Jump to content
POLITISTI.ro
mariusionel84

Trecere din corpul agenţilor în cel al ofiţerilor din sursă internă

Recommended Posts

Elvis

Din cauza asta l-as injura pe domnul Toba, i s-a parut ca 5 ani de vechime este prea mult si a dat el un ordin care modifica ghidul carierei. Exact cum spuneam, unii pisici se privesc in oglinda si se vad lei ! Ba mai dau si cu rahat in colegii lor!

• Upvote 2

Sache
în urmă cu 19 ore, Elvis a scris:

Cristi cineva de aici facut un top 3 la Dolj. Daca are dreptate o sa spun public ce nume mi-a dat.

Am şi eu un top 3 pentru ipj-ul meu: fiica şefului SRU, precum şi cei doi fini de cununie ai d-lui Despescu.

în urmă cu 4 ore, bogdog27 a scris:

Criteriul acesta ce tine de vechime chiar nu il pot intelege, conteaza mai mult vechimea decat capacitatea de muncă? Am colegi cu vechime de 15-20 de ani in politie si nu stiu sa foloseasca calculatorul, sunt pusi doar sa aplice sanctiuni, dar dintrei ei sunt cu studii superioare la Spiru Haret, prin urmare indeplinesc toate condițiile

Vechimea trebuie să conteze. Este normal să fie aşa şi trebuia să fie de minim 5 ani, nu de minum 2 ani de zile.
Nu mai face astfel de afirmaţii care aduc prejudicii Poliţiei Române. Ai vorbit ca un telespectator otv-ist. Apropo, in fişa postului nu scrie că trebuie să ai cunoştinţe privind folosirea calculatorului, asta aşa, ca o paranteză. Ai răbdare şi va veni şi vremea ta.

• Upvote 1

bogdog27

M-ai/m-ati inteles gresit, eu ma refeream strict la cei 2 ani de vechime ce se cer. Daca e sa o luam cum ai vrut tu sa spui ca ar trebui sa conteze vechimea, atunci ar trebui ceruta de la 5 ani in sus. Eu am vorbit fiindca in 2013 nu am putut sa ma inscriu la examenul de admitere la Academie pentru ca in acel an inca nu se permitea celor care au absolvit o facultate la stat, asa ca mi-a ramas singura alternativa, de care nu imi pare rau, școala de agenți la care am intrat in acel an, ca dupa 1 an, din 2014 sa se permita sa iti platesti anii de facultate pentru a putea sustine examenul de admitere la Academie. Eu nu am vrut sa subliniez faptul ca daca folosesti calculatorul esti mare politist sau afirmatii de genul, am vrut sa spun ca sunt multi care au vechime, si o au degeaba. Eu astept sa imi vina randul desi nu sunt asa tanar, nu disper sa devin ofiter, doar ca stiti cum este faza cu vechimea, depinde si in ce structura ai lucrat si mai multe...Imi pare rau sa va contrazic dar in fisa postului la sectiunea specificarea cerintelor postului la punctul 3.3 se specifica: abilitati de utilizare a computerului. Pentru primul grad de ofiter de ce sa se ceara vechime, am facut scoala militara 2 ani, am facut 4 ani la zi o facultate de stat si inca 3 semestre master la zi, daca veneam ca si civil fara pregatire politieneasca eram de acord sa se ceara anumite conditii. In fine, imi cer scuze daca am deranjat pe cinevea. O seara placuta.

Edited by Marius
eliminare citat

Elvis

Bogdog27 las-o asa cum a cazut, am inteles exact ce ai vrut sa spui !

