Jump to content
POLITISTI.ro
bestcop

Se mai poate demisiona linistit ?

Recommended Posts

bestcop

Intrucat nesimtirea si nedreptatea in acest minister ajunge la cote maxime, astfel incat un absolvent de scoala de politie sa primeasca un salariu de mizerie in comparatie cu niste orientati din astia vechi care inca se chinuie cu limba romana si despartirea in silabe, as dori sa stiu daca se mai poate macar sa demisionezi in ziua de astazi fara sa mai platesti compensatii pentru scoala absolvita ?

Pentru ca personal mai am aproape 2 ani pana la implinirea celor 10 ani in care stiu ca se considera ca statul si-a "scos" investitia in tine pentru scoala de politie.

Stiu ca la un moment dat cand era vorba de disponibilizari in minister era posibil sa pleci fara sa mai platesti nimic.As dori va rog sa stiu daca se poate la fel si in ziua de astazi pentru ca sincer nu mai pot suporta batjocura la care suntem supusi.

Motoboom

Eu zic sa nu te grabesti cu demisia, nici mie nu îmi convin multe, dar asta nu e soluția ❗️

bestcop

O sa le micsoram stomacul si copiilor nostri de acum inainte ? Pentru ca asa vor cei de la minister sa mancam mai putin ? Nu am strans destul cureaua din 2010 incoace ?

O sa acceptam ca de obicei sa faca ceva pe noi si sa ne impacam cu ideea ca asta e viata ?

Cristi

Daca ai luat decizia asta, mergi inainte! Si eu am ajuns la concluzia ca aceasta institutie nu isi merita resursa umana, insa inca mai am nitel din entuziasmul ala care m-a ghidat spre aceasta cariera, desi a fost retezat de-a lungul anilor de nu stiu cate ori din diverse motive. E decizia ta si e bine sa faci ce crezi ca e mai bine pentru tine, nu sa te trezesti bolnav la 40 de ani si cu regrete. 

• Upvote 3

iav

Vei plăti doar pentru cei doi ani rămași din contract. Scutirea de la plata cheltuielilor de școlarizare a fost doar în 2011 pentru promoția care nu a putut fi încadrată atunci.

• Upvote 2

Ecou

Estimez vreo 6000 de lei ramasi de plata...

Sache

bestcop, daca te-ai gandit bine si ai analizat toate posibilitatile, iar demisia este cea mai buna solutie, eu zic sa mergi pana la capat. Nu are rost sa te chinui! Totusi, sa nu renunti daca nu ai o alternativa cat de cat sigura. In ultima perioada si eu ma gandesc din ce in ce mai mult sa fac acest pas, dar inca mai sper ca se va schimba ceva, inca mai sper ca o sa contam mai mult pentru cei din MAI, inca mai sper la o tara ca afara.
Ecou, mi se pare cam mult 6.000 de lei pentru doi ani ramasi din cei zece de contract. Doi ani de scoala inseamna 30.000 lei?

Ecou

Pardon, facusem calculul pentru 4 ani... 

bestcop

bestcop, daca te-ai gandit bine si ai analizat toate posibilitatile, iar demisia este cea mai buna solutie, eu zic sa mergi pana la capat. Nu are rost sa te chinui! Totusi, sa nu renunti daca nu ai o alternativa cat de cat sigura. In ultima perioada si eu ma gandesc din ce in ce mai mult sa fac acest pas, dar inca mai sper ca se va schimba ceva, inca mai sper ca o sa contam mai mult pentru cei din MAI, inca mai sper la o tara ca afara.
Ecou, mi se pare cam mult 6.000 de lei pentru doi ani ramasi din cei zece de contract. Doi ani de scoala inseamna 30.000 lei?

Intr-adevar, acea farama de speranta ca se va schimba ceva ma face sa merg inainte.Nu pot uita ca totusi mi-am dorit cu adevarat sa fiu politist si sa simt ca pot ajuta lumea sa fie mai buna, chiar printr-o fapta cat de mica.Poate visez eu ca vom schimba ceva, dar macar sper ca din vise nu ne poate taia nimic ministerul :clip:

bogzy888

Mare atentie si la cursurile la care ai participat... se calculeaza si acestea daca perioada lor a depasit 2 sapt.(sau 10 zile lucratoare) consecutiv..

djtyno

Un politist se poate autosuspenda 2 ani de zile?

