Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Brasoveanu

Conducere fara permis ori cu permisul suspendat

Întrebare

Brasoveanu

Buna ziua, sunt sofer profesionist si am o dilema...in august 2013 am fost inregistrat de aparatul radar in localitate cu o viteza de 104 km/h, am facut contestatie la aceasta contraventie, dar in octombrie anul trecut am pierdut. Nu am predat permisu, in schimb anul acesta in aprilie am fost depistat cu o alcolemie de 0.29....bineinteles ca am depus din nou contestatie dar cand am fost sa il ridic inapoi mi sa spus ca am un proces incheiat si nu mil poate restitui. In urma cu 2 saptamani am fost prins conducand si mi sa intocmit dosar penal pentru conducere fara permis(fiind suspendat). Dilema mea e....imi anuleaza permisul? Daca da, dupa ce perioada pot da din nou? Sau ce pot face in cazul acesta? Va multumesc anticipat!

• Displace 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

12 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

Conform art. 114 alin.(1) lit. b, după ce vei fi condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru săvârșirea infracțiunii prevăzute de art. 335 alin. (2) Cod Penal (conducerea unui auto în perioada când exercitarea dreptului de a conduce a fost suspendată), permisul de conducere se anulează.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Brasoveanu

Va multumesc pentru raspuns. Dupa cat timp pot face din nou un dosar pentru scoala de soferi?

Link către postare
  • 0
JollyJoker

Depinde in functie de finalitatea dosarului penal pe care il ai, iar pe urma de perioada de reabilitare!

Link către postare
  • 0
Pocrys

Buna ziua.as vrea sa stiu si eu ce pedeapsa pot primi pt conducerea cu permisul suspendat deoarece am permisul suspendat pt trecerea pe rosu la semafor si am facut prostia sa urc la volan si am fost oprit in trafic.pe net am citit tot felul de comentarii dar mar interesa un raspuns mai clar mentionez ca sunt la prima abatere de genul adica nu sunt recidivist daca pot spune asa.si cam cat poate sa dureze toata treaba asta pt ca tot asa am mai citit si nu sunt pe deplin lamurit.va multumesc

Link către postare
  • 0
Marius

Link către postare
  • 0
dapix75

Buna ziua! Voi fi cat mai scurt si concis. In urma cu o luna am fost oprit in trafic de un filtru la ora 1.00. Am suflat in fiola si am avut alcoolemie 0.14. STIU CA AM GRESIT GRAV. Nu trebuia sa consum alcool. Am permisul din 1997 fara nicio suspendare sau accident am condus peste 600000 de km, stiu ca nu este un criteriu si nu am nicio scuza . Dupa ce am suflat in etilotest, am primit de la D-l agent procesul verbal de contraventie cu suspendarea permisului pe 90 de zile si dovada. Am plecat de langa echipaj  la ora 1.15 ( este scris in dovada) , iar la ora 1.35 am fost surprins de radar cu 71 km la ora in localitate, am prezentat  actele si ATUNCI am aflat ca  dovada era fara drept de conducere. Am fost dat jos de la volan si gata. Repet, stiu ca am gresit enorm consumand alcool, si apoi m-am urcat la volan, dar de ce primul echipaj nu a procedat ca al doilea? Eram singur in masina iar locul unde am fost oprit nu era cu oprire sau  stationare interzisa. Regret enorm situatia in care sunt, dar pur si simplu pt mine dovada a fost asimilata cu 14 zile drept de condus, ulterior dupa ce am fost oprit de al doilea echipaj si mi-a fost comunicat faptul ca nu mai avem drept de conducere am realizat  ca sunt intr-un mare....... Intrebare. De ce primul echipaj nu a procedat la imobilizarea mea si a masinii?? Repet, eram singur in masina si locul opririi era perfect legal, fara oprire sau stationere interzisa. Acum am dosar penal pt conducere cu permis suspendat,  Stiu ca NU  AM NICIO SCUZA dar dosarul meu penal nu exista acum daca D-l agent imi imobiliza masina exact cum a procedat al doilea echipaj

Link către postare
  • 0
Sache

Ai condus degeaba peste 600.000 km, dacă nu cunosti legea. Totuși, necunoasterea legii nu înlătura răspunderea penală. Sunt ferm convins de faptul ca ți-a fost eliberată dovada fara drept de circulație, iar colegul ți-a adus la cunoștința ca nu mai poți conduce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioada de 90 zile începând cu momentul constatării contravenției.

Dosarul penal nu exista dacă nu conduceai după ce ai consumat băuturi alcoolice, dacă nu circulai cu viteza peste limita legală admisă, dacă cunoșteai legislația rutieră si, cel mai important, DACĂ RESPECTAI PREVEDERILE LEGALE!

Link către postare
  • 0
iav
în urmă cu 13 ore, dapix75 a scris:

De ce primul echipaj nu a procedat la imobilizarea mea si a masinii??

Și cam cum trebuiau să te imobilizeze? Cunoști ce presupune o imobilizare?!  A pune (pe cineva sau ceva) în neputință de a se mișca, a aduce în stare de nemișcare, de neclintire. ca săye imobilizeze, colegii trebuiau să te încătușeze, dar nu era cazul. Trebuia să suni un prieten care să posede permis de conducere și care săvină să te ia cu mașină cu tot, sau puteai să suni la o firmă care se ocupă cu tractarea autovehiculelor.

Deci după tine polițiștii sunt vinovați că nu te-au legat de un pom, sau că nu ți-au tăiat cauciucurile la mașină, ca să nu mai circuli și nicidecum tu, care cu mânuța ta, ai dus dus paharul cu alcool la gură. 

Nici cel de al doilea polițist nu ți-a imobilizat mașina.

Și la instanță să arunci vina pe polițiști.

Link către postare
  • 0
bogdanvizitiu

Buna ziua. Imi poate spune cineva care sunt consecintele nepredarii permisului dupa ce am pierdut o contestatie in instanta? Intrebarea mea este care sunt consecintele daca nu-l predau nici dupa a doua instiintare. Multumesc

Link către postare
  • 0
iav

Încearcă și afli.

Link către postare
  • 0
Cristiann

Salut! Am doua cazuri sa va prezint si sa va cer parerea:

1.  Ieri, un pusti de 19 ani, fara permis (facuse scoala de soferi dar picase examenul), a fost implicat intr-un accident. El conducea un BMW si a lovit un Logan in care se aflau soferul si sotia acestuia. Femeia a murit in urma accidentului. Se pare ca de vina pentru accident e Loganul care a incercat sa faca o intoarcere fara sa se asigure. In aceasta situatie cel cu BMW e acuzat si de omor (chiar daca vina pt accident o are Loganul), sau doar de conducere fara permis?

2. Eu conduc pe un drum national cu viteza peste limita admisa. Cineva nu-mi acorda prioritate (intra pe sosea fara sa se asigure, sau aflandu-se pe accelasi sens de mers intoarce fara sa se asigure) si avem accident. Acel cineva moare. Daca el e de vina pentru producerea accidentului, insa si eu aveam viteza peste limita admisa, sunt acuzat de omor?

Link către postare
  • 0
Marius

Nu există niciun motiv care să mă convingă că merită să-mi irosesc timpul, oferind explicaţii pentru situaţii ipotetice născocite. Scopul acestei secţiuni e să oferim îndrumări şi răspunsuri oamenilor care chiar au nevoie şi pot fi ajutaţi, NU să oferim explicaţii pentru situaţii ipotetice celor care se plictisesc. Consultă un avocat, care cel mai probabil contra cost te poate lămuri.

• Apreciez 2

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.