Jump to content
POLITISTI.ro

adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Recommended Posts

botezinho

Nu eu, ci prietenul meu.

ma rog, "concubinul"

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Detasat sau delegat?

Detasarile, din cate stiu eu, se fac in alte structuri spre exemplu DNA.

In cazul de fata cred ca este vorba despre o delegare.

Daca concubinul tau beneficiaza de chirie in Bucuresti isi va pastra chiria acolo.

Pentru ca este o tampenie, din punctul meu de vedere, sa soliciti indemnizatia de delegare si sa pierzi chiria.

Numai in cazul in care este mutat in interesul serviciului in Galati poate beneficia de decontarea chiriei.

Parerea mea.....

botezinho

Multumesc pt raspuns!

Nu beneficiaza de chirie niciunde.

Asadar exista o speranta!

Multumesc!

:good:

Oanavs

Va multumesc pentru sfaturi si informatii. Am semnat saptamana aceasta ordinul de acordare a compensatiei pentru chirie, in baza art 3 din HG 248. In ordin scrie ca valoarea compensatiei este de 50% din salariul functiei de baza din dec 2011. Eu la acea data eram in concediu de crestere a copilului si beneficiam de indemnizatie de maternitate. Aveti idee cum mi se va calcula compensatia? BAnuiesc ca in functie de salariul pe care l-as fi avut daca as fi fost in activitate, nu?

Va multumesc!

Roby

Are cineva idee, daca primesti chirie si intre timp iti cumperi casa prin "prima-casa" in localitatea in care iti desfasori serviciul si implicit primesti si chiria, beneficiezi in continuare de indemnizatia de chirie ? practic prin "prima-casa", casa este a ta, doar dupa ce ai terminat-o de achitat.... Sau poti sa primesti, dar sa locuiesti in continuare unde ai chiria si nu sa te muti unde iti cumperi... !?  :hmmmt:

Gin

Casa este a ta din momentul in care ai cumparat-o, nu achitat-o. Ca e grevata de sarcini, e altceva. Concret, in cazul asta, nu, nu mai beneficiezi de decontarea chiriei.

• Upvote 1

mihai11

daca ocup un loc, in urma unui concurs, pot sa primesc indemnizatie de chirie?

Roby

Da

bogzy888

sigur ca da...

botezinho

Buna ziua !

Revin catre voi, avand nevoie de o alta lamurire : existe vreun termen aproximativ de tratare a dosarului? Cam in cat timp de la depunere se poate spera la un raspuns?

Multumesc!

O zi faina ! :)

runya

Da, este mentionat in : "Termenul maxim pentru emiterea dispoziţiei zilnice de alocare la plata compensaţiei, precum şi pentru comunicarea în scris a răspunsului referitor la respingerea cererii este de 10 zile lucrătoare de la data înregistrării raportului la secretariatul unităţii, exclusiv ziua înregistrării. În situaţii deosebite, la propunerea compartimentului de resurse umane, şeful unităţii de poliţie poate aproba prelungirea termenului iniţial, o singură dată, cu maximum 5 zile lucrătoare".

• Upvote 2

botezinho

Multumesc!

botezinho

Revin catre voie :) au fost ieri membrii comisiei ca sa vada unde locuim acum, precum si locuinta "soacrei". Cica ar fi o problema pentru ea are 3 camere.

Legal vorbind, pot fi obligati parintii sa te tina le ei? :)

Multumesc pentru rabdarea de care dati dovada mereu cand imi raspundeti !

bogzy888

Nu sunt obligati...bineinteles daca ai 18 ani:) P.S. e doar o gluma..

botezinho

:)))) oricum nu ne-ar tine

crispauly

de indemnizatia de chirie pot beneficia si cei din bucuresti din cate cunosc chiar daca parintii lor au apartament sau casa in Bucuresti, in urma unei anchete sociale. normal ca daca nu te intelegi cu parintii nu trebuie sa stai cu ei si ei nu sunt obligati sa te tina...

Alex87

Cei care locuiesc in Ilfov si lucreaza la DGPMB nu beneficiaza de chirie, asa este? Ma refer strict la zonele rezidentiale nou construite inMilitari Residence, Metropolitan etc.

botezinho

nu ni s-a acordat....

parfenenicus

Lucrez la frontiera si as dori sa va intreb daca pot beneficia de bani de chirie in situatia in care nu am proprietati dar locuiesc impreuna cu sotia intr-o locuinta din fondul locativ de stat(ANL).Mentionez ca sotia este titulara pe contractul de inchiriere.Am inteles ca se poate acorda. Multumesc anticipat!

viobra

parfenenicus, nu beneficiezi intrucat in raportul de solicitare a unei locuinte (acesta este primul pas pt acordarea banilor de chirie) tb mentionat acolo, ca nici tie nici sotiei nu v-a fost repartizata vreo locuinta din fondul locativ de stat. Abia apoi poti solicita banii de chirie.

Roby

Nu e din fondul locativ al M.A.I. ? e acelasi cu fondul locativ de stat ??

viobra

Nu mai stiu exact exprimarea din Ordin, insa stiu sigur ca specifica ceva si de alte locuinte repartizate.

Andrei

Update documente necesare acordare compensatie chirie, incepand cu 01.12.2014, DGPMB... (nu stiu daca e valabil si pentru IPJ... Eu am gasit doar pentru DGPMB.)

Compensatie chirie – documente necesaare

1.raportul tipizat prin care se solicita acordarea compensatiei lunare pentru chirie, completat de titular, verificat si certificat de Biroul administrarea patrimoniului imobiliar si independenta;

2.raport privind situatia locativa a politistului;

3.doua copii ale contractului de inchiriere + original;

4.doua copii ale actelor aditionale la contractul de inchiriere + original (dupa caz);

5.adeverinta de la asociatia de proprietari de la domiciliul inscris in cartea de identitate, din care sa reiasa faptul ca politistul nu locuieste la adresa de domiciliu si numarul de persoane care locuiesc efectiv la acea adresa;

6.adeverinta de la asociatia de proprietari de la resedinta, din care sa reiasa faptul ca politistul locuieste la acea adresa si numarul de persoane care locuiesc efectiv la adresa de resedinta;

7.copie releveu imobil –domiciliu(schita locuintei);

8.copie releveu imobil-resedinta(schita locuintei);

9.declaratie notariala din care sa rezulte, conform H.G. nr.284/2005, urmatoarele:

-politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia nu detine locuinta proprietate personala in localitatea in care a fost numit in prima functie sau mutat in interesul serviciului

-politistul nu a incheiat contractul de inchiriere cu rude de gradul I

-politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia nu are atribuita prin contract de inchiriere locuinta din spatiul loctiv de stat in localitatea de domiciliu.

• Upvote 2

Andrei

L.E. Documentele sunt valabile pentru politistii care au domiciliul stabil in Bucuresti, si din motive intemeiate se impune ancheta sociala.

• Upvote 2

19alex23

poate ma lamureste si pe mine cineva. am fost mutat la cerere dupa care am fost mutat in cadrul aceleiasi structuri pe o alta functie in interes de serviciu. as putea beneficia din nou de indemnizatia de chirie?