Jump to content
POLITISTI.ro

adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Postare recomandată

Sache

Da, este posibil deoarece este nevoie de un contract de închiriere înregistrat la Finanțe.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

cyprusboy89

Bun. Ce urmeaza ? :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius

Procesul legislativ poate fi urmărit aici: proiect legislativ. Cel mai probabil se aşteaptă punctul de vedere al Guvernului şi dezbaterea ori să fie adoptată de către Senat. Dacă trece şi de Senat, legea trebuie promulgată de Preşedinte.

  • Apreciez 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
pikp112

Salutare.Ati avut situatii in care la numirea in prima functie,beneficiez de compensatia de chiria dar cei de la resurse nu doresc sa faca demersurile necesare deoarece pe contractul de inchiriere este stipulata suma in euro?Mentionez ca nu-l pot modifica deoarece proprietarii sunt in strainatate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Hadrianus

Ma adresez celor care ma pot consilia in legatura cu o situatie deosebita pe care nu am mai intalnit-o pana acum. Prietena mea detine o locuinta in Bucuresti in co-proprietate (50%), cu o alta persoana, care in fapt nu locuieste  cu ea. Acea persoana, intre timp s-a casatorit cu mama mea si locuiesc impreuna in alta localitate. Deci este sotul mamei (tatal meu vitreg). Intrebare; daca prietena mea i-mi inchiriaza locuinta, indeplinind toate conditiile prevazute de lege, am dreptul la compensatie de chirie. Cunosc textul de lege - nu primesti daca inchiriezi de la parintii/copiii tai sau ai sotiei. Eu doresc sa inchei contract cu prietena/concubina care detine locuinta in coproprietate cu tatal meu vitreg.  La data achizitiei locuintei el nu era casatorit cu mama, calitatea de tata vitreg a dobandit-o ulterior.

Practic sunt in situatia de a nu gasi in vreun act normativ din care sa rezulte ca in intelesul legii privind acordarea compensatiei de chirie, sotie=concubina, tata vitreg/sot al mamei=parinte. Va multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Diana1Diana

Mie nu mi se pare ca domnul respectiv este taica-tu, dpdv legal, iar daca concubina nu este/nu va deveni sotie, nu vad impedimentul in a-ti cere banii de chirie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalinn13

  Bună, imi desfasor activitatea la un Post de Poliție ca ajutor șef de post, fiind prima funcție,  postul se afla la o distanta de 20 km de localitatea unde se află efectiv Sectia de Poliție arondată postului, localitate unde am si domiciliului, daca locuiesc cu parintii mei si cu un frate  spatiul fiind unul necorespunzator as putea să solicit chirie in localitatea unde am domiciliul și unde este Secția de Poliție chiar dacă Secția este la 20 km de Postul de Poliție, invocând problema spațiului imobilului și faptul că în comuna respectivă nu se găsesc locuri de închiriat? Majoriatea timpului de lucru este patrulare pe raza Secției. Mulțumesc, astept un răspuns! 
   Cu stimă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Law88

Stie cineva daca se poate acorda decontarea ratei in loc de chirie, ca urmare a modificarilor la lg. 360/2002? Verbal, cei de la SRU mi-au spus ca asteapta normele de aplicare. Imi pot respinge un eventual raport pe acest motiv sau trebuie sa aplice legislatia in vigoare, chiar daca nu exista norme de aplicare?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
DanielBAD

S-a modificat HG 284/2005 :)

 

Principalele modificări aduse prin acest act normativ Hotărârii de Guvern nr. 284/2005 privind stabilirea cuantumului şi condiţiilor de acordare a compensaţiei lunare pentru chirie cuvenite poliţiştilor sunt:

- polițiștii vor trebuie să prezinte  un contract de închiriere a unui spațiu de locuit încheiat în nume propriu sau în numele soțului/soției, fără a mai trebui ca acesta să fie înregistrat la administrația financiară;

- se abrogă art. 2 lit. f  care prevedea faptul că polițistul poate beneficia de compensația de chirie dacă ”şi-a stabilit reşedinţa în localitatea în care a fost numit în prima functie sau mutat în interesul serviciului, la adresa locuinţei inchiriate”;

- se elimină sintagma ”salariu de bază” la care se raportează acordarea compensației de chirie cu sintagma ”salariu de funcție aflat în plată” ;

 

Screenshot_20181213-151531_Samsung-Internet.jpg

Law88, MAI trebuie sa emita un ordin cu normele de aplicare, dar din ce vad nu au un termen.

