Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Permisul pentru armă letală (cu glonţ) - Documente şi condiţiile necesare

Postare recomandată

Marius

Art. 13 alin. (2) din Legea 295 / 2004 - privind regimul armelor prevede:

Armele de apărare şi pază pot fi procurate numai de către următoarele categorii de persoane:

1.  demnitarii, magistraţii, diplomaţii, militarii şi poliţiştii, pe perioada cât sunt în activitate şi după încetarea activităţii, pensionare, trecerea în rezervă sau retragere, după caz, cu excepţia situaţiei în care aceştia şi-au pierdut calitatea din motive imputabile lor;
  2.  persoanele prevăzute de lege, care îndeplinesc o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii publice, pe perioada în care au această calitate, cu excepţia personalului de pază din cadrul societăţilor specializate de pază;
  3.  persoanele incluse în programe de protecţie a martorilor, pe perioada în care au această calitate.

În vederea autorizării procurării armelor letale, cetăţeanul român sau străinul cu domiciliul ori cu reşedinţa în România, care doreşte să devină titular al dreptului de deţinere sau, după caz, de port şi folosire, trebuie să depună la organul de poliţie competent din cadrul inspectoratelor de poliţie judeţene, respectiv Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti, în a căror rază teritorială domiciliază sau, după caz, îşi are reşedinţa, un dosar care trebuie să cuprindă următoarele documente care să ateste îndeplinirea condiţiilor prevăzute la art. 15 alin. (1) din Lege:

1. cerere-tip;
  2. actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;
  3. un certificat medical eliberat de o unitate sanitară specializată cu cel mult 6 luni înaintea depunerii cererii, din care să rezulte că nu suferă de una dintre afecţiunile stabilite de Ministerul Sănătăţii Publice, care fac imposibilă autorizarea pentru a deţine sau, după caz, a purta şi a folosi arme şi muniţii letale, şi că este apt să deţină astfel de arme şi muniţii;
  4. certificat de cazier judiciar;
  5. aviz psihologic din care să rezulte că solicitantul este apt să deţină, să poarte şi să folosească arme şi muniţii letale, eliberat de un psiholog autorizat pentru efectuarea unor astfel de teste, atestat în condiţiile legii;
  6. certificatul de absolvire a unui curs de instruire teoretică şi practică în domeniul armelor şi muniţiilor, organizat de o persoană juridică autorizată în acest sens, în original şi în copie;
  7. două fotografii color cu dimensiunea 4x5 cm;
  8. dovada achitării taxelor pentru autorizare, prevăzute de legislaţia în vigoare;
  9. permis de vânătoare, în original şi în copie, vizat pe anul în curs, eliberat de o organizaţie vânătorească legal constituită, pentru arme lungi cu destinaţia vânătoare, în cazul în care persoana solicită autorizarea procurării armei în scopul deţinerii sau, după caz, al portului şi folosirii acesteia;
  10. carnet de antrenor de tir sau biatlon sau legitimaţie de sportiv de tir ori biatlon, vizată la zi de Federaţia Română de Tir Sportiv sau de Federaţia Română de Schi şi Biatlon, în original şi în copie, pentru arme de tir, iar în cazul în care persoana solicită autorizarea procurării armei în scopul portului şi folosirii, trebuie să prezinte şi o adeverinţă din partea clubului sportiv la care este legitimată, care să ateste acordul acestuia cu privire la folosirea armelor al căror proprietar este solicitantul, în cadrul antrenamentelor sau concursurilor oficiale la care urmează să participe;
  11. adeverinţă care atestă, în cazul cetăţeanului român, faptul că titularul are calitatea prevăzută la art. 13 alin. (2) din Lege, eliberată de instituţia competentă în acest sens, în cazul în care persoana solicită autorizarea procurării armei de apărare şi pază în scopul portului şi folosirii acesteia.
Modificat de Marius
Actualizare

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Rusy

La punctul 4, ca politist mai este necesar cazierul?

