Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Permis suspendat in urma unui accident - reducere suspendare

razvanalex07
 Share

Question

Buna seara,

In urma unui eveniment nefericit am ramas 90 de zile pieton. Venind de pe drum fara prioritate, am intrat cam mult in intersectie si am fost acrosat puternic de o duba, in urma accidentului eu fiind transportat la spital. Intrebarile mele ar fi:

1. Pot beneficia de reducerea suspendarii?

2. Cum fac daca nu am procesul verbal sau nu am primit vreo amenda (inca), dosarul fiind deschis momentan? 

3. Examenul de redobandire se da la Udriste sau la DRPCIV Pipera?

4. Daca nu pot beneficia de reducere si trebuie sa stau pe bara 90 de zile, tot trebuie sa dau examenul de verificare?

Mentionez ca desi a fost "accident cu victime", singura victima am fost eu, celalalt sofer scapand nevatamat. El nu a depus plangere, iar eu am plecat de la spital dupa 4 ore. De asemenea, nu am consumat bauturi alcoolice atunci. Totul a fost din cauza neatentiei mele si a unor masini parcate mult prea prost ca sa am vizibilitate buna cand ma asigur.

Intreb pentru ca nu am gasit nicaieri o procedura exacta, iar pareri pe internet sunt multe. Multumesc anticipat.

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0

În urma accidentului au mai primit îngrijiri medicale şi alte persoane?

Nu, doar eu. Nu a mai fost implicat nimeni altcineva in afara de mine si celalalt sofer care, cum am spus, a scapat nevatamat.