Jump to content
POLITISTI.ro

rustic

Detasarea politistilor pe litoral

Recommended Posts

Catalin

Da

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

ciprith

Eu sunt detasat la politia oras Navodari pe perioada 1-31 iulie, suntem 7 colegi de la Maramures si suntem cazati la Pensiunea Seabreeze. Am fost trimisi pe litoral cu un VW transporter de la ipj. Problema noastra cea mai mare aici la navodari este faptul ca suntem cazati foarte departe de sediul politiei, de la pensiune avem de parcurs aprox 500m pana la sosea unde asteptam microbuzele. Mergem cam 5 km cu microbuzul dupa care alti 500m pe jos pana la politie. Va sfatuiesc sa nu veniti pe litoral fara masina personala pentru ca e greu cu deplasarea la munca sau in timpul liber la plaja sau dustractii.

alexploiesti89

Dar ai fost obligat de sefi sa vi cu masina de serviciu? si cum s-a facut repartizarea?multumesc

parascanalin

Eu sunt detasat in perioada 1-31 August pe litoral. La instruirea ce s-a facut la Ipj, ne-a spus sa ne prezentam la politia statiunii Mamaia. pe 1 Aug. cei 13/zi ni se dau in avans(aprox. 400lei), iar cu transportul...noi suntem 7 care mergem incolo, iar seful de serviciu op ne-a spus sa ne cuplam cate 3/4 la doua masini personale si sa mergem incolo ca ne deconteaza carburantul, in ciuda faptului ca sefa de la financiar , care era si ea la aceasta "revista de front" a spus ca ne este alocat pentru fiecare persoana 600 lei pt transport... Deplasarea cu auto personal este decontata doar pe baza unui raport aprobat de catre insp.sef.

Acum...daca stie cineva...pe noi ne-a chemat la politia Statiunii Mamaia...e posibil sa lucram in alta statiune? si daca da, cazarea se face in statiunea in care lucrezi?

Dan

Dacă ați fost chemați la Mamaia este foarte probabil să lucrați acolo detașați, fiind cea mai importantă stațiune la acest moment. Cu toate astea, ca exemplu, sunt colegi care au fost chemați la Mangalia dar își desfășoară activitatea la Vama Veche sau în stațiuni, fiind cazați în stațiunea Saturn la hotelul MAI, denumit Diana.

alexploiesti89

e bine ca stiti unde mergeti la mine e liniste si pace, nu se stie nimik...

parascanalin

daca stie cineva...cum se lucreaza? ce program o sa avem? am inteles ca in Vama Veche se lucreaza 12 cu 24 - 12 cu 48...la fel este in toate statiunile?

alexploiesti89

eu sunt repartizat la eforie nord...stie careva conditiile de cazare??multumesc!

Ionutz88

Acum...daca stie cineva...pe noi ne-a chemat la politia Statiunii Mamaia...e posibil sa lucram in alta statiune? si daca da, cazarea se face in statiunea in care lucrezi?

Exista posibilitatea sa lucrezi la alta statiune, dar sunt foarte mici sansele sa se intample acest lucru...o parte din cei detasati in iulie la Politia Statiunii Mamaia sunt cazati la un camin studentesc (pentru cei care stiu zona, la Caminul Studentesc Far 3 (U.M.C.)), deci nici cu acea cazare in statiunea in care lucrezi nu este sigur...dar poate ca tu vei avea mai mult "noroc" :hmmmt:

Programul este: 07:00-15:00; 15:00-23:00; 23:00-07:00.

Pana la alte ordine :emo-yessir:

TechnoCop

Daca as dori de buna voie sa incerc o astfel de experienta, cea de a fi detasat pe litoral, pentru a scapa de Bucurestiul sufocant macar pt. putin, si pt. ca singura parte din concediu destinata ''mersului la mare'' e in octombrie, ce as putea sa fac?

Multumesc anticipat.

Edited by TechnoCop

Catalin

Nu poti să faci mare lucru. Trebuie doar să fii "pe bune" cu seful tău, pentru a te desemna atunci când se cer oameni.

danpin

In plus, pregateste-te financiar. Vei cheltui cat intr-un concediu normal.

Sache

Asa este, dar merita! Este o experienta care trebuie traita!

Catalin

Eu unul nu m-as duce nici dacă ar exista avantaje, ce să mai zic de situatia actuală când în urma unei asfel de detasări te alegi cu o mare gaură în bugetul familiei.

În plus nu mi se pare deloc plăcut să vezi cum toată lumea e preocupată să se distreze, te întâlnesti cu multi cunoscuti, colegi, etc iar toti sunt acolo pt distractie, asta e singura lor preocupare, în timp ce tu esti la serviciu acolo. E ca si cum ai muncii o lună sau două, continuu în zile de sărbătoare, acel sentiment pe care îl trăiesti atunci când esti de serviciu în ziua de Paste, Crăciun sau Revelion, când toată lumea se distrează iar tu esti la muncă.

• Upvote 4

Cristi

Daca mergi la mare, e bine sa mergi sa te distrezi. Nu e niciun fun sa mergi acolo la munca. Am fost si stiu ce vorbesc.

mosul

Volumul de munca depinde de la statiune la statiune. Timpul liber va depinde de linia de munca pe care mergi. Eu am avut patru solicitari pe toata perioada.

In legatura cu cerutul la mare, depinde probabil de la structura la structura. Din ce am observat eu lumea se fereste de aceste detasari , asa ca daca te oferi voluntar sa mergi nu cred ca vei fi refuzat mai ales daca structura in care lucrezi trebuie sa trimita un om pe litoral.

