Jump to content
POLITISTI.ro
adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Recommended Posts

delux

mss...l-am citit...si nu e prea edificator.deci pana la urma nu mi se acorda bani de chirie(ci doar bani de naveta) adica imi deconteaza abonamentuld e ratb! dar cu chiria mea din Bucuresti cum ramane? la aia nu se gandesc? eu nu am nicio proprietate personala si localitatea de domiciliu o am la 350 de km.in concluzie banii de chirie se dau numai daca fac contract de chirie in LOCALITATEA UNDE IMI DESFASOR ACTIVITATEA? sau ma insel?

mariusbulz

Cu ocazia reinfintarii posturilor de politie comunale am fost mutat de la sectia de politie rurala inapoi la postul de politie unde am lucrat anterior infintarii sectiei, daca am semnat un raport in care scrie "sunt de acord sa fiu mutat la postul de politie xxx" mai am dreptul la compensatia chiriei?

Banii platiti pt. transport nu se deconteaza decat la mijloacele publice de transport, chear daca nu exista mijloace de transport care sa corespunda programului de munca? Eu asi vrea decontarea benzinei de la masina personala.

• Downvote 1

Dan

Da, ai dreptul la banii de chirie dacă așa ai scris în raport. În legătură cu decontarea transportului vezi topicul

Edited by Dan

mariusbulz

ms Dan.

anamihaela

Buna. As avea si eu cateva nelamuriri. Daca as lucra la 10 km de domiciliu, respectiv distanta comuna-municipiu mi s-ar acorda banii de chirie? Si daca nu mi-as lua chirie din prima luna, in cazul in care as sta la o ruda si mi-as lua ceva timp mai tarziu as mai primi banii de chirie? Mentionez ca sunt agent debutant. Multumesc! :)

Elvis

Chiria o primesti incepand cu data la care inchei contractul cu persoana care te primeste in spatiu.

Daca faci naveta solicita bani pentru decontarea carburantului.

tanya

Chiria se plateste de la data inregistrarii cererii la secretariatul unitatii din care faci parte la care atasezi copia de pe contract si copie de pe cartea de identitate cu viza noii resedinte.

Chiria o primesti incepand cu data la care inchei contractul cu persoana care te primeste in spatiu.

Edited by tanya

DoarEu

salutare ! am rasfoit topicul pe aici in cautarea unei lamuriri legate de acordarea chiriei. Din ce am auzit,s-au modificat putin lucrurile in privinta decontarii cheltuielilor legate de o locuinta si anume faptul ca banii nu mai intra in contul nostru,celor ce solicitam decondarea,ci direct in contul proprietarului locuintei pentru care am facut cererea. Este adevarat? Si de asemenea,as dori sa ma lamuresc daca in cazul in care proprietarul detine un apartament cu 2 camere,bucatarie si baie comuna si suntem 2 care solicitam inchirierea unei camere fiecare,se deconteaza fiecaruia suma pe care o solicitam sau se deconteaza doar unei persoane? Asta ar presupune ca toti banii solicitati de amandoi sa intre direct in contul proprietarului :-? (apropo,lucrez la Politia de Frontiera,poate o fi vreo diferenta fata de cei de la O.P. ).. Mie asa mi s-a spus dar as dori sa aflu dintr-o sursa sigura daca este cineva care cunoaste mai bine ! As dori si eu un raspuns cat mai rapid daca se poate pentru a stii ce trebuie facut in continuare :) . Va multumesc mult !

coosstti

Vraja, nu este adevarat.

• Upvote 1

DoarEu

Vraja, nu este adevarat.

Apreciez interventia ta Costi :D .. Dar care anume parte e vrajeala? Cele 2 chestii legate de viratul banilor direct in contul proprietarilor si cea cu camerele pentru care se acorda suma maxima doar pentru un apartament,indiferent ca suntem 2 care locuim in camere diferite sau una din ele? :) .. Mie unul asa mi-a spus proprietarul care este de asemenea politist in cadrul PF. Incearca el sa ma traga pe sfoara sau cum? Macar ca sa stiu :). Multumesc !

Edited by DoarEu

Catalin

Compensația pentru chirie o primești tu pe card, nu proprietarul.

coosstti

Compensația pentru chirie o primești tu pe card, nu proprietarul.

Asta am vrut sa spun!

alex1988

daca faci naveta, din cate stiu, iti deconteaza in functie de distanta pe care o faci ca si naveta, poti lua maxim echivalentul unui abonament CFR Calatori, clasa a 2-a tren interregio...undeva la 200 ron

Elvis

Pai si iti strica?

