Jump to content
POLITISTI.ro

mariusionel84

Beneficiez de Norma 12 B daca lucrez in schimburi de 8 ore, dar pe linia de munca suntem doar 2 lucratori?

Recommended Posts

mariusionel84

Lucrez in cadrul unui birou de politie in cadrul compartimentului politie rutiera. Suntem 2 lucratori pe aceasta formatiune, lucram cu precadere sch 1 si 2 (6-14,14-22). Colegii de la OSP lucreaza in ture de 12 ore. Proximitatea si Investigatiile Criminale lucreaza de la 8-16 de luni pana vineri. Colegul de la logistica, care se ocupa de Norma 12 B, mi-a spus ca nu beneficiez de 12 B pt ca suntem doar 2 colegi pe formatiune si nu putem asigura permanenta pt 24 de ore. Asa sa fie oare? 

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Nu beneficiezi de norma 12 B pentru ca nu lucrezi in trei schimburi de 8 ore....schimbul 1, 2 si 3.

sorinel

Un lucrator de la financiar, cind am intrebat de modul de acordare a normei 12B, a avut urmatoarea exprimare: "munca in schimburi sau ture din care unul/una este pe timp de noapte".

Edited by sorinel

mariusionel84

Mie mi-au spus ca si daca lucrez in 3 schimburi tot nu primesc pt ca daca sunt sc1, trebuie sa fiu inlocuit cu un coleg sc2, iar cel din sch2 de unul care intra sch3, deci automat trebuie sa fim minim 3 lucratori.

iav

Studiază Ordinul Ministrului Administrației și Internelor nr.310 din 21.12.2009, care a fost cu caracter secret, dar a fost de secretizat din data de 22.10.2010. Acolo se explică clar ce înseamnă munca în ture și categoriile de personal  care beneficiază de norma respectivă.