Link către postare
Marius

Documentele prevazute la punctele 3 4 5 si 6, in cazul politistilor in activitate sunt inlocuite de o adeverinta de la MRU din care sa reiese ca esti cadru activ.

Cele de la 9 10 si 11 nu sunt necesare pt politisti.

Eu cel putin asa stiam, ma voi interesa si revin. :clip:

Link către postare
aromas

Mi-am facut recent dosarul. Am avut nevoie de copie după actul de identitate, certificat de cazier judiciar, chitanţa de plată a taxei de autorizare, 2 poze , cerere tipizat completată, adeverinţă SRU din care să reiasă că sunt cadru activ şi sunt dotat cu armament de serviciu, adeverinţă medicală în care să fie menţionat că sunt clinic sănătos şi nu sufăr de afecţiuni psihice.

în plus am fost verificat la domiciliu dacă am condiţii de păstrare.

Link către postare
Marius

aromas nu inteleg de ce este nevoie in adeverinta de la SRU sa fie specificat ca esti dotat cu armament de serviciu?

Stiu ca nu exista politist fara armament. Exista si politisti fara arma de serviciu?

Link către postare
aromas

Habar nu am , dar aşa au cerut cei de la SAESP.

Link către postare
samariteanul
Publicat (modificat)

salutare!... am fost politist, dar de putina vreme sunt pensionar ; conform legislatiei, pentru a dobandi in mod legal o arma letala cu glont, trebuie sa indeplinesti anumite conditii.... dar .. dupa ce am trecut in rezerva pe motive medicale, am avut surpriza de a mi se solicita certificatul de absolvire a unui curs de instruire teoretica si practica in domeniul armelor si munitiilor, organizat de o persoana juridica autorizata in acest sens, original si copie... cu toate ca am o adevreinta eliberata de MRU din care rezulta ca am avut calitatea de politist ... citez din prevederea legala cu privire la cele aratate mai sus...." Armele letale de aparare si paza pot fi procurate numai de catre urmatoarele categorii de persoane:

a - demnitarii, magistratii, diplomatii, militarii si politistii, pe perioada cat sunt in activitate si dupa pensionare, trecerea in rezerva sau retragere, dupa caz, cu exceptia situatiei in care acestia si-au pierdut calitatea din motive imputabile lor; "

Oare ce e de facut ... ca nu stiu ... dar am o vaga impresie ca se lucreaza dupa ureche.... nicidecum dupa o lege unica ...

Modificat de samariteanul

Link către postare
Catalin

În prima fază ai putea să mergi în audienţă la şeful formaţiunii, iar dacă rezultatul este acelaşi, solicită în scris o motivare pentru această solicitare.

Link către postare
samariteanul

În prima fază ai putea să mergi în audienţă la şeful formaţiunii, iar dacă rezultatul este acelaşi, solicită în scris o motivare pentru această solicitare.

am incercat ambele variante.... si nimic... toti o dau cotita... au o justificara cat se poate de hilara... "domne ...aste-s dispozitiile...daca mai erati in activitate era altceva "... altceva nu se stie a se raspunde ... parca sunt roboti....

Ma gandesc ca este vorba de vreun aranjament clientelar intre anumiti sefi si cei cu aceste centre unde se fac cursurile... ma gandesc .. ca altceva nu vad care ar fi motivul...

Link către postare
Catalin

Solicită să-ţi dea în scris acest motiv şi în aceea solicitare fă referire la prevederile legii, precum şi la faptul că te consideri nedreptăţit, iar după părerea ta legea nu se respectă şi îţi rezervi dreptul de a te adresa instanţelor de judecată.

Dispoziţiile nu pot modifica ceea ce spune legea.

