Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Stefan1985

Permis de conducere suspendat în Germania

Question

Stefan1985

Acum 3 zile mi s-a suspendat permisul pentru consum de droguri mai exact Marihoana....2,2 am avut în sânge ei au spus ca nu este atât de grav.

Estevalabilă suspendarea și în restul Europei?  

Edited by Stefan1985
  • Downvote 4

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0
metalu

La cum te exprimi, inca mai esti sub influenta lor.

Mai bine anulat si puscarie vreo 6 luni..

• Upvote 3

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Marius

E dovedit ştinţific, chiar dacă nu le "prăjesc" neuronii în adevăratul sens al cuvantului, pe termen lung, drogurile le compromit facultăţile mentale.

• 0
Visalon

Bună ziua. As avea și eu o întrebare în legătură cu permisul.Daca meu de conducere. Eu am avut permis romanesc și a expirat la 10 ani.L_am schimbat aici în Germania  în urma cu 2 ani.După vreo 3 luni am fost oprit în trafic și mi l_au suspendat pentru consum de alcool. Am avut 2.30/1000.AM fost amendat cu 2000 euro am plătit amenda și m_ia venit scrisoare ca treb sa fac idiotentest. Am fac analizele la urina timp de 1 an au ieșit toate bune pe urma am dat examenul psihologic cum se da aici.Totul a fost bine dar la urma m_au picat pt ca nu am făcut ședințe de consiliere cu un psiholog. Au zis ca trebuie sa o iau iar de la început cu analize și cu toate și asta ar dura încă un an de zile, după care iar examenul psihologic. Ar fi 3 ani depinde nu am permisul și atunci ar putea sa ma pice iar ca am auzit ca asa fac astia doar pentru bani fiindcă costa ceva bani.Întrebarea mea este,'Cum as putea obține mai repede permisul?As putea sa îl anulez pe acesta și sa vin în țară sa fac iar scoala sau sa fac scoala de șoferi aici?Eu as anvea nevoie de permis aici deci sa pot conduce aici fiindca aici muncesc.E prea mult sa mai aștept încă 1 an și nici atunci nu e sigur.Ce ma sfătuiți sa fac?Va mulțumesc mult!

• 0
alexrauld

Buna ziua,

Locuiesc de aproyimativ 4 ani in germania, in august 2015 am avut un accident minor si eu eram sub influenta bauturilor alcoolice, pt asta am primit o suspendare de un an de zile si 1300 euro amenda, specific ca permisul era nemtesc dar preschimbat din permis romanesc. Acum as vrea sa parasesc Germania, intrebarea e daca as putea sa imi recapat mai repede permisul in Romania. Va multumesc!

• Downvote 2

• 0
iav

Așa le trebuie nemților, pentru că înainte de 1989 au țipat că în România nu este democrație pentru că nu sunt respectate drepturile omului, printre care și acela de liberă circulație. Acum văd și ei din ce cauză. Ca astfel de specimene să nu ne facă de rușine.

• 0
MariusNeata

salut permisul mia fost suspendat in germania dar nu mia fost data nici o dovada care sa arate suspendarea si nici o hartie in care sa arata perioada de suspendare ... am fost la politie in romania dar nu imi apare nimic .. pot sa ol dau pierdut ?

• 0
Marius
în urmă cu 21 ore, MariusNeata a scris:

pot sa ol dau pierdut ?

Se numeşte fals în declaraţii.
Declararea necorespunzătoare a adevărului în vederea producerii unei consecinţe juridice, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte la producerea unor consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani.

• 0
MariusNeata

da asta inteleg dar totusi nu trebuia sa mi se dea o hartie ceva la mana sa mi se spuna perioada sau ceva de genu asta ?

ei miau zis cateva saptamani dar am aproape doua luni si nu mia venit nici un plic acolo la locuinta si nici in romania 

• 0
Pecer23

Salll.

Ma numesc Pecer Miklos Marius

Si sunt din Targu Mures cu domiliciliu in lepzig recent

Am revenit in germania si in data de 22 04 2017 mo aprit la un control de rutina si mi sa zis ca permisu de conducere se retine pentru amenzi ok am chemat un preten casa conduca ca nu mo mai lasat sa ma deplasez cu masina depe loc mentionez ca ploua si eram cu fetita mea de 2 anisori in urmatoarea zi mam prezentat la. Der oberbürgermeister si am cerut sa mi so ofere detali dece dece mio retinut permisu acolo mi so furnizat urmatoarele in data de 16 08 2016 am trecut pe culoarea rosu al semaforului dar permisu lam obtinut in data de 18 10 2016 deci inainte cu doua luni so inscris o masina pe numele meu si so savarsit fabta si ca in prezent ar fi prea tarziu sa mai fac ceva.  

Daca ma puteti ajuta cu ceva in lagatura cu asta afi super pentru ca eu peste tot unde ma duc mise zice ca e prea tarziu dar nui coret sa platesc eu ca in lipsa mea so inscris o masina pe numele meu de care eu nu stiam

Edited by Pecer23

• 0
ionut16

Buna ziua

Am primit o instiintare de la Politia Germana ca trebuie sa predau permisul pentru 1 luna de zile pentru depasirea limitei de viteza, si Amanda 180 de euro, pe care am platit-o.

Problema este ca eu locuiesc in Marea Britanie si am fost doar in transit in Germania.

Intrebarea este daca trebuie neaparat sa predau permisul si daca o pot face prin posta? Mentionez ca permisul este emis de autoritatile romane.

• 0
Danica

Sâmbătă dimineață 2 martie am fost oprit de politie pe teritoriul germaniei și am avut o alcolemie de 1.19.am plătit pe loc 1600 de euro amenda. Mi-AU luat permisul și au zis că mi-l trimit ei în România. La ce să mă aștept? Menționez ca eram cu camionul. Mulțumesc. 

• 0
andreiflavius

buna ziua! eu am permisul suspendat in germania pentru o luna de zile! intrebare este: eu pot conduce in alta tara din eu daca am permisul supendat in germania?