Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Mai pot obtine certificatul medico-legal?

Alessia
 Share

Question

Buna seara,in urma cu trei luni jumate am avut un accident de masina,am fost in spital,am suferit o operatie pe coloana... Cei de la Politie au zis sa-mi scot certificat medico-legal,am fost dar cei de la IML,au zis ca a trecut mult timp de la accident si am nevoie de adresa făcută din partea politiei,am facut cerere la politie acum o saptamana si nu am primit nimic. Cat timp durează sa-mi elibereze acea adresa(hartie)?Mai pot sa-mi scot certificatul? Va multumesc!

5 answers to this question

Recommended Posts

• 1
  • Moderator

Da, aşa prevede legislaţia în situaţia descrisă de tine, conducătorul auto se bucură de prezumţia de nevinovăţie până la finalizarea cercetărilor. El nu are permisul de conducere, are o dovadă înlocuitoare a acestuia, a cărei valabilitate îi este prelungită de procuror.
Nu înţeleg ce aştepţi să primeşti? Adresa de care vorbeşti cred că se trimite de poliţist direct către IML.

• 0

Cei de la IML ar fi trebuit sa iti elibereze certificatul medico-legal in baza scrisorii medicale pe care ai primit-o dupa ce ai fost operat. In certificat se specifica leziunile suferite in urma accidentului rutier precum si zilele de ingrijiri medicale necesare refacerii tale.
In cazul tau, nu s-a intocmit dosar penal pentru vatamare corporala?

• 0

Da s-a întocmit dosar penal.Cand am fost la IML,mi-au spus ca ei nu poate sa-mi elibereze certificatul pentru ca a trecut o luna de la accident si numai cu adresa de la politie il pot scoate.Maine se face o saptamana de cand am facut cerere la politie pentru a scoate certificatul si nu am primit nimic si nu inteleg de ce?Soferul a adormit la volan si ne am rasturnat la cap de pod intr-un sant.Carnetul la primit in a doua zi de la accident si il are si in prezent.Este normal sa primeasca carnetul?

• 0
în urmă cu 9 ore, Marius a scris:

Da, aşa prevede legislaţia în situaţia descrisă de tine, conducătorul auto se bucură de prezumţia de nevinovăţie până la finalizarea cercetărilor. El nu are permisul de conducere, are o dovadă înlocuitoare a acestuia, a cărei valabilitate îi este prelungită de procuror.
Nu înţeleg ce aştepţi să primeşti? Adresa de care vorbeşti cred că se trimite de poliţist direct către IML.

Politistul a zis ca nu ia luat niciodată carnetul.Astept sa-mi zica sa merg sa-mi scot certificatul zicea ca ma suna si nimic.Astept...numai sa nu fie prea tarziu si sa nu-l mai pot scoate.

• 0
On 19.11.2015 at 22:59, Marius a scris:

In Dec.2015,am fost de mi-am scos certificatul.120-130 de zile de îngrijiri medicale.Acum astept sa ne cheme la audieri.Imi puteti spune  la ce articol se încadrează fapta dupa nr.de îngrijiri medicale? Si ce i se intampla şoferului? MULŢUMESC!