Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Ce drepturi are un hot

Ionut230
 Share

Question

M-am contrazis toata seara cu sotia mea despre ce ii poti face sau nu ii poti face unui hot care intra peste tine in casa, sotia mea spune ca nu ai voie sa inchizi hotul in casa pentru ca te poate acuza de sechestrare de libertate, nu ai voie sa il retii in casa pana vine politia iar eu am zis ca ai voie. (am facut un pariu si cerem parerea persoanelor din domeniu) Cine are dreptate?

Va multumim!

9 answers to this question

Recommended Posts

• 1
  • Moderator

În cazul infracţiunii flagrante, orice persoană are dreptul să îl prindă pe făptuitor, iar persoana care l-a reţinut trebuie să îl predea de îndată, împreună cu corpurile delicte organelor de urmărire penală (poliţiei). 

• Upvote 1

• 0
  • Membru

Ar fi chiar culmea sa fii acuzat de lipsire de libertate, pentru ca ai incuiat usa propriei locuinte, chiar daca inauntru se afla o persoana care, de altfel, tocmai ce a savarsit o infractiune.

Cititi cauzele justificative si de neimputabilitate din Codul penal (art. 18-31).

Edited by viobra
  • Upvote 1

• 0

Să nu cumva să-l atingi pe domnul hoț, că te reclamă la Haga, O.N.U, N.A.T.O, C.E.D.O, la toate o.n.g - urile existente și chiar mai înființează câteva, Avocatul Poporului, Curtea Constituțională, ( am uitat vre-o instutuție?) și trebuie să-i plătești despăgubiri. Am glumit. Suni la 112.

• Upvote 1

• 0
4 minutes ago, RPG said:

Deci ai castigat pariul, sper ca miza a fost substantiala :))

Stiu ca a fost cam stupida intrebarea (din punctul meu de vedere) dar crede-ma ca a meritat :naughty: 

• 0
6 minute în urmă, Ionut230 a scris:

Stiu ca a fost cam stupida intrebarea (din punctul meu de vedere) dar crede-ma ca a meritat

Te-a lăsat la o bere cu prietenii?:clip:

• 0

Va multumim pentru raspunsurii...sper ca a fost la fel de amuzant  pentru voi cat a fost si pentru mine :) 

O seara placuta va dorim

4 minutes ago, iav said:

Te-a lăsat la o bere cu prietenii?:clip:

Tocmai am venit de la o bere :D sa zicem ca pariul este +18:naughty:

• Upvote 3
  • Downvote 1