Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Depistat la volan cu alcoolemie in aerul expirat

Ionut230
 Share

Question

Am si eu o intrebare la care va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Am facut recalcularea alcoolemiei si se pare ca la mine a venit mosu` mai devreme,rezultatele fiind favorabile.Acum intrebarea mea este:Poate procurorul de caz sa ceara recalcularea din nou?

Va multumesc anticipat!

Recommended Posts

• 0

Din ce ai explicat tu aici TOTUL s-a desfasurat legal.

Raportul a "iesit" negativ, si ti-ai luat permisul

Pierderea ta de energie este absolut inutila

Acum mai bine de 2 ani am facut un test cu apa de gura. L-am trimis cuiva pe privat aici pe forum care m-a rugat sa-l puyblic, dar am refuzat.

Rezultatul la 0 secunde, deci cand ce iese din plamani baleiaza si limba si cerul gurii mustind de listerine a fost 0.11%, pondere care a scazut la jumatate dupa 5 minute.

Daca-mi pun ambitia chiar ma apuc sa calculez cat ar putea ramane in gura, la ce concentratie de alcool maxima e cantitatea de lichid strain din cavitatea bucala si presupunand cazul ideal ca tot alcoolul din gura se evapora doar atunci cand vine aerul din plamani spre etilotest.

Ce vrei sa demonstrezi? Care e telul postului tau?

• 0

Salut , nu stiu care va fi countinuarea procesului si vreau sa aflu . Am fost oprit iar in aerul expirat am avut 0.49 pur in aerul expirat , am fost de 2ori la spital la recoltarea probelor biologice , nu stiu ce aşteptări să am dupa obţinerea rezultatelor , nu sţiu daca în cazul de fată este vorba si despre dosar penal , si pe cât timp va fi reţinut permisul de conducere , sau poate anulat. Am primit o înştiiţare ca  nu mai am dreptul de a conduce , dar în rublica unde se scrie pe ce durata de timp este scris de mână "Fără" zile. Am citit multe pe internet si nu îmi dau seama ce va fi continuarea , au zis că voi fi contactat telefonic.Mulţumesc.

• 0
  • Moderator

La valoarea aia ai dosar penal. Mai mult ca sigur permisul îți va fi anulat de către instanta când vei fi trimis în judecata. Ia-ți un avocat. 

• Like 1

• 0

Buna seara,

In data de 7 iunie ac, in jurul orelor 06:30 am fost oprit la un control si testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0.03. Rezultatul este ciudat, in conditiile in care nu consum alcool de peste 10 ani, datorita unor probleme de sanatate (urmez tratament zilnic). Am solicitat sa merg la recoltarea de probe biologice, mi-a fost eliberata dovada CU drept de a conduce pe o perioada de 15 zile (incepand cu 24 de ore dupa recoltarea probelor), pana la sosirea rezultatelor de la sange.

Tinand cont de faptul ca nu consum alcool, era dimineata si ma trezisem cu aproximativ 30 de minute inainte de a fi testat, nu mancasem nimic (am luat doar o pastila de tensiune cu un ceai de menta), exista posibilitatea sa fie o inregistrare eronata a aparatului? 

Am inteles ca pot exista intarzieri pana la sosirea rezultatelor, tinand cont de situatia actuala (pandemia covid-19). Exista posibilitatea ca la intarzierea rezultatelor sa imi fie prelungita dovada CU drept de circulatie? Permisul este o conditie esentiala a job-ului meu. 

Multumesc

• 0

Pe data de 11.06.2020 mi-a fost retinut permisul de conducere(fara drept de circulatie) in etilotest avand 0.03 la 1 ora si cv am fost la prima recoltare de sange..specific am baut o bere 500ml imi asum fapta sunt vinovat!!!!

Acum ce vreau sa intreb eu...!

Unde trebuie sa platesc probele de sange?

Agentu mi-a spus ca sa astept sa imi elibereze Comandantu o hartie ca sa pot sa platesc probele la IML au trecut aproape 2 sapt nici vorba sa imi elibereze aceea hartie..ma tot amana ca nu a primit nimic de la comandant ca nu este semnata.....va rog frumos sa ma lamuriti si pe mn..la IML nu pot sa platesc fara aceea semnatura a comandantului????

• 0
  • Moderator

Îţi recomand să depui o solicitare scrisă (poţi să o trimiţi şi pe e-mail dacă îţi e mai comod) către şeful unităţii de poliţie şi cu siguranţă vei primi un răspuns.

• 0

Buna ziua tuturor.

In data de 22.01.2021, ora 22:45 am fost oprit de un echipaj de politie pe raza municipuilui Oradea. Totul fara nici un fel de problema, asta pana cand agentul de circulatie m-a rugat sa suflu in fiola. Mentionez ca alcoolemia in aerul expirat afisata electronic pe aparatul etilotest arata 0.05. Nu consumasem niciun gram de alcool, iar alimente in ziua respectiva, foarte putine bogate in glucide. Din pacate am fost nevoit sa-mi sustin nevinovatia, atat verbal, dar si printr-o proba de sange recoltata in maxim jumatate de ora de la testul in aerul expirat. MI s-a spus ca suma achitata pentru analiza de sange costa 160 lei.