Link către postare
samariteanul

Catalin... ma pufneste rasul... da.. nu ma stii... crede-ma... ca am incercat toate variantele... e incredibil ... nu-mi vine sa cred...

nu-s omul forumurilor... din acest motiv abia de 2 zile am aflat de acest forum ... si crede-ma ca ma bucur ca este... si din acest motiv am incercat sa sciu .. poate e ceva care imi scapa....poate sunt eu mai ... nestiutor... si Doamne iarta-ma .. ca am ruginit in ministerul asta... si sunt lucruri care ma dau pe spate... ma fac sa imi iau campii...

le-am spus de faptul ca-s pensionar ca nu am fost trecut in rezerva pentru vreun motiv imputabil mie... si stii ce au spus...?nimic... au dat din umeri.. si au zis..."asta e ... n-avem ce face..."...

Link către postare
Catalin

Nu ştiu de cât timp ai plecat din poliţie şi nici nu ştiu care e situaţia la IPJ-ul respectiv, dar te asigur că lucrurile în ultimul timp s-au mai schimbat. Cel puţin unde sunt eu aşa este.

Vorbele, discuţiile sau părerile nu te ajută la nimic, nu mai discuta cu ei decât prin corespondenţă scrisă. Pune-i să-şi asume şi responsabilitatea afirmaţiilor lor, să pună pe hârtie şi ai să vezi că lucrurile se schimbă. Dacă nu o fac sunt inconştienţi.

Una e să scrii ceva şi să semnezi şi alta e să vorbeşti, o ştii şi tu prea bine. Ascută-mă şi depune o astfel de petiţie, iar după aceea vom mai vedea. ;)

Link către postare
samariteanul

am incetat raporturile de serviciu din octombrie 2009 din cadrul DGPMB.... cred ca asa am sa procedez... multumesc pentru atentia acordata...

Link către postare
cristiand20

aromas nu inteleg de ce este nevoie in adeverinta de la SRU sa fie specificat ca esti dotat cu armament de serviciu?

Stiu ca nu exista politist fara armament. Exista si politisti fara arma de serviciu?

Să ştiţi că există poliţişti fără armă de serviciu. O parte din încadraţii direct din promoţia 2004, în special cei pe economic, nu au primit arme de serviciu pentru că nu aveau stagiu militar satisfăcut sau vreo dovadă cau au absolvit cursuri de folosire a armelor letale. Aşa am auzit de la cineva de la DRU.

Link către postare
Motoboom

Documentele prevazute la punctele 3 4 5 si 6, in cazul politistilor in activitate sunt inlocuite de o adeverinta de la MRU din care sa reiese ca esti cadru activ.

Cele de la 9 10 si 11 nu sunt necesare pt politisti.

Eu cel putin asa stiam, ma voi interesa si revin. :clip:

nu cred marius, mie azi mi-a dat dosarul in brate si mi-a zis sa vin cu fisa medica, cazier si o declaratie notariala, un inginer de la ajvps slatina, olt, asa ca maine la craiova sa fac fisa medicala 50 ron pe la piata chiriac si restul de acte

Link către postare
Nightwolf

Mi-am facut recent dosarul. Am avut nevoie de copie după actul de identitate, certificat de cazier judiciar, chitanţa de plată a taxei de autorizare, 2 poze , cerere tipizat completată, adeverinţă SRU din care să reiasă că sunt cadru activ şi sunt dotat cu armament de serviciu, adeverinţă medicală în care să fie menţionat că sunt clinic sănătos şi nu sufăr de afecţiuni psihice.

în plus am fost verificat la domiciliu dacă am condiţii de păstrare.

Spune-mi si mie cum ti-ai "construit" conditiile de depozitare ale armamentului la domiciliu te rog!

Link către postare
Marius

Probabil un astfel de seif e ok.

seif.png

Link către postare
Marius

Începând cu data de 30 mai, termenul în care persoanele care au procurat arme letale trebuie să se prezinte la poliţie pentru solicitarea acordării permisului de armă sau pentru înscrierea armei în permisul de armă este de trei zile.