SkuriN

Aduc la cunostinta un aspect pentru toti colegii care doresc sa sustina examenul de promovare in corpul ofiterilor dar din diverse motive nu se incadreaza in termenul de inscriere, respectiv 17.02.2016. Faceti rapoarte catre sefii de insp./ directii prin care solicitati sa va aprobe inscrierea si motivati ca nu va incadrati in termenul de 17.02 intrucat ....(si precizati motivul.....nu sunteti in tara, problema familiala, va sustine examenul de licenta la sfarsitul lunii februarie...etc). Va spun acest lucru fiindca astazi s-a discutat acest aspect cu, conducere ministerului, respectiv secretarul de stat Buda si acesta a precizat ca daca vor fi rapoarte si doritori pentru prelungirea termenului de inscriere se va lua in considerare acest aspect. Deci am rugamintea sa faceti aceste rapoarte cat mai repede si sa luati cat mai in serios acest aspect. Multumesc.

• Upvote 3

Sache
în urmă cu 17 ore, Catalin a scris:

Pentru că dacă vrem să fim corecţi, trebuie să recunoaştem că acolo pe tabelele ălea sunt posturi de ofiţeri ce au fost dosite.

Bine spus! De ani de zile la ipj-ul nostru sunt sectii de politie rurala care au functionat cu un singur ofiter, desi in schema figurau doua sau chiar trei functii de ofiter. Daca vreun ofiter de la alt ipj dorea sa vina acasa i se spunea ca nu sunt locuri disponibile, ca schema este completa. Oare care sa fie adevarul? Oamenii figurau la sectiile de politie rurala si lucrau in alta parte sau se astepta un astfel de concurs? Sau si una si cealalta?
Niciodata cei de la SRU nu au fost "deschisi" catre politisti, de parca ar fi secret de stat ce functii sunt libere in ipj.

Am observat ca una dintre condiitile pentru a participa la acest concurs este ca agentii de politie sa aibe aviz de politie judiciara, aviz pe care foarte multi nu il au, in special cei de la OP sau SAS.

Ben

Sa-l aiba sau sa-l obtina cred ca este formularea corecta sau maca interpretabila.

Am un coleg care s-a inscris la un concurs care avea ca cerinta sa detina autorizatie de acc. la info. clasificate nivel strict secret, or strict secret foarte putini au in operativ printre lucratori si i s-a explicat ca, desi formularea era in genul de mai sus, se interpreta la modul sa fii pretabil sa-l obtii.

Asa si la avizul de politie judiciara, care ar trebui sa fie o formalitate daca nu ai bube in cap

Edited by Ben

Ketler

Ma gandesc ca si pe aici sunt doritori care vor sa se inscrie la concurs si sa devina ofiteri "peste noapte" dar nu vb  nimeni despre bibliografie nu ai cum sa iei ex. fara sa inveti sa lasam deoparte PCR-ul sa avem un dram de incredere macar hai sa discutam probleme mai serioase stie careva despre acele dispozitii unde se pot gasi sau care le-ati gasit unde si cum?

victorrazvan

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu urmatoarele Ordine : M.A.I./P.I.C.C.J nr.56/12.10.04.2014 si Ordinul nr.140/2011 . multumesc

marianhoteneanu

Sunt mai multe Dispozitii IGPR care apar in tematica de la Investigatii Criminale pe care nu le gasesc nici pe Intrapol nici pe Intralegis

Edited by marianhoteneanu

Reptor

Nu esti singurul. Nici eu nu le gasesc.

Valentina83
On 17.02.2016 at 15:23, victorrazvan a scris:

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu urmatoarele Ordine : M.A.I./P.I.C.C.J nr.56/12.10.04.2014 si Ordinul nr.140/2011 . multumesc

Ordinul 56 a fost transmis electronic de D.J.sub nr. 8925/ 11.04.2014 catre inspectoratele de pol prin intermediul dispeceratelor. 

Atanu

Nu înțeleg de ce cei care au elaborat bibliografiile,  nu s-au îngrijit să  pună la dispoziție și materialele necesare,  bineînțeles prin grija fiecărui inspectorat.  

