Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
MariusAdrian

Absolventii scolii de politie pot ajunge sa lucreze la S.I.A.S.?

Question

MariusAdrian

Buna! Sunt elev in clasa a 12a, in Cluj-Napoca si as dori sa merg mai departe la Scoala de Agenti de Politie de la noi. As dori sa aflu in ce ar consta munca mea mai exact dupa absolvirea scolii si mai ales daca este posibil sa ajungi in S.I.A.S. dupa absolvirea scolii de agneti, nu Academia de Politie. Din cate am auzit, poti lucra la S.I.A.S. si dupa absolvirea scolii de agneti, insa as dori un raspuns de la cineva din domeniu. Tin sa mentionez ca sunt luptator amator de MMA, sport pe care as vrea sa il continui si in timpul scolii de agenti si si dupa absolvirea ei, lucru care din cate am auzit, conteaza pentru a face parte din S.I.A.S. Va multumesc anticipat!

18 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Catalin

Da se poate. Sunt şanse mult mai mari pentru absolvenţii şcolilor de poliţie să ajungă la SIAS sau SAS decât în cazul absolvenţilor de la Academie. Aceste structuri sunt formate în peste 90% din agenţi de poliţie (deci absolvenţi ai uneia dintre cele două şcoli de poliţie). Numai pe funcţiile de şefi se găsesc ofiţeri, deci pentru un absolvent al academiei e ceva mai dificil să ajungă la o astfel de structură deoarece trebuie să se elibereze o funcţie de conducere, care sunt mult mai puţine. 
Şi nu contează absolut deloc dacă faci MMA sau eşti vreun mare bătăuş, ba chiar s-ar putea să te tragă în jos. E doar o legendă. Poliţiştii din aceste structuri nu sunt nişte bătăuşi, munca lor presupune cu totul şi cu totul altceva. 

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Marius

Cine vă bagă în cap porcăriile ăstea cu MMA şi alte bazaconii îşi bate joc de voi. La SIAS şi SAS ajung să lucreze poliţisti, atât ofiţeri cât şi agenţi de poliţie, iar faptul că eşti mare luptător MMA este egal cu zero. Specificul muncii SIAS nu e să spargă cărămizi cu capul sau să se bată ca nişte barbari, aveţi o imagine distorsionată şi nereală a acestei structuri. 
Eu ţin "să-ţi menţionez", că poţi să fii şi mama luptătorilor de MMA ori ale altor sporturi, poţi să baţi sacul oricât vrei tu, dacă nu vei pune mâna pe carte, nu vei ajunge vreodată nici măcar pe aproape. În primul rând, trebuie să devii poliţist, abia după poţi să te gândeşti şi să faci planuri pe mai departe. De "luptători" şi "sportivi" e pământul plin, nu duce nimeni lipsă, important e să ai şi ceva în cap. 

• Upvote 3

• 0
MariusAdrian
19 minute în urmă, Catalin a scris:

Da se poate. Sunt şanse mult mai mari pentru absolvenţii şcolilor de poliţie să ajungă la SIAS sau SAS decât în cazul absolvenţilor de la Academie. Aceste structuri sunt formate în peste 90% din agenţi de poliţie (deci absolvenţi ai uneia dintre cele două şcoli de poliţie). Numai pe funcţiile de şefi se găsesc ofiţeri, deci pentru un absolvent al academiei e ceva mai dificil să ajungă la o astfel de structură deoarece trebuie să se elibereze o funcţie de conducere, care sunt mult mai puţine. 
Şi nu contează absolut deloc dacă faci MMA sau eşti vreun mare bătăuş, ba chiar s-ar putea să te tragă în jos. E doar o legendă. Poliţiştii din aceste structuri nu sunt nişte bătăuşi, munca lor presupune cu totul şi cu totul altceva. 

Multumesc pentru raspuns! MMA nu fac cu scopul de a ajunge la SIAS, fac asta pentru ca mi se pare un sport complex care te solicita mult atat fizic cat si mental. Nu-i agreez pe asa zisii "batausi". MMA-ul inseamna tehnica, autocontrol, vointa, sport etc. . Un prieten mi-a spus doar ca asta ar fi un avantaj pentru a ajunge la SIAS.