Diabetic fiind, am aflat ca acea valoare in aerul expirat se poate sa fie reala din cauza "cetozei de foame", mai exact organismul cand nu are glucide (carbohidrati), incepe sa consume lipide si proteine din rezervele proprii, pentru a putea produce energie.

As dori sa intreb, avand in vedere ca in sange s-a gasit 0 concentratie de alcool, eu cum imi pot recupera suma platita pentru analiza de laborator? Asta daca se poate, evident.

Multumesc frumos, o zi buna tuturor!

Edited by Szed

• 0

Buna seara, astăzi 02.03.2021 am fost surprins in trafic de aparatul etilotest cu 0.12 alcoolemie in aerul expirat. Evident am cerut prelevarea probelor de sânge pentru că nu consum alcool deloc, absolut deloc. Menționez ca am mâncat un corn cu ciocolata, polițistul mi-a spus ca e posibil să fie de la corn. Întrebarea mea este in probele de sânge se va vedea că am consumat un corn? Mâine intenționez să m-a adresez instanței pentru a-mi dovedi nevinovația. Aștept răspunsuri și păreri, este o valoare mare a alcoolemiei? Voi avea câștig de cauza cu probele de sânge? 

• 0
  • Moderator

Stai sa ne scoatem globul de cristal...

• 0
16 minute în urmă, Cristi a scris:

Stai sa ne scoatem globul de cristal...

?

• 0
  • Moderator

Asteapta rezultatul analizelor de sange. La valoarea respectiva este doar o contraventie, ramai fara permis 90 de zile. Simplu.

• 0
6 minute în urmă, Cristi a scris:

Asteapta rezultatul analizelor de sange. La valoarea respectiva este doar o contraventie, ramai fara permis 90 de zile. Simplu.

Da, dar cum ziceam nu consum alcool absolut deloc, cum este posibil să îmi apăra in epilotest? Se poate ca in epilotest să iasă și la sânge nu?

• 0
  • Moderator

Pai chiar ca era imposibil in EPILOTEST...

• 0
  • Membru
27 minute în urmă, Brindea a scris:

Da, dar cum ziceam nu consum alcool absolut deloc, cum este posibil să îmi apăra in epilotest? Se poate ca in epilotest să iasă și la sânge nu?

Daca zici ca nu ai consumat alcool deloc, stai linistit si nu mai pune întrebări, pt ca va fi bine

• 0

Salutare,

De dimineata cumnatul meu a fost oprit in drum spre munca de un echipaj si i-a iesit in etilotest o valoare de 0.06 mg.
Inainte sa sufle manca un corn cu gem, nici macar sampanie de la care am vazut ca iese alcoolemie, era cu gem, pe ambalaj nu zicea nimic de alcool. Dupa ce a inghitit ultimul dumicat, a suflat in aparat, nu a baut nici macar o gura de apa sa se duca bine croissantul :))

A cerut sa mearga la probe, i s-au luat probe si i s-a dat dovada cu data de maine.
Mai departe, daca ii iese 0 la sange, trebuie sa faca evident contestatie sa recupereze permisul, ori i se da inapoi de la politie? Din lege reiese ca trebuie sa faca contestatie.

Ati mai intampinat cazuri de genul?

• 0
  • Moderator

Art. 192
(1) Conducătorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai, testat cu un mijloc tehnic certificat sau cu un mijloc tehnic omologat și verificat metrologic, i se reține permisul de conducere dacă valoarea concentrației este de cel mult 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, eliberându-se dovada înlocuitoare fără drept de circulație, dacă nu dorește recoltarea mostrelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, în condițiile stabilite la art. 194.
(2) Când conducătorul vehiculului solicita recoltarea mostrelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, acesta va fi însoțit de polițistul rutier la cea mai apropiată instituție medicală autorizata sau instituție medico-legala, iar după recoltare i se va elibera o dovadă înlocuitoare cu drept de circulație pentru cel mult 15 zile, a carei valabilitate intra în vigoare la 24 de ore de la cea de-a două recoltare de mostre biologice.

• 0

Da, singura problema e ca s-a completat proces verbal de retinere a permisului, am uitat sa mentionez, am citit deja topicul asta si cred ca se putea cum ai spus doar daca nu completa PV. Poate sa-l anuleze la sectie? Eu stiam ca doar prin contestatie.

Edited by mariustz

• 0

Au venit rezultatele si are 0. Din cate am inteles politistul putea sa completeze a doua zi procesul verbal in functie de rezultate, in schimb a ales sa n-o faca, desi era doar 0.06 si culmea putem spune ca era si oarecum coleg cu el, contravenientul fiind in politia militara. Nici rezultatele nu le-a comunicat pana nu a sunat sa intrebe, erau venite de ieri.