Jump to content
POLITISTI.ro
adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Recommended Posts

rahor2012

costy, nu beneficiezi in acesta situatie; tocmai a venit raspunsul unui coleg aflat exact in aceeasi situatie: i-a donat bunica-sa apartamentul cu clauza de intretinere, iar batrana si-a mentinut folosinta pe durata vietii. solutia legala: revocarea donatiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sache

salut! am si eu o intrebare, daca urmeaza sa ma casatoresc si viitoarea sotie detine dreptul de propietate pentru un apartament dobandit prin donatie, dar uzufructul viager e detinut de o alta persoana, mai pot primi compensatia de chirie dupa casatorie`?

 

De ce ai deschis si un topic cu aceasta problema?

Citeste Regulamentul site-ului!

Share this post


Link to post
Share on other sites
marriusf81

Vă salut! Am şi eu o nelămurire, vă rog. Caut să închiriez ceva şi am tot găsit în militari, în spate la metro. Problema este ca zona aceea tine de Chiajna. Am sunat la personal şi am întrebat şi mi-au zis ca dacă nu este în Bucureşti locuinţa, nu pot să iau banii de chirie. Ştiţi şi voi ceva? Cartierul se află la 500 m de Bucureşti. Mi se pare chiar absurd. Mulţumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Esti repartizat in Bucuresti?

Share this post


Link to post
Share on other sites
marriusf81

da,sunt repartizat. eu am terminat acum 10 ani si am mai luat banii de chirie. ii iau si acum dar trebuie sa ma mut de aici si am tot gasit in acea zona.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Daca tu ai fi raspunzator la SMRU , ai fi desemnat, ai avea linie de munca, treaba asta cu acordarea chiriilor ti s-ar mai parea absurd?

Tu ai fost repartizat in interes de serviciu in Bucuresti. Parerea mea este ca nu este absurd sa-ti cauti chirie chiar in Bucuresti.

Politistii mutati in interesul serviciului in Chiajna or putea sa primeasca chirie in Bucuresti? 

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
costy

Salut! am si eu o intrebare, in prezent lucrez la o politie municipala la biroul de ordine publica, respectiv ca agent de siguranta publica si patrulare. Pe viitor intentionez sa ma mut la alt birou, sau chiar in cadrul aceluiasi birou, la proximitate!Am sunat la resurse umane pentru a intreba daca in cazul in care o sa reusesc sa ma mut, o sa mai primesc in continuare bani de chirie, iar cei de acolo au raspuns ca nu intrucat este o mutare la cerere!Am citit si recitit hg 284 si consider ca as fi indreptatit sa primesc in continuare doar nu ma mut la o alta unitate in alta localitate, doar schimb birourile sau postul de la siguranta publica la proximitate!ce credeti? trebuie sa primesc sau doar de noapte o sa lucrez mereu?

Edited by costy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ben

Costy, este o chestie de interpretare din pacate. La art. 13, lit. d) scrie clar ca se pastreaza chiria pt cei care se muta in alta unitate de politie, dar nu specifica daca la cerere sau in interes de serviciu. Ma interesa la un moment dat sa raman in acelasi oras in care am fost repartizat, dar sa ma mut pe alta linie de munca la alta unitate. Cei la care doream sa ma mut spuneau ca nu mai primesc chirie, cei de la MRU de la care doream sa plec erau de alta parere.

Cunosc o persoana care s-a mutat de la SRPT Timisoara (cu sediul in Timisoara) la IPJ Timis, la o sectie de politie tot in Timisoara si a primit in continuare chiria.

Alta parte a povestii ar fi ca in HG e folosit termenul de "unitate de politie". Unitatea este doar un IPJ, SRPT sau BCCO. Daca tu te muti de la un birou la altul, nu se considera ca te muti in alta unitate. Si cu asta pot sa-ti stoarca lamaia in nas.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Daca te muti in aceiasi localitate primesti chirie.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
costy

asa consider si eu ca este normal, avand in vedere  hg 284, dar cei de la resurse umane spun altceva..

Share this post


Link to post
Share on other sites
crispauly

va rog care cunoasteti sa imi dati o mana de ajutor: stau impreuna cu sotia si 2 copii minori si am inchiriat un apartament cu 2 camere. vreau sa depun actele pentru chirie si imi baga unii sub nas niste conditii minimale dintr-o lege a locuintei din 1996 unde scrie in anexa ca la 4 persoane corespunde apartament 3 camere 115 mp construiti si 75 utili ceva de genul.

va rog o trimitere la o dispozitie, ordin ceva care reglementeaza treburile cu chiria.

s-a lovit cineva de problema asta? care este rezolvarea?

va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Crispauly eu unul raman socat de ce vad tastat pe aici.

Incheie un contract de inchiriere cu un proprietar, inregistreaza-l la Administratia Financiara, fa un raport prin care soliciti chirie si le depui la SMRU cu numar de inregistrare la ofiterul care are linie de munca acordarea chiriilor.

Restul e tacere! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
manfreD

E mai usor sa ne plangem pe net decat sa urmam procedura legala. ANAF - SPCLEP (pt stabilirea resedintei) -raport - verificari - bani de chirie. Simple as that !

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Catalin

Aici nu ne "plângem pe net", ci ne ajutăm între noi şi cerem sfaturi unii altora. Nimeni nu le ştie pe toate şi nimeni nu a trecut prin toate şi ăsta e rolul forumului să comunicăm între noi, să ne sfătuim şi să primim îndrumări de la cei ce s-au lovit de probleme similare înaintea noastră.

