Jump to content
POLITISTI.ro
OlteanuRobi

Specializare politie

Recommended Posts

OlteanuRobi

Buna ziua

Am o intrebare legata de politistul criminalist/detectiv de politie. Doresc sa intru la Academia de politie, stau bine cu fizicu, acum cativa ani am dat un test psihologic unde am obtinut 106 IQ , destul de bine.Stiu Lb Romana scris si vorbit, fac meditatii istorie si engleza. Sunt in ultimul an la liceu si nu stiu ce sa fac sa urmez sau nu meseria de politist, nu vreau neaparat bani, sa fiu mascat sau sa fiu la BCCO, voi face doar din pasiune. Insa si mai tare ma pasioneaza detectivul de politie sau politistul criminalist. Ce trebuie sa fac pentru a ajunge ce imi doresc? Mi-a spus unchiul meu, politist desigur sa nu ma duc la jandarmi nici la ordine publica si sa incerc la detectivi.

Cum pot ajunge detectiv de politie/politist criminalist. Pot urma si o scoala de politie sau doar academia? 

5166

Te rog sa folosesti functia de cautare disponibila in dreapta sus, asa cum ti s-a mai spus si ultima data cand ai deschis un topic similar, pe 9 Septembrie.

Colegii au raspuns la aceste intrebari deja pe alte topicuri initiate.

• Upvote 1

Marius

OlteanuRobi

Multumesc, dar nu ma refeream la criminalist, la detectiv de politie ( politist judiciar din cate am citit in topicul de la Marius ) care se ocupa de ancheta si ajuta procurorul. 

Am cautat si nu am gasit informatiile care le caut.

Trebuie sa urmez neaparat academia sau pot si la o scoala de agenti pentrpentru a deveni detectiv ( politist judiciar )

Edited by OlteanuRobi

BogdanAlx

Trebuie sa intelegi ca in ceea ce priveste organizarea politiei in tara noastra , nu exista gradul/functia de detectiv.Intr-adevar cand ai spus politist judiciar te-ai exprimat corect dar aici e o cu totul alta treaba.Politistul judiciar(investigator) este acel politist care are spre instrumentare/solutionare cauze penale.astfel ca nu trebuie sa urmezi o specializare anume(OP,Transporturi,IC,,CCO etc.) deoarece aproape fiecare structura are in cadrul ei politisti cu calitatea de organ judiciar, cu putine exceptii .De asemenea poti ajunge politist judiciar urmand atat scolile de agenti cat si academia de politie.

Edited by BogdanAlx
  • Upvote 3

OlteanuRobi

Mersi Bogdan, am inteles la ce se refera politistul judiciar, ce face el si asa mai departe.

Insa, mai am cateva intrebari dupa care puteti inchide topicul.

Acest politist judiciar cand este pe teren, este imbracat in uniforma de politist sau actioneaza in haine civile? haine speciale gen geaca pe care sa scrie politie

Am inteles ca politistul judiciar poate fi sunat si la ora 2 dimineata daca este ceva important dupa care la ora 8 sa fie la serviciu, este adevarat? Nu m-ar deranja acest lucru dar vreau sa stiu.

Politistul judiciar poate participa la investigatii cu un procuror?

Edited by OlteanuRobi

Catalin

Depinde de formaţiunea unde lucrează. La unele structuri sunt în uniformă, iar la altele sunt în ţinută civilă. Pentru că la majoritatea formaţiunilor sunt poliţişti care să facă parte din poliţia judiciară (cei ce fac munca detectivilor din filme), adică cei care instrumentează dosare penale. Şi nici asta nu e o regulă, chiar dacă lucrează la ordine publică, în caz că e nevoie poate folosi haine civile, important este să-şi ducă misiunea la bun sfârşit. La fel şi invers. Dacă lucrează la investigaţii criminale sau altă formaţiune unde de regulă se folosec ţinutele civile, dacă e nevoie, toţi au uniforme şi le pot folosi.

Cât despre chemarea la ora 2 dimineaţa, acest lucru este adevărat şi e valabil pentru toţi poliţiştii din Poliţia Română, cu mici excepţii. Deci nu e valabil doar în cazul celor ce fac parte şi din poliţia judiciară, ci pentru toţi cei ce lucrează în structuri operative.

• Upvote 3

OlteanuRobi

Ok , mersi tuturor. Dar nu m-am lamurit cum ajung judiciar. Dau la campina sau la academie si apoi aleg eu specializare sau cum?

BogdanAlx

Daca ai fi citit si ultima propozitie din ce ti-am scris ai fi inteles.Diferenta intre scolile de agenti si academie este ca din scolile de agenti iesi ca si agent de politie iar din academia ca ofiter.Acestea sunt grade profesionale care nu au impact asupra calitatii pe care o poti avea in diverse formatiuni.Politisti judiciari sunt atat agentii cat si ofiterii de politie.Pune mana ,invata sa intri intr-o institutie de formare a politistilor indiferent care ar fi(exista politisti cu calitatea de organ judiciar si in politia de frontiera spre exemplu) si dupa aceea te poti gandi si la astfel de lucruri.

Edited by BogdanAlx
  • Upvote 1

Catalin

Politistul judiciar poate participa la investigatii cu un procuror?

