Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Pot beneficia de reducerea suspendarii daca fac contestatie?

gmi456
 Share

Question

Mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru 90 de zile pentru depasirea vitezei in localitate. Am avut 102 km/h. 

Vreau sa contest in instanta.

Intrebarea mea este daca pierd procesul mai pot beneficia de posibilitatea de-a da examen dupa 30 zile si a se reduce perioada de suspendare la 30 zile.?

• Downvote 3

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Singura modalitate in care cred ca ai putea castiga ar fi sa demonstrezi ca rulai spre vest si ca viteza ta era de fapt negativa avand drept reper, Soarele.

• Upvote 3

• 0

Și care-i motivul pentru care dorești ca acest ”caz” să ajungă la instanță?

Ce te-a nemulțumit așa de tare?

Nu a fost clar polițistul care ți-a ”eliberat” dovada explicându-ți pentru ce a nume ai fost sancționat precum și articolele din actul normativ care reglementează aceste aspecte pe care de când te-ai urcat la volan ar fi trebuit să le știi și mai ales să le respecți?

Art. 121 alin. (1) din HG 1391/2006 (Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002) este cel care prevede obligația șoferilor de a respecta regimul legal de viteză instituit pe toate sectoarele de drum iar art. 102 alin. (3) lit. e) este cel care sancționează nerespectarea acestei obligații cu reținerea permisului de conducere pentru 90 de zile.

102 km/h în localitate este o dovadă imensă de iresponsabilitate ca și șofer. Viteza excesivă coroborată cu neateția este una dintre principalele cauze generatoare de tragedii. Iar faptul că dorești să contești denotă că n-ai învățat nimic din asta. Legea fizicii este singura pe care n-o poate încălca nimeni și din fericire aceasta nu se lasă în niciun caz încălcată.

Pierzi cu siguranță pentru că ai fost sancționat în urma constatării cu un aparat electronic, special destinat acestui lucru, aflat în dotarea poliției rutiere, autorizat, și care ține loc de probă.

Ori proba nu va fi în niciun caz în favoarea ta aici.

Mergi direct și promovează acel examen pentru reducerea perioadei de suspendare, învață ceva din asta și mergi mai încet și nu mai încărca programul instanțelor de judecată cu prostii.

Ce dorești să contești? Că au stat polițiștii la pândă și nu ți-au oferit ocazia să te ferești de ei?

• 0

Buna ziua,

Poate ma ajutati si pe mine in lamurirea urmatoarei situatii:

Acum multi ani am avut un accident rutier si permisul de conducere mi-a fost retinut. Dupa un timp, am devenit rezident al unei alte tari UE, unde am dat din nou examen pentru permis auto (legislatia permite) si l-am obtinut.

In urma cu putin timp a fost emisa hotararea judecatoreasca in urma procesului in care am fost implicat, am fost gasit vinovat si permisul de conducere anulat, impreuna cu interdictia de a conduce auto timp de 8 ani.

Interdictia de a circula in RO se refera la orice permis, din cate stiu eu, deci in niciun caz nu voi mai conduce pe teritoriul RO.

Intrebarea mea se refera daca interdictia de a conduce se aplica si in alte state UE, in conditiile in care am un permis de conducere valabil.

Multumesc anticipat

• 0

Vad ca nu mi-ati raspuns la intrebare.

Daca pierd asta va stabili judecatorul.

Am mai castigat un proces  si tot cu un aparat electronic am fost masurat. Ati auzit de eroarea radarului ( 3%)

Asa ca daca nu vreti sa-mi raspundeti la intrebarea mea mai bine nu raspundeti decat sa va pierdeti vremea sa scrieti atatea lucruri care nu ma intereseaza

Singura modalitate in care cred ca ai putea castiga ar fi sa demonstrezi ca rulai spre vest si ca viteza ta era de fapt negativa avand drept reper, Soarele.

Bravo !!

Esti destept.

imi puteti raspunde si mie, va rog?

Multumesc

• Downvote 2

• 0
  • Moderator

@gmi456 nu prea meriţi răspuns. 

Dacă tot eşti aşa "deştept", de ce nu cauţi în lege şi vei afla singur? Noi nu suntem obligaţi să răspundem, o facem doar pentru cei care dau dovadă de respect.

• 0

Buna ziua,

Poate ma ajutati si pe mine in lamurirea urmatoarei situatii:

Acum multi ani am avut un accident rutier si permisul de conducere mi-a fost retinut. Dupa un timp, am devenit rezident al unei alte tari UE, unde am dat din nou examen pentru permis auto (legislatia permite) si l-am obtinut.

In urma cu putin timp a fost emisa hotararea judecatoreasca in urma procesului in care am fost implicat, am fost gasit vinovat si permisul de conducere anulat, impreuna cu interdictia de a conduce auto timp de 8 ani.

Interdictia de a circula in RO se refera la orice permis, din cate stiu eu, deci in niciun caz nu voi mai conduce pe teritoriul RO.

