Jump to content
POLITISTI.ro

Noutăţi aduse de noua interfaţă a forumului

VladSoare
 Share

Recommended Posts

• Moderator

1. La scrierea unui text, nu-mi place sa fie inserat un rand gol cand apas "Enter". E ceva ce pot eu programa sa nu se intample?

Din păcate nu avem ce să facem în privinţa asta. Pentru a începe un rând imediat sub cel de deasupra trebuie să foloseşti SHIFT + ENTER.
Producătorul softului a ales această modalitate pentru o aşezare mai bună a textului atât pe interfaţa desktop-urilor cât şi pe mobile.

2. Nu mai exista posibilitatea sa mergi la ultimul post din subiect, sau nu stiu eu unde sa apas

Dacă te referi la topicurile (subiectele de discuţie) din forumurile normale, există punctul din dreptul titlului, după caz steluţă pentru topicurile în care ai postat.
În schimb nu mai există această posibilitate în forumurile pentru întrebări. Acolo se pune accent pe întrebare şi din cauza asta a fost eliminată această funcţie. În aceste forumuri specifice pentru întrebări şi răspunsuri sunt mai multe modificări, iar una foarte importantă este modul de afişare şi aranjare a răspunsurilor. În mod implicit răspunsurile votate ca utile sunt ridicate automat în partea superioară, fără a se ţine cont de data adăugării. Se poate schimba acest lucru prin selectarea unei opţiuni aflată în colţul din dreapta sus al forumului respectiv.

• Upvote 2

Problema e ca nu mi se pune automat pe mobil si imi este greu sa accesez de pe telefon. Imi afiseaza doar partea din stanga a forumului.

Edited by Panter
  • Upvote 1

• Moderator

@Panter, dacă te referi la bara laterală din dreapta (sidebar), e normal să nu o afişeze, datorită design-ului adaptabil (receptiv) ce permite afişarea dinamică în funcţie de mărimea ecranului/dispozitivului pe care este afişat, bara laterală din dreapta e mutată automat jos, în partea inferioară a paginii. Dacă dai scrool până jos, vei găsi acolo toate informaţiile afişate în sidebar.

• Upvote 1

In ceea ce priveste clasamentul celor mai apreciati membrii, avand in vedere cati suntem, cred ca era mai bine daca apareau mai multe locuri. La inceput erau primele cinci, iar acum vad ca apar primele trei locuri. Daca ar aparea primele zece locuri ar fi cel mai potrivit, daca tehnic este posibil. Multumesc!

• Moderator

Din punct de vedere tehnic este posibil, dar am redus numărul celor afişaţi atât în clasamentul celor mai apreciaţi membrii cât şi la ultimele actualizări de status, pentru că sidebar-ul (block-urile din dreapta) se întinde prea mult în jos pe ecranele mai mari/mai late şi depăşesc lungimea forumului.  Arată urât când lungimea sitebar-ului este mai mare decât cea a conţinutului principal. 
Dacă voi consideraţi că mai ok cu mai multe poziţii afişate acolo, le modificăm cum au fost. Eu mă gândeam să eliminăm cu totul block-ul cu actualizările status-ului.

Cred ca block-ul cu actualizarile status-ului pot fi eliminate si astfel cel cu clasamentul celor mai apreciati membrii poate fi afisat cu cinci pozitii sau chiar mai multe.

Foarte amuzant! Ce sa zic? Nu asta ma intereseaza, dar conteaza cine posteaza ceea ce trebuie si este apreciat.
Marius, cum pot sa schimb imaginea de fundal din profil si sa apara imaginea pe care o ai tu, cea cu masina cu luminile de avertizare in functiune sau alta imagine?

Ben,nu te supara, dar nu am chef de glume azi! Multumesc!

• Upvote 3

• Moderator

@Ben, de regula nu are chef de glume si cand este suparat chiar scoate pistolul. Azi considera-te norocos! :-)

@Sache, zambeste, maine va fi mai rau! -poate- :-)

• Upvote 1

Apropo, sa pun si eu benzina de 98 pe foc?

Cred ca o statistica importanta e si raportul diferenta (voturile pozitive - voturile negative) / numarul de posturi

:)

Marius, pana ieri, puteam vota un articol.

Azi doar sunt instiintat fara posibilitatea votului negativ ori pozitiv.
O fi de la mine? Stai ca-i fac un re-boot si daca am alt rezultat, revin. Am crezut ca e o noua lege.

E la fel:

Si apropo, multumesc moderatorului care in dreptul numelui meu a trecut: De votat,

:)

polis.jpg

Edited by Cezar
  • Upvote 1

• Moderator

...multumesc moderatorului care in dreptul numelui meu a trecut: De votat,...

Ai depasit un anumit numar de postari si ai devenit eligibil ,  DEvotat! :))

• Upvote 3

Ideea cu afişarea articolelor pe prima pagină este foarte bună. Trebuie să vadă toţi, încă de la început, atitudinea noastră faţă de anumite subiecte, dar şi informaţiile utile pe care le caută. Cred că site-ul s-a maturizat foarte mult, a ajuns la un nivel înalt, atât prin formă, cât mai ales prin conţinut. Suntem pe drumul cel bun!

• Upvote 2

• Moderator

După cum probabil aţi observat deja, soft-ul forumului a fost actualizat la o versiune nouă, care aduce câteva îmbunătăţiri.

Am rugămintea la voi, în cazul în care depistaţi ori întâmpinaţi diferite probleme (bug-uri), disfunctionalitati etc. să le semnalaţi aici. În funcţie de timpul disponibil, voi posta aici şi câte o prezentare succintă a noilor funcţii.

Vă recomand să goliţi memoria cache a browserului.

Multumesc!

• Upvote 2