Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
danielamd

Folie pe geamurile fata - DA SAU NU ?

Question

danielamd

Este legal sau nu folia pe fata? Internetul este impartit in douaparti , la fel si agentii de de circulatie.

Asta este Romania, legile sunt interpretabile.

citat din RNTR1 :
"Geamurile vehiculelor trebuie să fie omologate şi să poarte marca de omologare în conformitate
cu Directiva 92/22/CEE2) cu modificările ulterioare sau cu Regulamentul 43 CEE-ONU3).
Condiţia se consideră îndeplinită şi de către geamurile care sunt omologate conform normelor
SAE sau DOT.
Geamurile aflate în câmpul de vizibilitate principal al conducătorului auto trebuie să asigure o
transparenţă de cel puţin 75% pentru parbriz, respectiv 70 % pentru restul geamurilor. Câmpul de
vizibilitate principal al vehiculului este format din parbriz, geamurile laterale faţă şi luneta.
În cazul în care vehiculul este dotat şi cu oglindă laterală dreapta, luneta nu mai face parte din
câmpul principal de vizibilitate.
În cazul în care geamurile vehiculului au o transparenţă modificată faţă de cea stabilită prin
marcajul de omologare, se urmăreşte ca stratul aplicat ulterior să fie uniform şi să nu creeze distorsiuni.
De asemenea, tratamentul electrochimic sau foliile de protecţie aplicate pe geamuri trebuie să fie
certificate şi marcate corespunzător, iar aplicarea acestora este permisă numai în ateliere autorizate
potrivit legii.
Aceleaşi condiţii se aplică motociclurilor carosate şi tractoarelor"

Deci ai voie sa pui folii pe fata atat timp cat se asigura o transparenta totala(geam+folie) de minim 70%

• Upvote 1
  • Downvote 3

13 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Nu e nimic interpretabil, prevederile legislative sunt foarte clare.

Pentru a îndeplini condițiile legale, nicio mașină nu poate avea aplicată folie de culoare închisă pe parbriz și pe geamurile de la portierele din față. Legea spune că se pot aplica și pe geamurile din față, dar gradul de transparență admis este foarte mare (transparență de minim 70%), astfel încât pentru o folie aplicată care să respecte condițiile legale, este aproape invizibilă diferența față de un geam normal.

Dacă folia aplicată pe geamurile faţă modifică gradul de transparenţă şi acest lucru se observă din exterior, modificările nu se încadrează în prevederile legale și se aplică o sancţiune contravenţională plus reținerea certificatului de înmatriculare.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Cezar

Mergi la registru.

Faptul ca ai parbriz nu inseamna ca transparenta actualului geam are transparenta 100% si iti da tie libertatea sa aplici folie cu transparenta min75%.

Eu nu inteleg cum estetica vehiculului primeaza in fata securitatii?

Vehiculul ala e folosit si pe timp de noapte si ploaie, iar micsorarea graduluii de transparenta mareste uluitor de mult probabilitatea de accident.

Ceea ce vedeti voi prin filme sunt autospeciale de curse, si se folosesc numai ziua, cu scopul de a limita radiatiile de la soare. Pentru cursa de 24 de ore nu m-am uitat in mod special dar sunt sigur ca se folosesc parbrize cu grad de transparenta cat mai mare

• 0
danielamd

Deci ai voie sa pui folii pe fata atat timp cat se asigura o transparenta totala(geam+folie) de minim 70%

Referitor la siguranta, in cazul unui incident (fie tamponare fie piatra aruncata intentionat) daca se sparge geamul simplu se face bucatele si te poate rani, in schimb geamul cu folie se comporta la fel ca parbrizul.

Plus hotii gainari nu mai sparg geamurile cu folie pentru un incarcator auto sau ochelari de soare, victime sigure sunt masinile cu geamuri fara folie.

• 0
Cezar

Ai voie DOAR sa operezi un vehicul omologat RAR, si daca RAR scrie ca poti cirucla cu folia, esti in legalitate, dar asta trebuie s-o faca RAR si nu un service acreditat sa puna folii.

Numai RAR poate masura transparenta unui geam

Referitor la siguranta, in cazul unui incident (fie tamponare fie piatra aruncata intentionat) daca se sparge geamul simplu se face bucatele si te poate rani, in schimb geamul cu folie se comporta la fel ca parbrizul.

Nu-ti face griji, exista teste de siguranta rutiera, si nu se justifica folie pe geamurile laterale/luneta, altfel erau obligatorii si constructorul le integra inainte de omologare. Nu cauta justificari. Daca ai voie si tu vrei, iti poti pune in conformitate cu legea. Cum am mai spus, aparat pentru masurarea transparentei ai numai la RAR

• 0
VladSoare

Păi da, dar cred că tu nu-ți dai seama ce înseamnă o transparență de 70%. Dacă folia e vizibilă, înseamnă că te afli cu mult sub 70%. O folie cu care să te menții peste 70% ar fi aproape transparentă.

Ține cont că acel grad de 70% se măsoară în valoare absolută, nu relativ la transparența geamului. Geamul în sine, fără nimic pe el, nu are transparență 100%.

Plus hotii gainari nu mai sparg geamurile cu folie pentru un incarcator auto sau ochelari de soare, victime sigure sunt masinile cu geamuri fara folie.

