Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
diana2015

Radiere masina fara acte

Întrebare

diana2015

Bunicul meu a avut o mașină înmatriculată și cu actele pe numele lui.

Din cauza bolii a vândut-o unei persoane necunoscute. La scurt timp, bunicul a murit. În portofelul lui am găsit o hârtie de culoare albastră pe care scria ”contract de vânzare-cumpărare” din care am aflat că a vândut mașina unei persoane. Pe durata zilelor de priveghi și înmormântare, hârtia respectivă s-a evaporat. Nu ne putem explica cum. Cert e că nu am mai găsit-o. 

Fără acea dovadă, cei de la Primărie nu vor să mă scutească de a mai plăti impozitul pe acea mașină.

Nu știu CUM și CE să fac să radiez acea mașină de la Primărie. 

Vă rog frumos să mă îndrumați ce-aș putea face.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

9 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

Trebuie să mergi la Primărie şi vezi ce poţi face. Noi suntem poliţişti, iar Poliţia Română nu are nicio legătură cu primăriile. Administraţia locală teoretic este "aproape de nevoile cetăţeanului" şi îl ajută, îndrumă şi aşa mai departe. 

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
diana2015

Marius, vă mulțumesc pentru răspuns, însă în mesajul meu am scris și ce m-a îndrumat Primăria (să aduc dovada că acea mașină nu mai e a lui, pe când eu nu o am). Dacă nu o am de unde să o scot?... Mă gândeam că există o soluție și pentru această problemă.

Link către postare
  • 0
Marius

Întrebarea ta din prima postare la care am răspuns: 

16 minute în urmă, diana2015 a scris:

CE să fac să radiez acea mașină de la Primărie.

Te asigur că Poliţia Română nu are legătură cu primăriile, primarii, serviciile de taxe şi impozite, mai mult nici măcar cu înmatriculările ori radierea autovehiculelor. Pe acest site activează poliţişti din cadrul Poliţiei Române.
Te rog spune ce legătură vezi între Poliţie şi această problemă, ori concret cu ce crezi că te putem ajuta. 

Link către postare
  • 0
Mitrica

Bună ziua . Am dat mașina proprietate personală la schimb cu alt autoturism , și am făcut greșeala să nu trec în talon "înstrăinat către..." . Cu respectivul am făcut un contract de v-c tipizat , dar completat de mâna . Cum pot face ca să o șterg de la plata impozitului la primărie și apoi să o radiez dacă nu am documentele care îmi trebuie ?

Mulțumesc .

• Displace 1

Link către postare
  • 0
Marius

Repet, Poliţia Română nu are şi nici nu a avut vreodată atribuţii ori competenţe privind operaţiunile de impunere, colectare şi/sau încasare a taxelor, impozitelor ori alte venituri bugetare sau a celor extrabugetare. Instituţia abilitată în asemenea probleme este Primăria (ori după caz ANAF). Drept urmare, problemele referitoare la certificate sau vize fiscale, radieri fiscale, taxe, impozite, vânzări-cumpărări şi aşa mai departe nu au absolut nicio legătură cu activitatea poliţiştilor.

Link către postare
  • 0
Mitrica

Mulțumesc ... 

• Displace 1

Link către postare
  • 0
Sache

Lasa "mulțumirile", ca suntem sătuli! Mergi la serviciul de înmatriculări din cadrul prefecturii județului tău și întreabă acolo.

• Displace 1

Link către postare
  • 0
Iosifalexandru

Cum radiez o masina am doar contractu de vanzare cumparare de la fisc am scoso mai am de la politie 

Link către postare
  • 0
StrugaruI

Domnu' Iosifalexandru, dacă ați vândut-o, în calitate de ce doriți să o radiați? Dacă nu mai este bunul dvs., cum credeți că puteți să o radiați?

Odată cu transcrierea transmiterii dreptului de proprietate se va șterge din evidențele dvs. Nu se mai face radiere la vânzarea unui autoturism. În plus, de la data vânzării, noul proprietar are la dispoziție 30 de zile, timp în care trebuie să își transcrie mașina!

Numai bine!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• MIHAIAUGUSTIN
      de MIHAIAUGUSTIN
      Buna ziua
      am vandut acum ceva timp o masina si am facut doar un contract de mana intre mine si cumparator
      acum cel caruia am vandut masina sustine ca a dat masina la remat ,
      doar ca nu are nici o hartie(cerificat de distrugere) de la acea firma si zice ca nici nu poate sa faca rost de ea pe motiv ca firma respectiva a dat faliment
      din cate stiu eu masina nu poate fi predata la remat doar de catre proprietar
      cartea de identitate este la mine ,iar talonul la el
      spune ca are doar talonul si numerele de inmatriculare
      ce pot face pt a putea radia masina?

• sorinistr
      de sorinistr
      Vreau sa vand o masina inmatriculata in RO dar pt a nu avea probleme vreau sa o radiez(sa o scot din circulatie) de la politie mai intai . Detin un spatiu pt depozitarea masinii . Se mai poate inmatricula aceasta masina odata ce am radiat-o de la politie ? Ma gandesc ca doar asa scap de problemele ulterioare cu cumparatorul si pot pastra si numerele vechi pt masina noua .
    • Dru
      de Dru
      Buna ziua.
      Tocmai am fost martor la actiunea unui vecin de a-mi umple masina cu scuipat.
      As dori sa imi spuneti cum sa procedez in acest caz. Daca ii fac o reclamatie la politie va fi amendat/ avertizat?

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.