• Downvote 2

bogzy888

Dupa lege da.. in anumite conditii.. dar in ultima perioada, datorita lipsei de personal sau a unor motive numai de sefi stiute, nu.. chiar daca indeplinesti conditiile..

Blink321

Lg. 360 in forma actuala permite reincadrarea prins concurs in cazul demisiei. In cazul in care se fac modificari e vreo sansa poti invoca prevederile din legea veche?

iav

Adică, te gâbdești să-ți dai demisia, iar după o perioadă, mai lungă, sau mai scurtă, în cazul în care nu-ți iasă „pasența”, să te reâncadrezi, dar ți-e frică că până atunci se modifică Statutul Polițistului și să nu se mai facă reâncadrări?

Este posibil, ca pentru o perioadă mai lungă de timp, să nu se mai facă reâncadrări și nici nu o să poți atuci să invoci prevederile de acum.

Elvis

Blinck321 la un concurs poti participa daca indeplinesti conditiile de la data respectiva publicate in anunt.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• Marius
      By Marius
      INFORMAŢII PRIVIND ADMITEREA 2016 în ACADEMIA DE POLIŢIE şi ŞCOLILE POSTLICEALE DE POLIŢIE
      Pentru a evita împrăştierea pe forum a informaţiilor utile despre admiterea din 2016 la Academie şi scolile de poliţie postăm aici informaţiile şi noutăţile referitoare la acest subiect, astfel încât cei interesaţi să le poată găsi uşor.
      Cei intresesaţi de subiect se pot abona la acest topic (subiect de discuţie) accesând butonul "Urmăreşte" aflat în partea superioară a fiecărei pagini, iar astfel vor primi notificări când sunt adăugate postări noi.
      ATENŢIE! - Pe acest website vor fi publicate doar informaţii despre recrutarea candidaţilor care se realizează pentru locurile Poliţiei Române şi ale Poliţiei de Frontieră Română din cadrul:
      Academia de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza" - Facultatea de Poliţie - Bucureşti str. Aleea Privighetorilor, Nr. 1-3, Sector 1. telefon: 021.317.55.23 Şcoala de Agenţi de Poliţie "Vasile Lascăr" - Câmpina, B-dul Carol I nr. 145, judeţul Prahova, telefon 0244/33.62.51 Şcoala de Agenti de Politie "Septimiu Muresan" - Cluj-Napoca, Str. Corneliu Coposu nr. 89-91, judeţul Cluj, telefon 0264/43.97.72 Şcoala de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră "Avram Iancu" - Oradea, Calea Aradului nr. 2, judeţul Bihor, telefon 0259419520 Pentru informaţiile referitoare la alte instituţii de învăţământ aparţinând altor categorii profesionale, trebuie să cautaţi site-urile dedicate acestora.

