Jump to content
POLITISTI.ro

Grupul de lucru pt identificarea soluţiilor legislative privitoare la ameliorarea funcţionării Justiţiei

Catalin
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Parlamentarii au găsit sau şi-au inventat o nouă jucărie. Titlul acestui topic este denumirea acesteia. 
Am văzut ştirea pe net şi din curiozitate am intrat să citesc şi să văd ce presupune. Puţină atenţie vă rog:

Deci conducerea Senatului a aprobat înfiinţarea unui Grup de lucru în vederea ameliorării funcţionării Justiţiei. Interesant! 

Vicepreşedintele Senatului Ioan Chelaru ne luminează şi ne spune că nevoia înfiinţării acestui Grup de lucru a reieşit în urma întâlnirilor pe care conducerea Senatului le-a avut, în ultima perioadă, cu reprezentanţii instituţiilor din Justiţie:

"După cum ştiţi, pe parcursul ultimelor săptămâni, la inițiativa Biroului permanent al Senatului şi a preşedintelui, au avut loc întâlniri cu toate categoriile profesionale din lumea Justiţiei şi a reieşit nevoia înfiinţării unui organism de lucru, de colaborare şi de cunoaşte a instituţiilor, a ideilor şi a metodelor prin care într-un grup de lucru comun putem identifica soluţii legislative pe care noi să le punem în practică astfel ca Justiţia să funcţioneze cât mai aproape de parametrii şi de nevoile societăţii"

Teoretic e o iniţiativă lăudabilă, numai că de obicei aceste demersuri se lasă cu modificări legislative ce nu fac altceva decât să încurce lucrurile şi mai rău, să pună beţe-n roate şi să aducă tot felul de excepţii sau tratamente preferenţiale pentru politicieni sau tot felul de şmecheri.

Mă întreb dacă Poliţia Română a fost chemată la aceste discuţii? 

S-au dus stimabilii senatori să cunoască realităţile şi problemele cu care se confruntă zilnic poliţiştii, dacă vorbesc despre "cunoaşterea instituţiilor"?

• Upvote 2