Jump to content
POLITISTI.ro

Roco

Intarzierea promotiei 2011 - OFICIAL !

Recommended Posts

lerua

dragi colegi, haideti sa nu ne mai vaitam aiurea ca nu rezolvam nimic! tot ce putem face este sa invatam si sa asteptam pana in decembrie si o sa vedem ce si cum au pregatit pentru noi. Va asigur ca daca ne vaitam pe aici , nu se vor indura sa ne incadreze.

daca tot auzim peste tot ca nu o sa ne incadreze pe toti sau ca examenul va fi greu si o sa mai si pice dintre noi, haideti sa invatam si sa asteptam.

si inca ceva, nu mai ascultati toate zvonurile astea penibile!

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

lerua

ati auzit?am fost amanati iar.........

drosophila esti pe aici?

sau blue guardian,cum te intitulezi

a

Guest

De unde stii? care este sursa?

lerua

ordonanta de urgenta de pe site-ul scolii

Guest

"Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului pentru stabilirea unor măsuri privind încadrarea în limita alocată cheltuielilor de personal din Ministerul Administraţiei şi Internelor pentru anul 2011." la asta te referi?

Nu mai posta in bataie de joc te rog.

Warren

sniperscout...tu ai postat ieri la 06:05 si 06:39 cateva replici de mai sus in care vorbeai ca niste colegi au vorbit cu nu stiu cine... Daca imi permiti, la orele alea cred ca tu trebuia sa fii pe la baie, pe sector sau la cantina la coada (daca chiar esti un "coleg" de la scoala de agenti de politie) nu sa scrii pe forum.

Dar lasand aspectul asta laoparte cred ca dai dovada de naivitate daca ai ajuns sa postezi zvonuri despre cum sta treaba intr-o institutie importanta a Politiei Romane cum este Scoala de Agenti de Politie "Vasile Lascar" Campina...baliverne de genul au fost intotdeauna si vor mai fi pana dupa ce oi iesi eu la pensie (si-am 18ani)

• Upvote 3
  • Downvote 3

teolucian63

Bravo Warren!!! Ti-as da cu plusu' la greu pt. aceasta postare, dar le-am "cheltuit" :clip: ...

Pai bine prietene sniperscout, de asta-mi esti? Adica lasa-i pe fraierii astia "mici" sa traga la sectoare ca eu ma conversez cu adultii...

Nu prea e frumos ce faci matale, ca pe urma in viata aia reala din strada, vei fi obisnuit sa faci la fel...

Mai bine pune mana pe carte si citeste-o pana o rupi si lasa-i pe altii sa se gandesca la problemele mari...

Eu cel putin, in locul vostru doar as citi postarile de pe acest forum, nu mi-as da cu parerea despre niste probleme despre care doar am citit, nu le-am trait...

Ok...te-am "urecheat" destul...concluzia-pune mana si invata ca alfel nu vei putea povesti diverse, din experienta, ci doar din auzite!

Succes la scoala!!!!

• Upvote 2

Gemeni

sniperscout...tu ai postat ieri la 06:05 si 06:39 cateva replici de mai sus in care vorbeai ca niste colegi au vorbit cu nu stiu cine... Daca imi permiti, la orele alea cred ca tu trebuia sa fii pe la baie, pe sector sau la cantina la coada (daca chiar esti un "coleg" de la scoala de agenti de politie) nu sa scrii pe forum.

Dar lasand aspectul asta laoparte cred ca dai dovada de naivitate daca ai ajuns sa postezi zvonuri despre cum sta treaba intr-o institutie importanta a Politiei Romane cum este Scoala de Agenti de Politie "Vasile Lascar" Campina...baliverne de genul au fost intotdeauna si vor mai fi pana dupa ce oi iesi eu la pensie (si-am 18ani)

Păi nu prea avea cum să fie "la baie, pe sector sau la cantina la coada" pentru că a postat la "06:05/06:39 PM şi nu AM".

^_^
  • Upvote 2

Catalin

Ce importanţă sau relevanţă are unde era sau unde ar fi trebuit să fie, atunci când a postat? Poate a postat direct de pe telefonul mobil ...

Ben

R O M Â N I A

MINISTERUL ADMINISTRAŢIEI ŞI INTERNELOR

ACADEMIA DE POLIŢIE „Alexandru Ioan Cuza”

Aleea Privighetorilor nr. 1 A Bucureşti, Sector 1; Tel (021) 317.55.23; Fax (021) 317.55.17

www.academiadepolitie.ro;

GRAFICUL EXAMENULUI DE LICENŢĂ PENTRU STUDENŢII FACULTĂŢII DE POLIŢIE, ANUL III , ÎNVĂŢĂMÂNT CU FRECVENŢĂ ŞI FRECVENŢĂ REDUSĂ, SERIA 2008 – 2011

- 11.12.2011 – prezentarea absolvenţilor formei de învăţământ cu frecvenţă în academie (până la orele 24.00)

- 12. 12.2011 – examen de competenţă lingvistică (începând cu ora 12.00)

- 13. 12.2011 – studiu

- 14. 12.2011 – examen scris licenţă

- 16. 12.2011 – afişarea rezultatelor şi depunerea contestaţiilor

- 19. 12.2011 – susţinerea lucrărilor de licenţă

- 29. 12.2011 – festivitatea de absolvire şi repartiţia absolvenţilor

http://www.academiadepolitie.ro/old/Facdepol/licenta/documente/2011/grafic_licenta_dec_2011.pdf

• Upvote 1

Elvis

Dragi colegi sfatul meu este sa puneti mana sa invatati cat mai puteti, desi porcul nu se ingrasa acum cu o luna inainte de Craciun.

Dupa cum mai spuneam ca nu am incredere in ce spune Igas si Popa , azi inca odata am avut dreptate.