NUMĂRUL DE LOCURI LA INSTITUŢIILE DE ÎNVĂŢĂMÂNT PENTRU FORMAREA POLIŢIŞTILOR 
      sesiunea de admitere 2016
      ACADEMIA DE POLIŢIE
      Specializare Durată Formă  Locuri OBS. - Din care Poliţie - OSP 3 ani frecvenţă 205 6 romi, 5 maghiari, 3 alte minorităţi 3 ani frecvenţă redusă 35 pt. agenţi de poliţie Poliţie Frontieră - OSP 3 ani frecvenţă 60 2 romi, 2 maghiari, 2 alte minorităţi 3 ani frecvenţă redusă 8 pt. agenţi poliţie de frontieră Drept 4 ani frecvenţă 125 70 IGPR, 20 IGPF, 2 DIPI, 1 DRPCIV, 5 IGI, 1 DGL, 14 IGJR, 10 SPP, 2 SIE 4 ani distanţă 100 Taxă - pt. ofiţeri poliţie Ştinţe Administrative 3 ani frecvenţă 50 Taxă - pt. personal civil ŞCOLILE POSTLICEALE DE POLIŢIE
      Specializare Unitatea de Învăţământ Durată     Locuri     OBS. - Din care Agent de poliţie ŞCOALA DE AGENŢI DE POLIŢIE "VASILE LASCĂR" CÂMPINA  2 ani  670 16 romi, 8 alte minorităţi ŞCOALA DE AGENŢI DE POLIŢIE "SEPTIMIU MUREŞAN" CLUJ-NAPOCA  2 ani 150 6 romi, 3 alte minorităţi Agent poliţie de frontieră ŞCOALA DE PREGĂTIRE A AGENŢILOR POLIŢIEI DE FRONTIERĂ "AVRAM IANCU" ORADEA  2 ani 150 3 romi, 2 alte minorităţi  
      NOTĂ - În funcţie de cererile de înmatriculare aprobate potrivit prevederilor Ordinului MAI nr. 35/2014 privind măsurile de sprijin acordate poliţiştilor încadraţi într-un grad de invaliditate şi familiilor acestora, precum şi familiilor poliţiştilor decedaţi, pot surveni modificări ale locurilor scoase la concursul de admitere. 
      Locurile sunt comune pentru femei şi bărbaţi.
    • Marius
      By Marius
      INFORMAŢII PRIVIND ADMITEREA 2015 LA ACADEMIA DE POLIŢIE şi ŞCOLILE POSTLICEALE DE POLIŢIE
      Pentru a evita împrăştierea pe forum a informaţiilor utile despre admiterea din 2015 la Academie şi scolile de poliţie am iniţiat acest topic şi vă rog să postaţi aici toate informaţiile şi noutăţile referitoare la acest subiect, astfel încât cei interesaţi să le poată găsi uşor.
      Cei intresesaţi de subiect se pot abona la acest topic (subiect de discuţie) accesând butonul "Urmăreşte acest topic" aflat în partea superioară a fiecărei pagini, iar astfel vor primi notificări când sunt adăugate postări noi.
      Recrutarea candidaţilor se realizează pentru locurile Poliţiei Române şi ale Poliţiei de Frontieră Română din cadrul:
      Academiei de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza" - Facultatea de Poliţie - Bucureşti str. Aleea Privighetorilor, Nr. 1-3, Sector 1. telefon: 021.317.55.23 Şcoala de Agenţi de Poliţie "Vasile Lascăr" - Câmpina, B-dul Carol I nr. 145, judeţul Prahova, telefon 0244/33.62.51 Şcoala de Agenti de Politie "Septimiu Muresan" - Cluj-Napoca, Str. Corneliu Coposu nr. 89-91, judeţul Cluj, telefon 0264/43.97.72 Şcoala de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră "Avram Iancu" - Oradea, Calea Aradului nr. 2, judeţul Bihor, telefon 0259419520 Activităţile de recrutare a candidaţilor şi etapa I de selecţie se realizează după cum urmează:
      Pentru POLIŢIA ROMÂNĂ – de către serviciile de resurse umane din cadrul inspectoratelor judeţene de poliţie/Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, în raport de locul de domiciliu al candidatului înscris în cartea de identitate.
      Pentru POLIŢIA DE FRONTIERĂ ROMÂNĂ - de către structurile teritoriale de resurse umane ale Inspectoratului General al Poliţie de Frontieră, iar candidaţii din judeţele în care nu există unităţi ale Poliţiei de Frontieră Române, se vor adresa structurilor teritoriale ale Inspectoratului General al Poliţiei Române.
      Succes.
    • MateiIrinel
      By MateiIrinel
      In primul rand salutare,sunt nou pe aici,am ajuns aici din cauza unor curiozitati pe care le am.Sunt la filologie clasa a 12-a si vreau foarte mult sa dau admitere la campina si as avea cateva intrebari.

1.Pot iesi de pe bancile scolii politist rutier?Daca da..trebuie sa am permis la admitere sau cum?
      2.Care tipuri de oameni se fac mai remarcati sportivii sau cei ce invata mai mult?
      3.Cazarea e gratuita?Sau banuiesc ca e un numar de locuri,daca sunt depasite trebuie sa ne cautam noi?
      4.Se face matematica?Daca da la ce nivel?
      5.Cam care sunt cele mai grele materii?

Multumesc anticipat din suflet pentru timpul acordat.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.