Cristi

Mai baieti, la rugamintea unui coleg care este sef de post la un post de politie din judetul meu, postez problema lui aici :

Colegul, acum 2 ani, cand au fost infiintate prima data sectiile de politie rurala, pana in infiintare, a facut un raport prin care a solicitat, la cerere, mutarea la Postul de Politie X. Bun. S-au desfiintat posturile de politie, s-au infiintat sectiile de politie rurala, colegul a fost mutat in interes de serviciu pe o functie vacanta in cadrul Sectiei de Politie Rurala Y, compartimentul de proximitate X (fostul post de politie). Bun. Vine reorganizarea din septembrie anul trecut, se reinfiinteaza posturile de politie, atentie, colegul da concurs pe functia de sef de post de la Postul de Politie X, reinfiintat si ramas tot in arondarea Sectiei de Politie Rurala, ia concursul si acum este sef de post. Acum vreo luna face demersurile necesare pentru obtinerea indemnizatiei de chirie, trimitand doua rapoarte la IPJ, unul prin care solicita locuinta de serviciu, iar al doilea prin care solicita compensarea chiriei, dupa procedura.

Uitati raspunsul care l-a primit azi :

Catre ,

Sectia Y de Politie Rurala / Postul de Politie X/ In atentia dlui ag cutarescu

Urmare a rapoartelor dumneavoastra nr...., si nr......., va comunicam urmatoarele :

-unitatea noastra nu are spatii disponibile, atat proprii cat si inchiriate pe baza de contract, avand destinatia de locuinta de serviciu, interventie sau protocol pe raza localitatii X.

-nu puteti beneficia de compensatie lunara pentru chirie, intrucat ceea ce primeaza in acordarea acestui drept este modalitatea prin care ati fost mutat initial in comuna X, unde isi are sediul postul de politie unde va desfasurati activitatea, respectiv "la cerere", desi ultima mutare a dumneavoastra in aceasta localitate s-a facut in interesul serviciului.

Totodata, va restituim, alaturat, contractul de inchiriere seria....inregistrat la....

Mentionez ca al nostru coleg nu are domiciliul in localitatea unde isi desfasoara activitatea, insa a facut toate demersurile necesare, inclusiv viza de flotant. Ce parere aveti de acest raspuns, formulat, dupa parerea mea, fara niciun temei legal si abuziv si care ar fi pasii de urmat in continuare?

Marius

Din păcate pentru colegul șef de post, cred că au dreptate. :(

Cristi

Nu stiu ce sa zic, Postul ala a disparut din existenta acum 2 ani, o data cu functia lui de atunci, intrucat toata lumea a fost pusa la dispozitie. Acum a dat concurs pe o functie care nu are nicio legatura cu functia respectiva, dupa ce a fost pus din nou la dispozitie si initial a ocupat o functie de ajutor sef post, urmand concursul pe functia de sef de post. Aici e buba.

Edited by Cristi

Marius

”Smecheria” e că nu a mai schimbat localitatea din momentul în care a fost mutat la cerere.

Cristi

Atunci e nasol. Dar localitatea a schimbat-o, ca practic Sectia de Politie isi desfasura activitatea intr-o alta localitate, iar el facea parte din aparatul sectiei.

Elvis

Cristi daca dupa mutarea la cerere a schimbat localitatea , iar dupa reorganizare a fost mutat in localitatea unde s-a mutat la cerere este cu dus-intors. Daca ar fi dupa mine i-as da chirie, numai ca sunt unii pe la S.M.R.U. care se leaga de orice chichita.

Cand a fost mutat la sediul sectiei in interesul serviciului a solicitat chirie?

Se poate sa aiba castig de cauza deoarece cel care a intocmit raspunsul este un mare prost, practic ii recunoaste dreptul la chirie iar mai jos ii spune ca nu are acest drept.

Pai daca ,,-unitatea noastra nu are spatii disponibile, atat proprii cat si inchiriate pe baza de contract, avand destinatia de locuinta de serviciu, interventie sau protocol pe raza localitatii X." nu cumva trebuie sa-i dea bani de chirie?

Iti mai dau o idee, daca nu tine sa stea in localitatea unde este postul de politie dupa modificarea Statutului prin OG sa caute cu chirie o locuinta in alta localitate pe o raza de 30 de km.

Sunt curios ce ii va raspunde desteptul de la MRU!

Edited by Elvis

alinworm

intrebare: pot sa inchiriez o camera in aparatamentul parintilor sotiei si sa primesc indemnizatia de chirie?

vladp16

Daca am fost delegat, pot primi bani de chirie?

Ben

Intrucat este o chestie care difera la IPJ la IPJ, nu este un lucru unitar, va intreb si pe voi.

Alegi repartitia intr-o localitate, alta decat cea de domiciliu. Primesti pt asta bani de chirie. Acum intrebarea intrebatoare. Daca fac raport de mutare la un alt serviciu/birou din aceeasi localitate, mai primesc bani de chirie? Mentionez ca subunitatea unde lucrez acum nu se subordoneaza IPJ-ului, dar sunt deservit de acelasi Serviciu Financiar.

Mateuta

Nu cred, pentru ca te muti la cerere. Doar sa faci sa te mute ei...

Ben

Mda. Ma gandeam ca pana la urma tot in acelasi oras stau, nu se schimba nimic, chiar daca este la cerere. Spre exemplu, la Timis, o persoana s-a mutat de la aeroport (SRPT Timisoara) la Pol mun Timisoara (IPJ Timis). Acelasi Serviciu Financiar, acelasi oras, subordonari diferite.