 

image-2.png

  • Apreciez 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
herixon88

Are cineva informatii cu privire la ordinul cu normele de aplicare? Multumesc!

  • Apreciez 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
skip

Normele de aplicare pt achizitionarea unei locuinte pt cei care beneficiaza de chirie.

45AD7E29-BC1F-49D1-A7CC-D8909264E86B.jpeg

E9F841F7-7E0A-44A9-A9DB-A98CEA866A2D.jpeg

440AD8DA-69D2-4417-807A-E2E3326678D8.jpeg

  • Apreciez 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
thehan

Vă salut! Pot solicita indemnizatie ptr chirie dacă în 2008 am fost mutat la cerere in localitatea de domiciliu iar in 2011 am fost pus la dispozitie si am sustinut examen ptr numirea pe functii dupa reoganizare? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
cyprusboy89

Daca sunt dintre voi care vor sa aplice in perioada urmatoare pentru acordarea acestui drept, bine ar fi sa ne impartasiti din experientele voastre :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Oanuk

Buna! Cu privire la cele mentionate in adresa de mai sus...Am si eu o nelămurire, poate ma ajuta cineva.  În 2016 am achiziționat o locuință prin credit ipotecar desi puteam sa beneficiez de chirie. Legea se aplică și pentru noi, in sensul în care eu pot solicita plata ratelor? Cred ca suntem multi in aceasta situatie. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristy900

Sunt proprietar al unui imobil din pacate inchiriat pana la finele anului 2030.

Recent am fost mutat in interes de serviciu  , ma intereseaza sa stiu daca pot opta pentru plata chiriei sau mai nou pentru aplicarea noi legii in cazul unui nou imobil ipotecar ?

Mentionez ca , imobilul inchiriat  este la distanta relativ mica de noua slujba cca 13 km iar actualul domiciliul la cca 250 km ? 

Multumesc ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Oviduu

Bună ziua. Dacă am avut o locuință în altă localitate decât cea în care îmi desfășor activitatea și am vândut-o, pot beneficia de compensatie de chirie? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius

@Oviduu, Da, ai dreptul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anaid

buna seara...colegi care lucreaza la SRU si se ocupa cu acordarea compensatiilor lunare pt chirie....avem pe-aici??? sa ne mai consultam in ceea ce priveste noile modificari legislative??? multumesc!!! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei

@Anaid intri pe teren minat, cu intrebarea aia :))

Te referi la modificarile pentru acordarea chiriei ca si fractie din rata la banca pentru credit imobiliar?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anaid

da... ma refer la toate modificarile care au aparut de la inceputul anului...cum ar fi si faptul ca nu mai este obligatorie inregistrarea contractului de inchiriere la Administratia Financiara sau ca nu mai este necesara viza de resedinta ...??? am inteles bine ???? cat despre creditele imobiliare...cred ca sunt si mai multe de lamurit....poate cineva sa-mi explice ...credeti ca vor mai veni si alte precizari sau raman lucrurile asa...fiecare ce-ntelege si cum crede de cuviinta... Declaratiile pe propria raspundere, de exemplu, despre care se vb. s-ar  putea sa trebuiaca certificate la vreun notar sau vor fi valabile si in forma simpla....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei

Contractul nu mai trebuie inregistrat la ANAF, intrucat nu este obligatia ta, ci a proprietarului sa faca aceasta formalitate. Este problema lui daca isi declara sau nu venitul. In schimb este necesara viza de flotant. Cel putin, asa am vazut ca a facut un coleg, saptamana trecuta.

Modificat de Andrei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius

@Anaid, sper ca articolul ăsta să-ţi răspundă la toate nelămuririle.

 

  • Apreciez 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anaid

Multumesc foarte mult @Marius!!! intr-adevar de f mare ajutor, dar mai am si alte nelamuriri...cum ar fi : Viza de resedinta mai este obligatorie???

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

×

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.