Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Circulatia pe drumurile publice cu o masina avariata

MedAdvert
 Share

Question

Buna seara,

Exista vreo reglementare sau o modificare a legii prin care se interzice circulatia pe drumurile publice a unui autoturism avariat (nu accident) fara a avea dovada de reparatie? 

Daca eu, sofer, dau cu spatele si lovesc un copac si imi sparg tripla sunt obligat sa merg la Politie sa declar faptul ca am fost neatent si mi-am spart sticla? Nu pot merge la un Service Auto si sa schimb pur si simplu tripla? 

Un broker de asigurare mi-a comunicat faptul ca aceasta "faradelege" se poate pedepsi cu inchisoare pana la 1 an. Este real? 

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Este adevărat.

Art. 99

1. Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:

...7) conducerea unui vehicul avariat peste termenul de 30 de zile de la data eliberarii documentului de constatare a avariei;

Art. 100

1. Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice

...g) neprezentarea la unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, cu exceptia cazurilor prevazute la art.79 alin.(2).

• 0
  • Moderator

Mai mult, rişti şi o pedeapsă de până la 2 ani de închisoare.

Codul penal 

Art. 340
...
(4) Repararea autovehiculelor, remorcilor, tramvaielor sau mopedelor având urme de accident, fără a fi îndeplinite condiţiile prevăzute de lege, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

PS: Ai sărit prea repede peste Regulamentul acestui forum unde este precizt destul de clar că NU este permisă înregistrarea folosind că username/nickname denumirea unor firme sau orice altă denumire ce are conotaţii comerciale.