Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Instiintare politist detinere arma de foc neletala

AdrianRo
 Share

Question

Buna ziua,

Detin un pistol cu gloante de cauciuc si am o intrebare adresata in special politistilor.

Daca sunt oprit in trafic sau legitimat de catre un politist cum ar trebui sa procedez daca am asupra mea arma?

Este bine sa-l instiintez de la inceput ca am asupra mea un pistol detinut legal si sa-i arat permisul de port arma, sau o las asa ca nu se observa si nu este de "interes"? 

Pe net sunt multe filmulete (dar nu de la noi) in care comunici politistului ca detii arma si ca o ai asupra ta. 

Va multumesc.

Adrian Rosu-Savinoiu.

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Personal cred că e mult mai bine să-i spui că eşti posesor de armă şi că o ai asupra ta, dacă nu ai nimic de ascuns. 

• 0

Mie mi s-a intamplat de cateva ori sa il gasesc eu si i-am ,,certat" putin pe domnii ,,dastepti". Daca nu ai nimic de ascuns nu vad de ce sa nu ii spui politistului ca ai o arma cu bile de cauciuc detinuta legal. Ii prezinti permisul si nu este nicio problema.

Edited by Elvis

• 0

Mutumesc pentru raspuns.

NU am nimic de ascuns, dar eram putin ingrijorat de reactia politistului, de asta am intrebat aici, ca sa vad ce parere aveti.

Nu sunt o persoana recalcitranta sau violenta. Intrebarea a venit dupa ce am studiat legislatia aferenta portului de arma si ca in Romania nu exista o cultura a armelor. De aici am tras concluzia ca un politist se poate considera amenintat cand i se aduce la cunostinta, ca ai asupra ta o arma de foc chiar si neletala. Acum m-am linistit :) vazand raspunsurile dumneavoastra.