Jump to content
POLITISTI.ro

adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Postare recomandată

Marius

Daca fac raport de mutare la un alt serviciu/birou din aceeasi localitate, mai primesc bani de chirie?

Da, ai dreptul să primeşti chirie în continuare.

Numai în cazul în care te muţi la cerere în altă localitate decât cea unde ai fost repartizat (sau mutat în interesul serviciului) pierzi dreptul la compensarea chiriei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Ben

Multam fain de raspunsuri. Scrie expres undeva anume aceasta prevedere? Parca HG 284 reglementa aceste lucruri/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius

Da ben. În

Art. 13. - (1) Compensaţia lunară pentru chirie, acordată în condiţiile reglementate de prezenta hotărâre, se plăteşte în continuare poliţiştilor care:

[...]

d) sunt mutaţi în altă unitate de poliţie situată în aceeaşi localitate în care au fost numiţi în prima funcţie sau mutaţi iniţial în interesul serviciului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elvis

Ben atata timp cat nu schimbi localitatea primesti chirie.

Dar eu zic sa vii acasa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
dark

la voi s-a marit chiria, o data cu marirea salariului, pentru ca eu m-am uitat pe fluturas si am exact aceeasi suma ca si in ianuarie 2012

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
coosstti

Nu, nu s-a marit si nici nu o sa se mareasca prea curand.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
dark

si nu credeti ca era normal sa se mareasca si chiria, atunci cand au taiat, au taiat si din chirie iar acum nesimtiti se fac, ca ploua..............

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
DanielBAD

Nu s-a marit nici in vara si nici acum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
laurcos

Nu stiu daca s-a mai discutat aici. In cazul in care lucrezi la o sectie de politie rurala, ea se subordoneaza unei politii de municipiu/oras. Daca se face raport pentru a te muta la politia municipiului/orasului respectiv se pierde dreptul la plata chiriei?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius

Vei pierde acest drept dacă te muţi în altă localitate. Nu îl pierzi dacă subunitatea de poliţie la care te muţi are sediul în acceaşi localitate unde primeşti compensaţia de chirie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ben

M-am mai interesat intre timp si se pare ca tine si de modul de interpretare al celor de la financiar. Voi reveni cu amanunte concrete.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
tibi80

O intrebare pentru cei mai in tema, o situatie in care ma aflu si va rog sa-mi spuneti daca am sanse sa ma judec cu inspectoratul.

Beneficiez de chirie din cursul anului 2010, in localitatea in care am domiciliul.

Anul trecut tatal meu a decedat iar anul acesta in baza succesiunii am mostenit cota de 3/16 din apartamentul pe care il detinea cu mama.

Cei de la cadre, "binevoitori", mi-au spus verbal ca o sa mi se retraga chiria deoarece detin imobil proprietate personala.

Conform art. 15 lit. a din HG 284/2005, pierd dreptul la compensatie de la data cand la data dobândirii unei locuinte proprietate personala in localitatea.....

Acum, intreb, locuinta la care se refera legiutorul este in cota de 1/1 ? sau....3/16 in cazul meu, la care mai adaugi si cotele mamei mele si a fratelui meu.

Mai mult, si cota obtinuta, este o cota virtuala si nu una bine definita......ori ce fac, ma duc si stau la mama acasa in baie?

Modificat de tibi80

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
mike0yurry

Salut!

Sunt nou pe forum dar tocmai ce m-am lovit de o problema la acordarea chiriei pe luna mai.

In luna mai am primit indemnizatia de chirie cu o zi mai putin, mai exact cu ziua de 31.05.2013. Am luat legatura cu financiarul iar acestia au spus ca daca in contractul de inchiriere nu este trecut expres cuvantul "inclusiv" pentru 31.05.2013 acesta nu se va plati, acesta zi fiind ultima zi stipulata in contract, mai exact contractul de chirie se refera la perioada 01.06.2012 - 31.05.2013. Mai mult am si act aditional la contractul de inchriere ce se refera la perioada 01.06.2013 - 31.05.2015. acesta mi-au mai spus ca trebuia sa scriu ca data in actul aditional 31.05.2013 - 31.05.2015 daca vroiam sa mi se plateasca acea zi de 31.05.2013 altfel programul de salarizare nu accepta plata chiriei pentru ultima zi din luna. m-am adresat si directorului institutiei din care fac parte iar acesta a primit acelas raspuns.

Ce ar mai fi de facut?

P.S. Nu este primul contract de chirie pe care il am, am mai lucrat si in alte institutii M.A.I. si nici in institutia actual nu este primul contract, dar pana acum mi s-a platit ultima zi din contractul de inchiriere.

Modificat de mike0yurry

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elvis

Tibi80 situatia in care esti tu nu-ti poate anula dreptul la chirie.

Proprietatea tatalui tau decedat, in speta apartamentul la care esti coproprietar sau devalmas nu-ti apartine in totalitate.

Domnii de la cadre sunt rautaciosi si interpreteaza cum vor ei. 

 

Mike te-ai adresat in scris conducatorului unitatii?