Nu e normal ca noi sa cautam materialele (acte normative,  dispoziții,  ordine,  proceduri)  pe forumuri sau alte surse.  Cred ca si asta face parte integranta din concurs: cine face mai repede rost de bibliografie,  sau care o găsește pe toată. 😀

just4blue

Salutare. Ieri la psihologic era si o colega care doreste sa participe la examene, dar este in corpul agentilor de politie de anul trecut, inainte fiind P.C. Spunea ca si-a facut un raport pentru derogare de la conditia cu minim 2 ani vechime. Deci se poate...

bogdog27

La alte inspectorate s-a spus ca nu se aproba nicio derogare de la conditia celor minim 2 ani vechime. Interesant daca este adevarat ceea ce spui.

Sache
în urmă cu 4 ore, just4blue a scris:

dar este in corpul agentilor de politie de anul trecut, inainte fiind P.C.

Să nu te mire dacă colega ta va lua examenul şi va trece în corpul ofiţerilor de poliţie, în detrimentrul unor poliţişti cu şcoală de poliţie şi experienţă.

just4blue
1 hour ago, bogdog27 said:

La alte inspectorate s-a spus ca nu se aproba nicio derogare de la conditia celor minim 2 ani vechime. Interesant daca este adevarat ceea ce spui.

De ce sa nu fie adevarat? Nu am motive sa dezinformez. Dar precum am specificat mai sus, colega si-a facut raport pentru derogare. Raspunsul nu   l-a  primit inca. La examenele la Frontiera e diferit fata de Politie. Daca la politie odata cu depunerea cererii de inscriere trebuia depus tot dosarul, la P.F. dosarul trebuie complectat pana in data de 03.03.2016.

bogdog27

Eu spuneam fiindca si eu sunt promotia 2015, am terminat facultatea in 2012 si din cauza vechimii nu m-am putut inscrie la concurs, fiindca mi s-a spus ca nu se accepta derogare in privinta vechimii.

ilav9

poate ca fiind inainte personal contractual gasesc ei o chichita si ii echivaleaza vechimea....nu va face-ti probleme asai la noi....si uite inca un ofiter

ilav9
în urmă cu 4 ore, bogdog27 a scris:

hmmm eu am fost intr-o situatiie limita , la noi nu se aproba derogare de la ora ce sa mai zicem de zi....adeverinta de studii care mi-a sosit la ora 15.30 in ultima zi!!!

just4blue

Raportul de derogare NU a fost aprobat. Au fost mai multe solicitari, dar nu s-a aprobat la nimeni. Sunt surprins in sensul bun al cuvantului, dar se pare ca "unde-i lege, nu-i tocmeala"...sau "unde-i ordin, nu-i derogare"..... Parca prima varianta suna mai bine....

Edited by just4blue

ilav9

mi se parea foare normal sa nu-i dea derogare!!!

Cop

Va salut cu stima domnilor colegi,

Am si eu o intrebare adresata, cu speranta ca un cunoscator ma poate scoate din"ceata", si anume:

Testele grila ce vor face subiectul examenelor dezbatute stiti cumva unde se vor elabora?

nu din alt motiv dar metodologia privind organizarea şi desfăşurarea examenelor/concursurilor pentru ocuparea posturilor vacante în Ministerul Internelor şi Reformei Administrative din 28.11.2008 spune:

"Art. 10.

Comisia de concurs elaborează subiectele şi baremele de corectare/apreciere şi notare, ţinând cont de următoarele cerinţe:

a) să fie formulate clar, precis şi în strictă concordanţă cu tematica şi bibliografia afişată;

b) să poată fi rezolvate în timpul alocat probei respective;"

c) să aibă un grad de dificultate care să permită abordarea şi soluţionarea acestora.

Si eu ma intreb.... daca seful comisiei este seful serviciului X, ce se subordoneaza Adjunctului de inspectorat Y, care are rude sau afini ce participa la concurs.... eu de ce draq ma mai duc?

• Upvote 1

Catalin

Din câte am înţeles eu, în cazul examenelor din Poliţia Română subiectele se fac de către direcţiile de specialitate din IGPR. Nu ştiu, defapt nici nu m-a interesat cum se va proceda pe la alţii.