21 minute în urmă, Marius a scris:

Cine vă bagă în cap porcăriile ăstea cu MMA şi alte bazaconii îşi bate joc de voi. La SIAS şi SAS ajung să lucreze poliţisti, atât ofiţeri cât şi agenţi de poliţie, iar faptul că eşti mare luptător MMA este egal cu zero. Specificul muncii SIAS nu e să spargă cărămizi cu capul sau să se bată ca nişte barbari, aveţi o imagine distorsionată şi nereală a acestei structuri. 
Eu ţin "să-ţi menţionez", că nu poţi să fii şi mama luptătorilor de MMA ori de alte sporturi, poţi să baţi sacul oricât vrei tu, dacă nu vei puna mâna pe carte, nu vei ajunge vreodată nici măcar pe aproape. În primul rând, trebuie să devii poliţist, abia după poţi să te gândeşti şi să faci planuri pe mai departe. De "luptători" şi "sportivi" e pământul plin, nu duce nimeni lipsă, important e să ai şi ceva în cap. 

Multumesc pentru raspuns! MMA nu fac cu scopul de a ajunge la SIAS, fac asta pentru ca mi se pare un sport complex care te solicita mult atat fizic cat si mental. Nu-i agreez pe asa zisii "batausi". MMA-ul inseamna tehnica, autocontrol, vointa, sport etc. . Un prieten mi-a spus doar ca asta ar fi un avantaj pentru a ajunge la SIAS. Am ales sa postez aici pentru a primi un raspuns exact de la o persoana din domeniu.

• 0
Catalin

Ai grijă prin ce anturaje te învârţi, pe acolo pe la sportul ăla atât de tehnic şi cu mult autocontrol, pentru că ai şanse mari să-ţi faci nişte prietenii pe care mai târziu să le regreţi. Mai ales dacă spui că un astfel de sport pe tine te solicită mental. 

• Upvote 1
  • Downvote 2

• 0
MariusAdrian

Multumesc pentru sfat! Ma solicita mental pentru ca nu as putea realiza anumite tehnici sau nu as putea iesi din anumite prize ale adversarului fara sa ma concentrez si sa gestionez situatia cu mult calm si control, dar totodata si eficient. Evident, nu te solicita mental la fel de mult ca o ora de matematica:)) , insa in acele momente trebuie sa imi folosesc in primul rand mintea calm si eficient lucrand sub presiune. In sala noastra, disciplina, ordinea si respectul sunt pe locul 1. Intr-adevar, exista unele persoane in lumea acestui sport care nu sunt tocmai un exemplu bun pentru societate. Nu va contrazic, acele persoane trebuie evitate.

Edited by Marius
Nu mai cita postarea anterioară pentru că e inutil şi interzis de Regulament.
  • Upvote 1

• 0
bozo
On 11/26/2015, 10:46:49, Catalin said:

Ai grijă prin ce anturaje te învârţi, pe acolo pe la sportul ăla atât de tehnic şi cu mult autocontrol, pentru că ai şanse mari să-ţi faci nişte prietenii pe care mai târziu să le regreţi. Mai ales dacă spui că un astfel de sport pe tine te solicită mental. 

Tin sa te contrazic, am facut in ordine cronologica de cand eram mic judo, box, kempo, kick-box, iar acum ma antrenez in regie proprie cu niste prieteni in limita timpului liber.

La nici o sala din toate prin care m-am antrenat nu am vazut persoane dubioase, dimpotriva.

Sportul te ajuta sa te dezvolti fizic si mental, si disciplineaza pe multi.

Edited by bozo
  • Upvote 1

• 0
Catalin

Părerea ta. Eu în schimb îmi amintesc cum nu numai o singură dată, ci în mai multe rânduri, am fost şi am săltat grupuri de "sportivi", ce practicau astfel de sporturi de contact. Şi toţi aveau îndeletniciri antisociale. În majoritatea situaţiilor îşi creaseră adevărate grupări organizate, cu ierarhii şi toate cele, iar punctul unde se întâlniseră, unde s-au cunoscut şi unde îşi formaseră legăturile dintre ei, a fost sala. 

• Upvote 2

• 0
Cezar

Nu cred ca se poate generaliza nici intr-un caz nici in celalalt.

Cat am fost in Romania lucram de acasa si aveam program in functie de conferinte telefonice cu echipe de pe diferite meridiane, asa ca, perioada de "sala" varia in cursul saptamanii si ca lungime si ca orar.

Sunt perioade ale zilei in care la sala vin oameni seriosi care vin pentru mentinere/sport si sunt perioade in care veneau pitzipoance si cei care se mandreau cu suplimente, substante injectate etc, pentru cu totul alt scop decat sportul.
Mai depinde si locul in care e amplasata sala, costul etc.