Legea nr. 99 din 21 mai 2010, publicată în Monitorul Oficial nr. 351 din 27 mai 2010, a fost modificat conţinutul alin. (1) al art. 24 din

Alineatul (1) al articolului 24 din Legea nr.295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 583 din 30 iunie 2004, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi va avea următorul cuprins:

"Art. 24. - (1) Persoana care a procurat, în condiţiile legii, arme letale are obligaţia ca, în termen de 3 zile de la data procurării, să se prezinte la organul de poliţie în a cărui rază de competenţă se află domiciliul sau, după caz, reşedinţa acestuia, în vederea solicitării acordării permisului de armă sau, după caz, pentru înscrierea armei în permisul de armă al cărui titular este deţinătorul."

Modificarea, care a intrat în vigoare începând cu data de 30 mai 2010, se referă la termentul de prezentare, care anterior era de 10 zile.

Link către postare
Nightwolf

Aromas e departe ungaria ca sa imi trimita prin curier, iar pretul pe curier il echivaleaza cu tot cu cutie cu cel al unui seif luat din Buc ... e cineva din Buc care detine arma si are seif? Nu de alta dar nu vreau sa incep sa bat magazinele aiurea... si nici n-am timpul necesar...

Link către postare
skymedic

Pot sportivii sa detina arme? De exemplu, cei care sint participanti in competitii sportive de pistol (IPSC, IDPA, etc.) pot sa aiba pistoale cu glont?

Link către postare
Marius

Da, daca sunt legitimati la o asociatie sportiva de tir. Dar in cazul acestora, regulile sunt foarte stricte, intrucat nu sunt considerate armele letale de aparare si paza.

Link către postare
videosuzy

.........................

... e cineva din Buc care detine arma si are seif?..

........................

Eu am modelul de seif prezentat de Marius doar ca e negru . Oricum, pastrarea armei in seif e frectie de lemn pentru ca e arma de paza si aparare (nu de serviciu) fapt ce presupune accesul imediat la ea ( nu de alta, dar daca ma trezesc cu cineva care intra in casa sa ma "inveleasca" sau sa-mi spuna "noapte buna"?).

Dar, unde-i lege nu-i tocmeala (ar spune un mare intelept)...

Stima

Link către postare
dcrist

Seiful este obligatoriu, cind depui la AEST actele pentru a obtine o arma trebuie sa depui si copia dupa factura seifului daca este prima arma, e posibil sa ai parte si de vizita celor de la sectia de care apartii sa vada daca il ai intradevar sau nu, inainte sa iti dea adeverinta de cumparare a armei.

Link către postare
vid313

Aromas e departe ungaria ca sa imi trimita prin curier, iar pretul pe curier il echivaleaza cu tot cu cutie cu cel al unui seif luat din Buc ... e cineva din Buc care detine arma si are seif? Nu de alta dar nu vreau sa incep sa bat magazinele aiurea... si nici n-am timpul necesar...

Am gasit cutia asta la bricostore, in jur de 90lei: http://www.trezor.hu/index.php?menu=termek&almenu=1&tipus=5&id=39&lang=4 .

Este identica cu cea a lui Aromas insa nu are sistemul de fixare in perete/podea. Am dat 2 gauri in ea si am fixat-o fara probleme ;) .

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Marius
      de Marius
      Îl am din martie 2011 şi l-am cumpărat de la reprezentanţa Glock România.

Deja am fost de câteva ori cu el în poligon, iar până acum nu am ce să-i reproşez.
      Voi revenii cu mai multe detalii.
    • Motoboom
      de Motoboom
      Cumpar carabina CZ 550 sau Zastava in calibrul 30-06, cu sau fara luneta, prefer fara.
    • gabi31
      de gabi31
      buna ziua! am 19 ani si de ceva vreme ma bate gandul sa ma inscriu in armata din mai multe motive gen bani etc...dupa ce ma inscriu in armata o sa fac niste pregatiri presupun ceva timp, intrebarea mea este dupa cat timp pot avea dreptul la o arma letala (pistol cu glont)? Multumesc anticipat!
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.