Intrebarea mea se refera daca interdictia de a conduce se aplica si in alte state UE, in conditiile in care am un permis de conducere valabil.

Multumesc anticipat

Am vazut pe acest site o situatie oarecum similara cu a mea, cineva care locuieste acum in GB, si-a actualizat permisul acolo si acum vrea sa circule cu el in RO, chiar daca permisul romanesc a fost anulat.

In cazul meu e oarecum diferit, eu am dat examen pentru un permis nou in alta tara, si nu intentionez sa conduc in RO. Vreau doar sa stiu daca am dreptul sa conduc in UE cu permisul cel nou. Cu alte cuvinte, suspendarea dreptului de a conduce in RO se aplica peste tot?

Multumesc,

Ceva ajutor ar fi binevenit, altfel risc sa-mi pierd jobul.

Multumesc,

• 0

”Am mai castigat un proces  si tot cu un aparat electronic am fost masurat. Ati auzit de eroarea radarului ( 3%)

Asa ca daca nu vreti sa-mi raspundeti la intrebarea mea mai bine nu raspundeti decat sa va pierdeti vremea sa scrieti atatea lucruri care nu ma intereseaza”

Nu! Nu am auzit. În primul rând că nu există această eroare a aparatului radar iar în al doilea rând, dacă ne pierdem vremea scriind lucruri care nu te interesează, catadicsește te rog să nu mai întrebi lucrui în ceea ce privește permisul tău de conducere care pe mine personal NU MĂ INTERESEAZĂ. Și crede-mă că nici pe ceilalți.

Caută pe alte forumuri, cele de frustrați depistați de radar și lăsați pietoni, așa ca tine, care-și varsă năduful pe pânda poliției iar în inconștiența lor nu se rezumă decât la ”cum să-mi iau permisul înapoi.” Învățătura în sine din fapta comisă fiind undeva la nivel de babuin. Pentru faptul că dai dovadă de impertineță, vei primi răspunsul pe care îl meriți iar acesta este ”... ... ...”.

• 0

"Am mai castigat un proces  si tot cu un aparat electronic am fost masurat. Ati auzit de eroarea radarului ( 3%)"

Tu ce pregatire ai?
De ce te intreb, tu ai auzit ca eroarea aia nu e constanta, si ca poate fi sub 1%?
Tu ai auzit de calibrare si stii cum se face si cu ce aparat? Ai auzit de incertitudinea din masuratori?

Eroarea unei masuratori poate fi sub 1% daca si calibrarea aparatului s-a facut in jurul valorii masurate.
Cu alte cuvinte, daca laboratorul calibreaza aparatul la 100km/h, eroarea de masurare va fi egala cu a aparatului de masura etalon + precizia de afisare.

Dincolo de valoarea de 100km/h, eroarea se poate estima sau calcula. Sa zicem ca aparatul masoara cu o eroare MAXIMA de 3%, care e atinsa la 60km/h departare de valoarea calibrata. Daca valoarea calibrata e la 100km/h, aparatul va masura cu o eroare de 3% la 40km/h si la 160km/h. Aparatele mai noi, digitale, accepta calibrari in peste 3 puncte. Si anume, in exemplul meu, daca se face calibrarea la 40km/h, 100km/h si 160km/h, desi aparatul e declarat cu o eroare de masurare maxima de 3%, in realitate are un pic peste 1% (distributia incertitudinii e gaussiana, aia sub forma clopotului, nu liniara).

Alaturi de demonstratia de mai sus, pentru mine, ca si cetatean care s-ar plimba prin oras ca tu in realitate ai avut 99km/h sau 101km/h nu face nici o diferenta. Un judecator, daca-l duce capul sau/si care are batrani in familie si copii STIE ca 49km/h sau 51km/h peste viteza legala nu face, de asemeni, nici o diferenta. In locul tau m-as concentra pe aspectul reducerii pedepsei decat pe agatarea de tehnica aparatului, si, ma bucur ca la viteza aia, asta a fost singura "mare nenorocire", amenda si suspendarea temporara a permisului. Gandeste-te ca un accident la viteza aia, nenorocea cel putin o familie si iti pata viitorul pentru restul vietii.

• Upvote 1

• 0

salut.ieri mi-a fost suspendat permisul pt.90 de zile . am de gand sa dau examen mai devreme pentru al recupera ,e necesar obligatoriu sa platesc amenda inainte sau pot si dupa aceea?? 

• 0
  • Moderator

Poţi achita amenda oricând (vezi şi plata a jumătate din minimul amenzii), dar ATENŢIE că ai obligaţia ca în termen de 15 zile, procesul-verbal împreună cu o copie de pe chitanţa de plată a amenzii se predă de către contravenient agentului constatator sau se trimit prin poştă unităţii de poliţie din care acesta face parte.

• 0
  • Moderator

Dacă vei citi ordonanţa 2 ce reglementează constatarea şi sancţionarea contravenţiilor, te vei convinge singur că nu te-a minţit.