• 0
bozo
3 hours ago, Catalin said:

Părerea ta. Eu în schimb îmi amintesc cum nu numai o singură dată, ci în mai multe rânduri, am fost şi am săltat grupuri de "sportivi", ce practicau astfel de sporturi de contact. Şi toţi aveau îndeletniciri antisociale. În majoritatea situaţiilor îşi creaseră adevărate grupări organizate, cu ierarhii şi toate cele, iar punctul unde se întâlniseră, unde s-au cunoscut şi unde îşi formaseră legăturile dintre ei, a fost sala. 

Da-mi si mie un exemplu de grupare organizata in care membrii s-au cunoscut la sala si daca chiar exista asa ceva, cam ce procent din restul gruparilor reprezinta?

De asemenea cam cat % din cei care practica astfel de sporturi crezi tu ca sunt infractori?

• Upvote 1

• 0
Catalin

Păi îmi amintesc că în urmă cu câţiva ani a fost în Craiova o astfel de grupare, destructurată de colegii de la BCCO, pentru proxenetism şi trafic de persoane, (link către ştirea de la aceea vreme aici

Nu am făcut vreun studiu, ca să-ţi pot spune un procent, dar ştiu destui de muţi "smardoiaşi" ce pentru a intra în cercurile interlope au mers la săli unde se practică sporturi de contact, iar ulterior datorită contactelor de acolo au pătruns în anturaje dubioase, devenind căţei/săgeţi/etc.

• Upvote 1

• 0
ady2001009
On 26.11.2015, 19:51:56, Marius a scris:

Eu ţin "să-ţi menţionez", că nu poţi să fii şi mama luptătorilor de MMA ori de alte sporturi, poţi să baţi sacul oricât vrei tu, dacă nu vei puna mâna pe carte, nu vei ajunge vreodată nici măcar pe aproape. În primul rând, trebuie să devii poliţist, abia după poţi să te gândeşti şi să faci planuri pe mai departe. De "luptători" şi "sportivi" e pământul plin, nu duce nimeni lipsă, important e să ai şi ceva în cap. 

Salut! La ce te referi cand spui "daca nu pui mana pe carte, nu vei ajunge niciodata nici macar pe aproape"? Sunt elev in anul II la SAPVLC si pe viitor intentionez sa ajung la SAS, si chiar ma pregatesc de pe acum fizic. In legatura cu postarea lui MariusAdrian, si eu si multi altii stim despre faptul de baietii de la SAS/SIAS ca sunt luptatori, din mass-media, unde, se spune de diferiti membri SAS ca sunt campioni la diferite sporturi de contact. Si eu am facut un sport de contact si credeam ca o sa ma ajute la recrutare, dar dupa ce ai zis si tu si Catalin chestiile astea, m-ati pus pe ganduri. Mai exact, in ce constau recrutarile in aceste servicii? Si ce am mai auzit, este faptul ca poti ajunge acolo doar dupa minim 3 ani de operativ. Imi poti da mai multe detalii cu privire la recrutari? Mersi!

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
bozo
5 hours ago, Catalin said:

Păi îmi amintesc că în urmă cu câţiva ani a fost în Craiova o astfel de grupare, destructurată de colegii de la BCCO, pentru proxenetism şi trafic de persoane, (link către ştirea de la aceea vreme aici

Nu am făcut vreun studiu, ca să-ţi pot spune un procent, dar ştiu destui de muţi "smardoiaşi" ce pentru a intra în cercurile interlope au mers la săli unde se practică sporturi de contact, iar ulterior datorită contactelor de acolo au pătruns în anturaje dubioase, devenind căţei/săgeţi/etc.

Nu mai vreau sa continui pe langa subiect, dar gresesti rau de tot. Iti recomand sa vizitezi un dojo si sa asisti la un antrenament de arte martiale. O sa iti schimbi parerea generalizata gresit :D

Interlopii prefera salile de boddybuilding, unde cu cateva injectii, suplimente si un minim efort se fac mari si lenti, prada mea preferata :P

• Upvote 2

• 0
Marius
în urmă cu 10 ore, ady2001009 a scris:

si eu si multi altii stim despre faptul de baietii de la SAS/SIAS ca sunt luptatori, din mass-media, unde, se spune de diferiti membri SAS ca sunt campioni la diferite sporturi de contact. Si eu am facut un sport de contact si credeam ca o sa ma ajute la recrutare

Serios? Acum ne şi explicaţi cum e la SAS, ce se face acolo?! Ştiţi voi mai bine ca noi ... pentru că voi vă informaţi din mass-media şi din tot felul de legende nemuritoare. Mai bine puneţi mâna pe carte, să ajungeţi poliţişti buni, care ştiu şi pot interpreta corect prevederile legale, care cunosc perfect procedurile poliţiei şi care sunt capabili să ştie când se impune şi pot să scoată arma din toc, ori când nu se impune şi riscă să ajungă prin puşcărie dacă o scot. Renuntaţi la aiurelile ăstea cu marii campioni şi marii bătăuşi ai sacului, pentru că sunteţi departe rău de realitate. 