Dacă pui astfel de întrebări, înseamnă că priveşti foarte mult la televizor. Dar e bine să ştii că absolut toate dosarele penale se efecuează sub supravegherea unui procuror. Procurorul este jupânu' (aşa mai popular spus), la el ajung toate probele, rezultatele investigaţiilor, audieri, filaje, flagrante, percheziţii etc. Dar munca de teren, cu tot ce implică ea, o fac poliţiştii. Chiar dacă tu auzi la ştiri că procurorii au destructurat, procurorii percheziţionează, procurorii au prins în flagrant, etc în realitate aceste lucruri sunt făcute efectiv de poliţişti. Sunt foarte rare cazurile în care un procuror merge efectiv în teren la astfel de acţiuni, pentru că el are alte treburi mai importante de făcut. Comunicatele pentru presă sunt formulate aşa cu "procurorii au destructurat, au prins în flagrant, au percheziţionat, au filat, etc" pentru că ei sunt cei ce decid şi conduc. În concluzie, absolut toţi poliţiştii ce instrumentează dosare penale, teoretic pot particpa la investigaţii alături de un procuror, parctic investigaţiile le fac în cele mai multe cazuri doar poliţiştii, pentru că activitatea procurorului se desfăşoară în cea mai mare parte doar la birou.

OlteanuRobi

Dar e bine să ştii că absolut toate dosarele penale se efecuează sub supravegherea unui procuror. 

Doar asta ma intereseaza. Puteti inchide topicul. Multumesc celor care si-au rupt din timpul lor sa imi raspunda la intrebari.

Si nu prea ma uit la TV pentru ca stiu ca in realitate nu e asa. Aici ma refer la filme .

Edited by OlteanuRobi

OlteanuRobi

Salutare.

Am revenit cu o intrebare, tot in acest topic, acelasi subiect. Am cautat si nu am gasit un raspuns.

Stiu ca la atunci cand o sa intru o sa primesc mai multe informatii,insa cred ca ma puteti ajuta si voi. Dupa ce intru la scoala de sub ofiteri Campina, fac studii pentru organ al politiei judiciare, termin studiile ( 2 ani ) , apoi ce specializare am? Adica voi iesi organ al politiei judiciare, dar voi avea si un profil anume? Exemplu ma voi ocupa doar de cazurile penale la furt, cco, rutiera?

Sper ca ati intels

• Downvote 4

RPG

Te duci la Cimpina, termini cei 2 ani, si ulterior:

-daca la repartitie prinzi un post/sectie de politie din mediul rural(posibil si orasele mici), vei avea calitatea de politist judiciar si vei face DE TOATE.

-daca prinzi Bucuresti/alte orase mari, nu vei avea aviz de politie judiciara la inceput(vei lucra strict pe Ordine si Siguranta Publica). In timp, in functie de structura la care vei reusi sa te transferi, vei cerceta infractiuni in functie de specificul structurii respective.

-daca in scoala, in functie de nevoile Politiei Romane, se vor face clase cu anumite specializari, (ex: Investigatii Criminale), vei avea aviz de politie judiciara si vei desfasura activatati in functie de structura pe care o vei prinde la repartitie.

• Upvote 3

Sache

Am revenit cu o intrebare, tot in acest topic, acelasi subiect. Am cautat si nu am gasit un raspuns.

Dupa ce intru la scoala de sub ofiteri Campina, fac studii pentru organ al politiei judiciare, termin studiile ( 2 ani ) , apoi ce specializare am? Adica voi iesi organ al politiei judiciare, dar voi avea si un profil anume? Exemplu ma voi ocupa doar de cazurile penale la furt, cco, rutiera?

Daca cautai mai bine, cu siguranta gaseai raspunsul!
In Politia Romana nu mai exista subofiteri de politie inca din anul 2002; se numesc agenti de politie!
Incearca sa te pregatesti pentru admitere si insista mai mult pe limba romana, ca nu prea o stapanesti asa cum trebuie.

Sper ca ai inteles!

OlteanuRobi

Te duci la Cimpina, termini cei 2 ani, si ulterior:

-daca la repartitie prinzi un post/sectie de politie din mediul rural(posibil si orasele mici), vei avea calitatea de politist judiciar si vei face DE TOATE.

-daca prinzi Bucuresti/alte orase mari, nu vei avea aviz de politie judiciara la inceput(vei lucra strict pe Ordine si Siguranta Publica). In timp, in functie de structura la care vei reusi sa te transferi, vei cerceta infractiuni in functie de specificul structurii respective.

-daca in scoala, in functie de nevoile Politiei Romane, se vor face clase cu anumite specializari, (ex: Investigatii Criminale), vei avea aviz de politie judiciara si vei desfasura activatati in functie de structura pe care o vei prinde la repartitie.

@RPG Sa inteleg ca, daca voi fi repartizat intr-un oras mare precum Bucuresti/Succeava/Ramnicu Valcea, etc voi fi agent de politie si nu voi lucra ca organ al politiei judiciara. 

@Sanche. Asta voi face. Incepand cu 10 ianuarie voi face meditatii la engleza si limba romana [ voi pune accept pe gramatica ] pentru a-mi dezvolta vocabularul si gramatica.

BogdanAlx

Daca termini la Campina/Cluj adica la scolile de agenti..sunt sanse de 90% sa prinzi pe Ordine Publica.Aici depinde daca vei fi repartizat in mediul rural/urban.In mediul rural avantajele ar fi ca ai o gama mai larga de competente, politistii de la posturi avand atributii pe toate liniile de munca in teritoriul pe care il au in competenta adica vei fi organ al politiei judiciare.De asemenea si daca prinzi in mediul urban, in functie de linia de munca(de exemplu politie de proximitate)probabil vei avea si acolo competente de politie judiciara.Daca se fac clase de investigatii criminale..banuiesc ca nu mai trebuie sa explic ca si acolo vei avea, sau la rutiera.In cadrul "politiei judiciare" cea mai mare parte e formata din agenti.Tu trage tare sa intri in sistem..oricum ulterior intr-o oarecare masura in functie de doleantele tale si in mai mare masura de nevoile politiei te vei putea transfera si la alte formatiuni.Spor!