Cele 1000 de functii mult trambitate de la frontiera vor trece in rural la Politia Romana cu tot cu oameni.

Incadrarile pentru voi se vor face incepand cu data de 03.01.2011,gradual, in functie de locurile disponibile la judete si de rezerva de cadre de la minister.

Sincer, imi pare foarte rau pentru voi.

greddy

Elvis, asta e inca un zvon? iarta-ma, dar am auzit nshpe mii de variante....ai putea sa indici si o sursa oficiala? de la MRU din IPJ-ul meu se aude ceva ce nu coincide cu ce spui tu. Nu spun ce se aude pt ca nu mai e nevoie de inca o varianta. Sper sa intelegi ca e nevoie de o siguranta a cuvantului dupa 6 luni de saracie prin buzunare.

Dan

Nu este zvon.

sursa replicaonline.ro

În cursul zilei de ieri, la Prefectura Constanţa, adjunctul I.P.J. Constanţa, comisarul-şef Adrian Rapotan, împreună cu prefectul Claudiu Palaz, şi-au expus concluziile privind eficienţa Poliţiei Rurale. Adrian Rapotan a declarat că, până în acest moment, acest proiect s-a dovedit a fi eficient, chiar dacă au trecut numai 2 luni de la înfiinţarea acestora. Potrivit adjunctului IPJ, din 1947, când a fost înfiinţată postul de poliţie din mediul rural, aceastea, la rândul lor, s-au organizat pe vechiul principiu, din 1920, iar acum este prima schimbare majoră. De asemenea, Rapotan a enumerat şi câteva deficienţe privind fosta poliţie din mediul rural, şi anume: capacitatea insuficientă de prevenire şi combatere a fenomenului infracţional, volumul de muncă al poliţiştilor a crescut cu aproximativ 50 la sută în perioada 2005 - 2010, iar acest număr de 50 de procente se reflectă în numărul de dosare penale cu autori cunoscuţi şi necunoscuţi, creşterea numărului de poliţişti agresaţi, în ultima perioadă, dar şi faptul că funcţiile de poliţişti în mediul rural nu erau atractive, iar poliţiştii din oraşe se legau cu greu de satele unde activau.

Numărul flagranturilor este în creştere, dar şi consumul de carburanţi

După 2 luni de activitate, este prematur să tragem concluzii, acestea le vom avea la 6 luni, însă, odată cu înfiinţarea celor 9 secţii de Poliţie Rurală, în cele 58 de comune. Ca părţi pozitive putem vorbi despre o creştere de 21 la sută a prinderilor în flagrant din mediul rural. O să rămâneţi surprinşi să vedeţi câte infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice erau comise. Avem o creştere de 11 procente privind infracţiunile la regimul rutier, o creştere de 3 la sută a prinderilor în flagrant privind furtul din societăţile comerciale, la distrugere avem 1 la sută şi la violare de domiciliu -9 la sută. Toate acestea veneau prin 112, unde, din păcate, aveam un singur poliţist pe timpul nopţii, care dormea, pentru că ziua făcea restul activităţii. Acum avem patrule pe 3 schimburi, care acţionează până dimineaţa, la fiecare secţie funcţionează câte 2-3 patrule care pot interveni în maxim 20 de minute, a precizat Adrian Rapotan. Reorganizarea Poliţiei în mediul rural are însă şi unele neajunsuri, în opinia adjunctului IPJ, respectiv consumul de carburanţi. Consumul carburanţilor a crescut cu 20 la sută. Sperăm ca pentru bugetul de anul viitor cei din conducerea MAIsă aibă în calcul şi acest aspect. Momentan vorbim despre un program în derulare, iar la 6 luni vom face un raport către IGPR şi vom sublinia toate aşa-zisele nereguli, unde vom include şi consumul de carburanţi. Oricum, este un proiect viabil, a mai precizat adjunctul şefului IPJ Constanţa, Adrian Rapotan.

1000 de poliţişti de frontieră vor trece la secţiile rurale

O altă problemă în ceea ce priveşte secţiile din mediul rural, în opinia conducerii IPJ, este numărul redus de personal, de 150 de lucrători. Aceste secţii ar funcţiona foarte bine dacă am avea încă 60 de oameni în plus. (...) În ianuarie vom primi absolvenţi ai şcolii de poliţie din Câmpina şi, indiferent de profilul care l-au terminat, toţi îşi vor desfăşura activitatea numai în mediul rural. (...) La nivel naţional, aproximativ 1000 de poliţişti de frontieră vor fi redistribuiţi în ianuarie către structuri de poliţie din mediul rural, a menţionat Rapotan.

sov88

bun.pe astia de la frontiera ii trimite la rural..

da astia care am terminat la frontiera? ne-o incadra direct la rural :)

Elvis

Greddy dupa cum ai observat eu ma cam feresc de zvonuri.

Sursa : Popa si Igas.Asta au spus la Oradea vineri si sambata.

Dar se mai pot contrazice.

Insa eu spun de ceva timp ca nu o sa va incadreze pe toti decat daca MAI suplimenteaza locurile.

La ora cand vorbim pentru voi nu sunt locuri la I.P.J.-uri

Edited by Elvis

KGB

1. http://www.cdep.ro/c.../2011/rp557.pdf

2. http://www.money.ro/...or_1170181.html

" De asemenea, în ianuarie urmează să fie încadraţi în structurile Ministerului Administraţiei şi Internelor 1.600 absolvenţii de anul acesta ai şcolilor de subofiţeri şi ofiţeri subordonate MAI, din totalul de 2.850 de absolvenţi. Restul vor fi încadraţi în funcţie de vacantarea unor locuri, a precizat ministrul Internelor, în conferinţa de presă susţinută vineri."