TechnoCop

Trebuie doar să fii "pe bune" cu seful tău, pentru a te desemna atunci când se cer oameni.

Daca e treaba cu "pe bune cu seful", as putea sa imi iau adio de detasarea la mare. Si ce e drept, nu am auzit sa se solicite la noi la birou detasari pentru litoral. 

AlexandraMNG

Buna. Ma numesc Alexandra si sunt din jud. Neamt, lucrez pe investigatii criminale. Voi fi delegata luna iulie a acestui an pe litoral si voi lucra, din ce mi s-a spus, tot pe investigatii criminale. Stiti cumva programul de lucru sau alte detalii importante pe care ar trebui sa le cunosc? Am citit tot ce s-a scris referitor la aceasta tema (cazare proasta, bani putini)dar multe informatii sunt destul de vechi sau se refera doar la lucratorii de op. Va multumesc.

mosul

Programul depinde cred, de la statiune la statiune. Eu am avut program 12/24 cu 12/48. 

billy

La mine la inspectorat au inceput "recrutarile" privind detasarea pe litoral in sezonul 2015...Intrebarea mea este : Daca am mai putin de 3 ani de vechime in munca de politie pot fi detasat pe litoral? Spun asta deoarece anul trecut asa ni s-a spus noua, celor din promotia 2012 , numai ca nu am gasit reglementarea aceasta in nicio lege sau omai. 

Elvis

Politistii care nu sunt insurati trebuie sa incerce aceasta experienta. Bine ca nici cei insurati nu ar regreta.

Sa stai o luna la mare, este destul de bine.

• Upvote 1

Ecou

...si e delegare, nu detașare...

• Upvote 1

NewsBot

LITORAL 2015, ÎN SIGURANŢĂ

Începând cu această săptămână, aproape 400 de polițiști acționează pentru liniștea și siguranța turiștilor de pe Litoral.

În perioada iulie – august a.c., peste 200 de polițiști de la inspectoratele județene de poliție vor fi detașați la I.P.J. Constanța pentru a acționa în zona stațiunilor de la Marea Neagră.

În baza Planului de acțiune ,,Litoral 2015” aprobat de viceprim-ministrul pentru securitate naţională, ministrul afacerilor interne, Gabriel Oprea, șeful Poliției Române, chestorul general de poliție Petre Tobă, a dispus suplimentarea efectivului curent care acționează pentru liniștea și siguranța turiștilor de pe Litoral.

Astfel, începând cu această săptămână, aproape 400 de polițiști din cadrul I.P.J. Constanța vor acționa, suplimentar față de efectivul curent, pentru prevenirea faptelor antisociale, protejarea drepturilor și a bunurilor celor care aleg să își petreacă vacanța la malul mării.

De asemenea, în perioada iulie – august a.c., peste 200 de polițiști de la inspectoratele județene de poliție vor fi detașați la I.P.J. Constanța pentru a acționa împreună cu polițiștii de la această unitate în zona stațiunilor de pe Litoral.

În activități sunt angrenați polițiști de la ordine publică, poliția rutieră, intervenție rapidă, investigarea criminalității economice, investigații criminale, transporturi și arme, explozivi și substanțe periculoase.

Pentru soluţionarea cu celeritate a faptelor semnalate, în cazul sesizărilor primite de la cetățeni se aplică principiul intervenţiei la locul evenimentului a celui mai apropiat poliţist sesizat.

O atenție deosebită este acordată activităților de prevenire şi informare antiinfracțională a cetățenilor cu privire la măsurile de siguranţă pe care trebuie să le adopte pentru a nu deveni victime ale furturilor din camere de hotel, de pe plajă sau  din auto.

Pe parcursul sezonului estival, polițiștii vor organiza întâlniri cu administratorii hotelurilor pentru consilierea acestora cu privire la măsurile de siguranţă necesare pentru prevenirea furturilor din camerele de hotel.

De asemenea, pentru ca informațiile utile să fie ușor accesibile turiștilor, polițiștii vor afişa recomandări preventive la recepţiile hotelurilor şi în alte locuri vizibile, vor purta discuţii cu turiştii aflaţi pe plajă pe tema prevenirii furturilor și vor organiza activități pe teme preventive în taberele şcolare de pe litoralul românesc.

Totodată, polițiștii acționează pentru siguranța turiştilor care sosesc în Portul Constanţa la bordul navelor de croazieră, itinerariile de deplasare a acestora şi obiectivele vizitate fiind monitorizate.

Oamenii legii vor avea în vedere şi legalitatea desfăşurării activităţilor în structurile de cazare a turiştilor şi de alimentaţie publică, a folosirii forţei de muncă şi a altor activităţi economice specifice sezonului cald.

În toată această perioadă, polițiștii vor fi prezenți în trafic pentru salvarea de vieți, prevenirea evenimentelor rutiere şi asigurarea fluenţei traficului. De asemenea, se vor organiza acţiuni împreună cu specialiştii din cadrul Registrului Auto Român şi Autorităţii Rutiere Române pentru depistarea conducătorilor de autovehicule care circulă cu defecţiuni tehnice, efectuează transporturi ilegale de mărfuri şi persoane, poluează mediul, nu respectă timpii de odihnă ori depăşesc masele maxime admise de gabarit şi greutate.

Sursă: IGPR

Cubanito

Salut, luna iulie sunt delegat la ipj Constanta, se pare ca o sa fac serviciu in statiunea Mamaia si cazare la ceva institut, nu am retinut numele daca poate cineva sa ma ajute cu mai multe detalii. :emo-yessir:

cyprusboy89

Esti norocos B-)  Misiune usoara!!