Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Alexandra14

Preschimbare permis conducere englezesc

Întrebare

Alexandra14

Buna ziua,

Am o intrebare la dumneavoastra, o persoana cu permis de conducere englezesc(obtinut in Romania initial, dar preschimbat in englezesc), care doreste preschimbarea lui intr-unul romanesc deoarece au expirat categoriile pentru vehicule mari, dar care nu a primit o dovada de la politie in urma depunerii dosarului pentru preschimbare, poate circula in Romania? Mentionez ca permisul englezesc este la dosar, iar dovada nu i-a fost eliberata.

Multumesc frumos,

O zi buna!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

7 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

Dacă circulă fără dovadă înlocuitoare riscă să primească o sancţiune contravenţională. Poate merge la ghişeul de permise din cadrul DRPCIV, unde să solicite eliberarea unei dovezi înlocuitoare a permisuluide conducere. Degeaba merge la poliţie, pentru că în România încă din anul 2002 permisele de conducere nu se mai eliberează de Poliţia Română. 

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Alexandra14

Aveti dreptate, m-am exprimat eu gresit, nu la Politie a fost ci la ghiseul de permise din cadrul DRPCIV, unde i s-a spus ca nu i se poate elibera o dovada in acest caz.

Link către postare
  • 0
Marius

Eu ştiam că legislaţia prevede această posibilitate de a se elibera o dovadă înlocuitoare a permisului când este depus pentru preschimbare, dar având în vedere că aceste servicii pentru eliberare a permiselor se află sub controlul şi coordonarea administraţiei locale, pentru a fi "mai aproape de nevoile cetăţeanului" înseamnă că au preluat obiceiurile primăriilor şi respectă legea doar atunci când au chef. Nu e nicio noutate că pentru administraţia locală din România, respectarea prevederilor din legislaţie este ceva opţional.

Link către postare
  • 0
Alexandra14

Va multumesc frumos pentru raspuns! Va incerca si maine sa primeasca o dovada inlocuitoare a permisului de conducere.

O zi buna va doresc!

Link către postare
  • 0
Marius

Baftă! :)

Link către postare
  • 0
Benciu
On 23 septembrie 2015 at 16:29, Alexandra14 a scris:

Buna ziua,

Am o intrebare la dumneavoastra, o persoana cu permis de conducere englezesc(obtinut in Romania initial, dar preschimbat in englezesc), care doreste preschimbarea lui intr-unul romanesc deoarece au expirat categoriile pentru vehicule mari, dar care nu a primit o dovada de la politie in urma depunerii dosarului pentru preschimbare, poate circula in Romania? Mentionez ca permisul englezesc este la dosar, iar dovada nu i-a fost eliberata.

Multumesc frumos,

O zi buna!Va multumesc frumos pentru raspuns! Va incerca si maine sa primeasca o dovada inlocuitoare a permisului de conducere.

On 23 septembrie 2015 at 17:12, Alexandra14 a scris:

O zi buna va doresc!

Un update ar fi bun... Ai rezolvat cu dovada sau ai primit permisul?

Link către postare
  • 0
anagabriela

Buna seara. De curand m-am intors din Marea Britanie si acolo am fost nevoita sa imi schimb permisul de Romania. Acum as dori sa fac acelasi lucru cu permisul englezesc dar nu stiu ce documente imi sunt necesare si unde trebuie sa ajung cu ele. Daca ma puteti ajuta cu un raspuns cat mai concret. Va multumesc 

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• TOTeu4ever
      de TOTeu4ever
      Buna ziua, am si eu o nelamurire in urmatoarea situatie:

Sunt de vreun an si ceva in Sibiu (detasat cu munca), intre timp mi-am obtinut viza de flotant pe Sibiu, pentru a putea sustine examenul pentru categoria B in Sibiu. Problema este urmatoarea: Urmeaza sa ma intorc inapoi in Bucuresti unde si am domiciliul pe buletin iar nelamurirea mea este daca pot sustine examenul teoretic si practic in Bucuresti cu toate ca eu am viza de flotant valabila pana in octombrie 2014 in Sibiu? Scoala am facut-o in Sibiu.

Multumesc anticipat!
    • Floreamihai
      de Floreamihai
      Buna ziua , 
      În cat timp se elibereaza permisul de conducere dupa depunerea actelor la politie . 
      Doresc sa mentionez ca a fost schimbat  In urma casatoriei si prelungirea perioadei de valabilitate a permisului .
      Judetul si orasul de provenienta Brasov . 
      Multumesc .
    • PetcuAnca
      de PetcuAnca
      Buna ziua. 
      Am nevoie pentru vama din Elvetia o dovada a faptului ca autoturismul meu se afla acum pe teritoriul Romaniei. Am primit de la ei o fisa ce trebuie semnata si stampilata de o autoritate competenta in acest sens. Ma puteti ajuta va rog?
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.