Părerea mea este că dacă îţi poţi ajuta colegul cu o informaţie utilă, cu un sfat sau îndrumare, nu ezita să o faci. 

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
cristibox

Salut!

  Daca activitatea mi-o desfasor la circa 20 km de orasul unde domiciliez,si primeam ca majoritatea colegilor(90% locuim in oras dar Sectorul PFR este intr-o comuna la 20km ) bani de naveta,in jur de 80 ron,pot beneficia de acesti bani de chirie daca dupa divort ,am ramas fara locuinta? Mentionez ca ,locuinta pe care vreau s-o inchiriez este in oras nu chiar in comuna unde este Sectorul PFR. Sunt incadrat la SPF.....Y, din cadrul Inspectoratului Teritorial al Politiei de Frontiera...X. Din ''vorbe'' am inteles ca este prevazuta o anumita distanta;sau sunt doar vorbe. 

Multumesc.

P.S. stiu sigur ca un prieten din MAPN ,are contract de inchiriere in oras dar isi desfasoara activitatea la o unitate dintr-o localitate la 25 km de domiciliul(inchiriat).

Edited by cristibox

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Cristibox in ministerul asta ne conducem dupa legi si ordine!

Nu dupa proverbe si zicatori.

Daca indeplinesti cumulativ toate conditiile poti beneficia de chirie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
cristibox

Unde ai vazut că am zis asta?“zicători“
Am intrebat ptr ca stiu sigur ca in MAPN,nu trebuie să inchiriezi chiar in localitatea unde este unitatea.Plus ca stiu cazuri unde sunt mutati la cerere dar tot primesc(cu ajutorul cui trebuie)Eu dacă am intrebat ceva,astept un raspuns,dacă se poate, dacă nu...mai insist la MRU,chiar dacă cei de acolo cam evită sa te informeze.
Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Catalin

Relaxează-te şi nu sări aşa repede, Elvis încerca să-ţi spună că dacă îndeplineşti condiţiile prevăzute în actele normative trebuie să beneficiezi de chirie şi să nu te mai iei după ce spun cei de la MRU sau ce se întâmplă la MApN, pentru că noi avem alte ordine ale ministrului. Găseşti şi aici pe forum ordinul MAI ce te interesează în secţiunea Biblioteca legislativă.

Baftă multă colegule şi încearcă să nu mai iei orice replică ca pe un afront. Ne strângem pe aici să ne ajutăm între noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

,,Din vorbe..."

In Politia Romana primesti chirie in localitatea unde iti desfasori activitatea.

Trebuie sa fi numit in prima functie sau mutat in interesul serviciului si nu trebuie sa detii o locuinta proprietate personala sau cota parte dintr-o locuinta in localitatea unde iti desfasori activitatea.

Faci un contract de inchiriere cu o persoana din comuna respectiva, inregistrezi contractul , faci un raport prin care soliciti decontarea chiriei catre seful unitatii si le depui cu numar de inregistrare la SMRU, la ofiterul care are aceasta linie de munca.

Studiaza

Share this post


Link to post
Share on other sites
KZV

in prima faza solicita locuinta de seviciu/interventie prin raport tip catre Serv. Logistica. Evident ca nu o sa aibe sa iti asigure, dar asa esti sigur ca nu o sa piezi din zilele din prima luna din contract, pentru ca de regula dureaza inregistrarea contractului la adm. fiscala( o saptamana in Craiova, fara pile) plus raspunsul de la logistica( doua zile, neoperativul se misca greu). Propietarul sa iti asigure certificatul de performanta energetica.

Share this post


Link to post
Share on other sites
cristibox

:))) Elvis, Am intrebat  ''sau sunt doar vorbe''

Ok voi studia mai in amanunt Hotararea..... Nu am cum sa fac contract in comuna respectiva,pentru ca locuiesc in oras si nici nu vreau sa fac doar asa"ptr bani",un subterfugiu:)(vezi cazurile celor anchetati).Chiar am inchiriat apartament in oras la mica distanta de comuna respectiva. Dar daca nu se poate ...ghinionul meu.

Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mihai25

dupa ce ai facut raport pt ocuparea un loc vacant prin concurs (interviu) si castigi ai dreptul la bani de chirie daca nu domiciliezi pe raza localitatii unde se afla postul?

Share this post


Link to post
Share on other sites
manfreD

Da, dar ai grija ca postul pe care l-ai ocupat in urma acelui interviu sa fi fost scos la concurs si nu la selectie. Pentru a nu plati compensatia de chirie multi inspectori sefi organizeaza selectie pentru functiile de executie. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mihai25

multumesc, dar care este diefernta intre concurs si selectie?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Prin concurs ocupi o functie vacanta prin concurs, logic, nu?

,,Selectie''-atunci cand selectionerul te cheama la nationala.....glumesc!

 

Cand jmecherii vor sa faca o manarie formeaza o comisie prin care aleg ei pe cine vor!

Pentru ca un OMAI aberant le permite sa scoata la concurs doar functiile de conducere.

Functiile de executie se ocupa printr-un simplu raport care se discuta in sedinta de comanda cand este pe bune, iar cand sunt alesi cei cu sange albastru se formeaza o ,,comisie"! Mai tot timpul,,discutiile" din,,COMISII" sunt secrete!

Alo, DIPI!

Edited by Elvis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.