Jump to content
POLITISTI.ro
adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Recommended Posts

Roby

Cred ca nu, deoarece nu ai schimbat localitatea, structura, etc.... Nu stiu sigur, e doar o parere

Share this post


Link to post
Share on other sites
screen

Daca ma mut de la o structura la alta in cadrul aceleiasi localitati mai beneficiez de compensatia de chirie?

Daca ma mut de la o structura la alta in cadrul aceleiasi localitati mai beneficiez de compensatie de chirie.Precizez faptul ca domicilul il am in alta localitate.

s

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marius

Da, trebuie să beneficiezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Screen daca in localitatea respectiva ai fost mutat in interesul serviciului poti sa te muti de cate ori vrei tu la structuri din aceiasi localitate.

Bine sa si poti de cate ori vrei tu!

 

Rober7 in localitatea respectiva s-a mutat la cerere...adica asa a dorit!

 

19alex23...din nou?

Share this post


Link to post
Share on other sites
19alex23

ce din nou?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Roby

adica ai beneficiat de chirie chiar si dupa ce ai fost mutat la cerere ? ca ai scris "din nou" :)
cred ca la asata s-a referit Elvis

Edited by Rober7

Share this post


Link to post
Share on other sites
19alex23

am beneficiat la prima numire pe functie dupa care m-am mutat la cerere si nu am mai beneficiat

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciopy23

Te ai mutat la cerere in aceeasi localitate sau alta localitate?

Share this post


Link to post
Share on other sites
19alex23

M-am mutat la cerere in localitatea de domiciliu

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciopy23

Daca te ai mutat in alta localitate la cerere nu beneficiezi. Daca erai initiaal mutat in interesul serviciului intr o localitate si ulterior te mutai la cerere la u serv in aceeasi localitate primeai chirie. Dar asa nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
law1123

                Eu si viitoarea mea sotie lucram in politie amandoi, dar beneficiez doar eu de chirie. Ea are locuinta in localitatea. Daca pana la data casatoriei vinde sau doneaza locuinta, eu beneficiez in continuare de chirie, nu? In lege sau ordin nu se face nici o referire  la trecut, daca ai avut, tu sau sotia locuinta.

                Voi ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciopy23

Lasa le dracu de acte si stai in chitie la ea. Si ai terminat balciul. Tot asa va duceti viata. Daca vinzi casa ai idee cat e impizitil de vanzare. 2%. Cate lini de chirie acipera impozitul.

  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Ciopy23....raspuns gresit.

Completezi niste formulare si dai o declaratie pe proprie raspundere.

Daca sotia are locuinta proprietate personala nu mai beneficiezi de acest drept.

Edited by Elvis

Share this post


Link to post
Share on other sites
law1123

Bun, dar daca a avut locuinta iar la data casatoriei nu mai are (pentru ca a vandut-o) beneficiez in continuare de chirie nu? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciopy23

A zis viitoarea sotie. Acum am dreptate nu? Ma refeream la certificatul de casatorie

Edited by ciopy23

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Law1123 esti politist?...

Ca nu iti vad plusul.

Edited by Elvis
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
law1123

da sunt politist si eu si viitoarea sotie. Ea oricum vrea sa vanda imobilul iar daca il vinde dupa casatorie clar nu mai primesc chirie pt ca la data casatoriei a avut locuinta sotia.Corect? Dar daca il vinde inainte, dupa lege pot beneficia in continuare de chirie nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
DanielBAD

S-a marit compensatia pentru chirie, din vara se aprobase marirea cu 15% si de la 1.01.2015 a intrat in vigoare.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciopy23

S a marit sau se calculeaza la salariul de baza care il aveai in dec 2009 ? Daca stii vreun act normativ spune l. Eu am citit o ordonanta de guvern si scria ca diferitele sporuri se calculeaza la niv din dec 2009.

Share this post


Link to post
Share on other sites
DanielBAD

Despre OUG 37/2014 cred ca e vorba si da, ai dreptate ca se calculeaza la nivelul altui an. Ce voiam sa subliniez este ca de joi s-a facut simtita marirea.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciopy23

Da Am simtit si eu. Dar nu stiu exact cu cat ca am contractul pe 550 si am aj la suma asta si nu stiu cat mai e peste. Tb sa ma duc la financiar.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrei

Ciopy23, ce salariu de baza ai, de ai primit 550? Eu am 1365, ag2 si pe contract am 450. As dori si eu sa modific contractul si vreau sa stiu pragul...

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciopy23

Ce promotoe esti zzzt24? Totul conteaza vechime functie. Ma interesez si iti spun cat mi a crescut.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrei

Promotia dec 2012.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciopy23

Eu 2003 si sunt ag 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.