• Upvote 2
  • Downvote 1

• 0
bozo

:)) ce rau esti, au si ei visele lor, lasa-i sa dea de realitatea ca o sa isi revina :P

• Upvote 1

• 0
Elvis

Adevarul este ca nu ajunge sa ai  muschii mari si automat esti recrutat la SAS. Dar o buna pregatire fizica nu strica niciodata.

Bozo nu toti sportivii care practica sporturile de contact sunt interlopi, numai ca vezi tu in realitate adevarul este impartit. Sa nu imi spui ca cei din clanul sportivilor s-au cunoscut la biblioteca ca nu te cred.

Ady in primul rand trebuie sa ajungi un bun politist. Datorita unor tembeli care au in cap numai filme, crede-ma pe cuvant ca sunt comandanti pe la SAS-uri, toata lumea crede ca luptatorii SAS trebuie sa sparga caramizi cu capul, sa zboare ca Batman, sa urce pe pereti ca Spider-Man si sa mearga ca RoboCop. Imi aduc aminte cum ,,luptatorii antiteroristi de la jandarmi" au mers la o perchezitie cu baietii de la crima organizata si cum era de asteptat , curiosi de, au intrat in casa, au participat la perchezitie, au carat pachete si cutii, mai era putin si scriau dupa dictare procesul verbal.....numai ca, atunci cand au iesit in bratele vanjoase pline cu saci si pieptul de arama in fata au constatat ca toate autoutilitarele erau cu rotile dezumflate. Baietii de la vulcanizare au fost foarte bucurosi.....Si uite asa s-a mai scris inca o poveste cu baietii care cred ca le stiu pe toate. Catalin iti spune ca in primul rand trebuie sa inveti, cat de mult poti, citeste , cartea te face neprost. Este foarte bine ca faci sport. Trebuie sa stii ce trebuie facut la o perchezitie si care sunt atributiunile fiecarui politist care participa acolo. Trebuie sa cunosti armamentul si sa stii sa il folosesti. Trebuie sa fii echilibrat si sa iti placa sa lucrezi in echipa. Rezistenta la stres...etc. Luptatorii SAS sunt perceputi ca niste brute care intra peste tine in locuinta si iti dau in cap, niste oameni plin de muschi si cu creierul mic. Numai ca vezi tu, in momentul in care o sa stai de vorba cu unul si iti vei da seama ca marimea muschilor nu este invers proportionala cu a creierului s-ar putea sa ai mari surprize. Recrutarea... probe fizice, tragere cu armamentul din dotare si surpriza....test scris sau interviu. Daca iti doresti cu adevarat o sa ajungi la SAS. Succes!

Edited by Elvis
  • Upvote 3

• 0
emilw12

Pentru toti amatorii de SIAS , SAS, etc....... Terminati cu visele si tampeniile si aberatiile. Aveti impresia ca termini scoala de politie si hop la SIAS.... Sa va multumiti cu o functie de ajutor de sef de post, judiciar sau rutiera, sa munciti, sa stati in strada si dupa aceea mai vedem. Sa prindeti un infractor, sa faceti o arestare, sa aveti habar de ceva. Credeti ca la structurile de interventie sunt niste zmeii care sparg usi si trag in tot ce misca? Acolo sunt oameni care fac mari sacrificii, care se daruiesc total muncii lor si isi lasa in urma de multe ori familia, prieteni etc.

• Upvote 1

• 0
AvadaneiAlexandru

Buna ziua, sunt in clasa a XI-a si as vrea sa am o cariera in cadrul poliției ,vreau sa stiu, daca se poate , ce scoala trebuie sa urmez ca sa pot profesa in acest domeniu? Va multumesc!

• Downvote 3

• 0
Roby

Scolile de agenti de politie de la Cluj sau Campina ori Academia de Politie "Alexandru Ioan-Cuza", Bucuresti