şi în afara acestuia pentru apărare, arme letale cu glonţ.

• 0
în urmă cu 16 ore, Motanu a scris:

Ce credeti,din experienta dumneavoastra, ca ar fi mai bun pentru autoaparare?

Fata de cine vrei sa te aperi? Te simti amenintat sau ai postat doar asa ca sa te bagi in seama?
In tara noastra, de regula, nu ai nevoie de mijloace pentru autoaparare.

în urmă cu 16 ore, Motanu a scris:

Evident am postat unde nu trebuie! ...imi cer scuze pe aceasta cale!

Esti doar ironic sau esti lipsit de bun-simt? Suntem satuli de astfel de persoane! Daca nu respecti regulile acestui site, nu esti bine-venit!

• 0
11 hours ago, Sache said:

Fata de cine vrei sa te aperi? Te simti amenintat sau ai postat doar asa ca sa te bagi in seama?
In tara noastra, de regula, nu ai nevoie de mijloace pentru autoaparare.

Esti doar ironic sau esti lipsit de bun-simt? Suntem satuli de astfel de persoane! Daca nu respecti regulile acestui site, nu esti bine-venit!

Domnule, sincer, vreau sa ma apar de cine nu are loc de mine pe lumea asta!

De exemplu, intamplare...astazi! Un baiat tupeist a vrut sa-l bata pe paznicul de la noi din complex pentru ca nu l-a lasat sa PARCHEZE aici.(Citez:"Ba eu in romania parchez unde vreau"... "Chem politia"... "Ma p..h pe politie").  Complexul este evident proprietate privata. 

Sa spunem ca "domnul" ar fi parcat pe locul meu ...PRIVAT. L-as fi rugat frumos sa-si mute masina, m-as fi trezit cu o injuratura si cu un scuipat in fata, in cel mai bun caz. As fi sunat la politia locala. Problema este ca nefiind loc de la ADP, politia locala nu are nici o putere. Sun la 112 , vin domnii politisti, "domnul" este rugat frumos sa-si mute masina de pe proprietatea mea. Isi primesc si ei o injuratura si eventual un scuipat ...si pleaca. Problema...rezolvata.  

Acum, daca nici dumneavoastra, ca si politist, nu stiti ca agresivitatea unora nu are limite, nu stiu ce sa mai zic!

Personal..am vazut mai multe acte de violenta in trafic si pe strada. Problema este, dupa parerea mea, vina legiuitorilor, nu a politiei ca si entitate. Imi pare rau sa va spun, dar nu se teme nimeni de lege, si nici de cei a caror responsabilitate este sa o aplice..nimeni, cu exceptia oamenilor de buna cuviinta si cu bun simt...evident.

Am o slujba respectabila, puterea autocontrolului si, zic eu, o intelegere a conceptelor de "bine" si "rau" mult mai dezvoltata decat a majoritatii. Nu am avut altercatii cu grave cu nimeni, si nici nu caut. 

Fara absolut nici un sarcasm (preferabil de ambele parti), oferiti-mi o solutie care sa nu implice agresarea mea verbala si poate chiar fizica...

P.S Parerea mea este ca in orice tara ai nevoie de un mijloc de autoaparare..sa contezi numai pe ajutorul autoritatilor..si in mod special ca el va veni "la timp", este, dupa parerea mea, o dovada crasa de supra-optimism. 

P.S 2 Recunosc..am fost putin ironic si putin lipsit de bun-simt. Imi cer,sincer, scuze. 

• 0
On 12/17/2015 at 7:06 AM, Marius said:

NU. Poliţiştii folosesc atât în serviciu cât şi în afara acestuia pentru apărare, arme letale cu glonţ.

Off-Topic: 

Poate asta este o problema. Nu inteleg de ce nu va echipeaza cu tasere...

Nu poti PUR SI SIMPLU sa impusti cu arma cu glont un individ agresiv..

• 0
  • Moderator

Exemplul dat nu e cel mai potrivit. Să îti doresti o armă pentru autoapărare pentru situatiile în care îti este ocupat locul de parcare,  denotă cu totul si cu totul altceva decât ceea ce ai crede. Faptul că ăla parchează pe locul respectiv nu e deloc o situatie care să aibă legătura cu securitatea individuală sau chiar publică. Iar dacă acesta este motivul pentru care s-ar putea ajunge la un conflict care să degenereze într-o agresiune fizică demonstrează tocmai opusul autocontrolului.

15 minute în urmă, Motanu a scris:

Nu poti PUR SI SIMPLU sa impusti cu arma cu glont un individ agresiv..

Dacă agresivitatea acelui individ pune în pericol viata mea sau a altuia, legea spune că pur si simplu pot să-l împusc. 

• 0
49 minutes ago, Catalin said:

Exemplul dat nu e cel mai potrivit. Să îti doresti o armă pentru autoapărare pentru situatiile în care îti este ocupat locul de parcare,  denotă cu totul si cu totul altceva decât ceea ce ai crede. Faptul că ăla parchează pe locul respectiv nu e deloc o situatie care să aibă legătura cu securitatea individuală sau chiar publică. Iar dacă acesta este motivul pentru care s-ar putea ajunge la un conflict care să degenereze într-o agresiune fizică demonstrează tocmai opusul autocontrolului.

Dacă agresivitatea acelui individ pune în pericol viata mea sau a altuia, legea spune că pur si simplu pot să-l împusc. 

"Dacă agresivitatea acelui individ pune în pericol viata mea sau a altuia, legea spune că pur si simplu pot să-l împusc. "

Preferabil nu,ma gandesc. Daca exista alte solutii mai bune nu vad de ce nu se folosesc. 

P.S

Vad ca am lasat impresia ca as fi un psihopato-zmardoias. Cam departe de adevar. 

Intr-adevar, exemplul nu este potrivit.Arma pentru autoaparare ar fi folosita,evident,daca conflictul degenereaza in ceva urat.De obicei evit conflictul de orice fel.

Totusi..imi mentin pozitia.. nu mi se pare normal daca esti agresat sa stai sa inghiti..sau sa incasezi. 

• Upvote 1
  • Downvote 2