Eu cunosc ca plata chiriei se face pe toata perioada specificata in contract.

Modificat de Elvis

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elvis

Tibi80 poti cere ,,donilor" de la cadre sa faca o ancheta sociala si sa constate ca nu poti locui in acelasi apartament cu mama si fratele tau.

Suprafata locuibila utila este aproximativ de 20 m patrati pentru fiecare persoana.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
tibi80

mai exact sunt 13,68 m2

le-am facut un raport si astept sa decida

oricum am zis ca am sa merg in judecata cu ei in caz ca mi se ia acest drept

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fiamma

Am o intrebare: se fac verificari in teren pentru a se vedea daca politistii locuiesc la adresa la care au contractul incheiat, respectiv viza de flotant? Pentru ca este posibil, spre exemplu, sa stai mai mult pe la iubit/iubita, dar totusi sa nu vrei sa te muti inca impreuna, sau chiar si asa, el/ea sa nu fie proprietar acolo unde locuieste si sa nu poti incheia un contract cu el. Multumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
sstotty

Va salut, din scoala am fost incadrat la un PP dupa care la cerere m-am mutat la BR, moment in care am pierdut dreptul la chirie, dupa ceva timp am fost mutat in cadrul BR pe o alta functie in interes de serviciu, exista vreo sansa sa primesc chirie? domiciliul il am in alt judet.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius

Dacă ai fost mutat în interesul serviciului, ai dreptul să primeşti compesaţia de chirie. Dar asigură-te că mutarea a fost în interesul serviciului, pentru că de multe ori ce este oficial consemnat în documente nu corespunde cu ce îţi spun şefii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elvis

Nu mai ai dreptul la chirie, l-ai pierdut atunci cand te-ai mutat la cerere in localitatea de domiciliu.

Banuiesc ca mutarea in interesul serviciului s-a facut in aceiasi localitate.

Da-mi mai multe amanunte cu privire la functia pe care ai fost si functia pe care ai fost mutat in interesul serviciului.

Modificat de Elvis

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ben

HG 284/2005

ART. 13

(1) Compensaţia lunară pentru chirie, acordată în condiţiile reglementate de prezenta hotărâre, se plăteşte în continuare poliţiştilor care:

a) sunt trimişi în străinătate pentru îndeplinirea/executarea misiunilor în cadrul forţelor de menţinere a păcii sub egida O.N.U., NATO sau a altor organisme internaţionale;

b) sunt trimişi la studii, cursuri, stagii de practică, de specializare, de perfecţionare şi alte forme de pregătire în străinătate, cu durata de până la 2 ani inclusiv;

c) sunt puşi la dispoziţie potrivit legii;

d) sunt mutaţi în altă unitate de poliţie situată în aceeaşi localitate în care au fost numiţi în prima funcţie sau mutaţi iniţial în interesul serviciului.

 

In mod normal trebuia sa-ti pastrezi chiria atunci cand te-ai mutat de la post la rutiera (banuiesc) chiar daca era la cerere, problema e ca trebuie sa fie in aceeasi localitate, ceea ce ma cam indoiesc ca Biroul Rutier e in comuna unde lucrai la post inainte :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
drAGO5

Din ce ai spus tu ca ai pierdut chiria cand te-ai mutat la cerere de la PP la BR, apoi ai fost mutat pe alta functie dar tot in cadrul BR, nu mai ai dreptul la chirie, fiind in aceeasi localitate. Nu primesti chirie daca nu mai esti politist rutier in strada si esti mutat la dispeceratul Biroului Rutier, ori la Accidente.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
coscos

Va salut, stimati colegi. Am si eu o speta, daca ma poate ajuta cineva cu cateva informatii.

Lucrez la un PP din cadrul unui IPJ, in prezent beneficiez de locuinta de serviciu.Avand in vedere ca nu imi place locul unde ma aflu, in viitorul apropiat as putea sa lucrez la Directia X Bucuresti, la cererea/solicitarea Directiei respective, adica sa fiu mutat in interes de serviciu, ma gandesc.

In aceste conditii, din cate stiu ar trebui sa primesc in continuare chirie sau locuinta.

Ma intereseaza sa stiu daca sunt mutat in interes de serviciu, daca este definitiv, adica daca  voi figura pe statul de plata al Directiei X, sau voi fi delegat/detasat de IPJ X pt. o anumita perioada? In cazul mutarii in interes de serviciu, ar trebui sa semnez alte documente inafara de cel prin care sunt de acord sa lucrez acolo,intrucat nu as vrea sa pierd chiria deoarece nu am domiciliul in Bucuresti.

Multumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elvis

Coscos mutarea in interes de serviciu este una iar delegarea, detasarea este alta.

In cazul in care esti mutat in interes de serviciu beneficiezi de locuinta de serviciu, daca exista, sau plata chiriei. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
costy

salut! am si eu o intrebare, daca urmeaza sa ma casatoresc si viitoarea sotie detine dreptul de propietate pentru un apartament dobandit prin donatie, dar uzufructul viager e detinut de o alta persoana, mai pot primi compensatia de chirie dupa casatorie`?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

×

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.