Ăsta nu-i un argument valid. În primul rînd, geamurile laterale sînt securizate. Dacă dai cu piatra în ele, se fac praf și nu te rănesc. În al doilea rînd, dacă vrei folie doar pentru protecție la efracție, nu te împiedică nimeni să-ți pui una transparentă. Există și unele cu filtru anti-UV. Poți să faci treabă bună și fără să arăți ca un cocalar și fără să pui pe alții în pericol.

• Upvote 1

• 0
lci

1. O sa ramai uimit ca transparenta parbrizului original, din fabrica, e aproape de limita de 70%.

2. Masinile, inainte sa fie lansate, sunt studiate si testate in fiecare detaliu, pe bani multi. Nu-ti da de gandit ca inclusiv masinile astea mai pricopsite, de 100.000 euro, nu vin cu parbrizul si geamurile laterale fata decat usor inchise?

• Downvote 2

• 0
zaharel91

Mi am facut cont special pentru urmatoarea intrebare.

Stiu sigur, am vazut, ca sunt masini ale Politiei Rutiere si masini personale ale unor politisti care au folii negre pe geamurile din fata. Din cate stiu nu sunt permise... ei de ce au voie? De ce nu se autosesizeaza nimeni? Pe ei cine ii controleaza? Sunt un exemplu negativ pentru ceilalti soferi. Au voie si totusi nu stiu eu? Ma refer pe masinile de munca, radar neinscriptionat in cazul de fata. Pe masinile personale sunt sigur ca nu au voie.

Nu am probleme\confilcte cu nici un politist insa sunt curios sa stiu de ce ei (anumite persoane) sunt imuni regulilor care se preteaza "muritorilor de rand" asa cum sunt si eu. Ma simt prostit si injosit. Mentionez ca nu sufar sa am folii pe fata, nu am nici macar pe spate, este o pura curiozitate.

• Downvote 7

• 0
iav

Pe autospecialele de serviciu nu sunt aplicate folii pe parbriz, pentru că nu sunt proprietate personlă și ori ce modificare este efectuată doar cu aprobare. Eu nu mi-aș pune folie nici pe autospeciala de serviciu și nici pe autoturismul personal, indiferent că este pe lunetă, geamuri laterale și cu atât mai puțin pe parbriz.

• 0
Catalin

@iav nu merită să pierzi vremea pentru un răspuns, pur şi simplu nu merită. E o pierdere de vreme. Omul în cele câteva rânduri postate a reuşit să dovedească că se uită la televizor şi preia ideile creţe ale formatorilor de opinie rataţi, ce se perindă zilnic prin studiourile tv. Ne recită utopia aia cu poliţistul care trebuie să fie nu ştiu ce exemplu ... de parcă legea ar putea sau ar trebui să fie respectată de unii mai mult şi de alţii mai puţin!? Crezi tu că o să înţeleagă un astfel de individ vreodată că legea trebuie respectată pur şi simplu, că ea nu poate fi respectată mai mult sau mai puţin de cineva anume şi nici nu ai nevoie de vreun exemplu pentru a o respecta? Legea o respecţi pentru că vrei, nu pentru că aşa ai văzut că fac alţii, nu ai nevoie de niciun exemplu ca să respecţi legea, ci ai nevoie doar de voinţă.
Aaaa ... şi din moment ce ne-a mai demonstrat că proverbul ăla, cu acel câine ce moare de drum lung, i se potriveşte de minune, chiar crezi că va înţelege vreodată faptul că maşinilor poliţiei nu li se aplică la fel regulile pentru celelalte maşini şi din această cauză se numesc autospeciale? Păi dacă li s-ar aplica aceleaşi reguli ca la orice autoturism ... şi girofarul s-ar încadra în prevederea aceea ce interzice montarea la autovehicul a altor lumini ori dispozitive, de altă culoare/intensitate, de aceea se şi numesc autospeciale. 
Tocmai din aceste motive îţi spun că e doar o pierdere de timp să încerci să-i răspunzi unui astfel de om, ce a pierdut timp şi a irosit energie pentru a-şi crea un cont de membru ca să îşi mainfeste grija nemărginită pentru ce fac alţii şi să ne spună că are nevoie de modele pe care să le imite când doreşte să respecte legea.

• Upvote 6

• 0
iav

Trebuie să le răspundem, pentru că până la urmă li se trezește la viață neuronul și vor înțelege.

• 0
genessys30

Sunt anumite motive pentru care polițiștii au folii pe geamuri, motive pe care nu le-ai înțelege dacă ți-ar fi explicate. Programul polițiștilor este unul fix dar nu prea. Ca atare, în unele situații se impun improvizații pentru a duce munca de poliție la bun sfârșit, fără tămbălău, circ pe stradă și priviri indiscrete. E o prostie imensă să cerem poliției ”să fie exemplu” pentru toți ceilalți ”muritori” de rând atât timp cât munca acesteia cuprinde o gamă largă de paliere iar metodele uneori, legal, sunt neortodoxe. Nu poți fi atât de pueril să ceri unui echipaj de poliție ca atunci când observă o neregulă în trafic, ori o faptă antisocială, să aștepte, pentru intervenție, culoare verde a semaforului ori să întoarcă la prima intersecție pentru că în acel loc este linie contiunuă. Polițiștii sunt operativi, iar conform DEX, "OPERATÍV, -Ă, operativi, -e, adj. 1. Care lucrează repede, expeditiv, activ; care are efect (rapid); eficace, eficient. 2. Referitor la acțiuni, care ține de acțiune. – Din fr. opératif."

Polițiștii de la Crimă organizată, cei care lucrează sub acoperire, fac tot felul de lucruri antisociale pentru a se putea integra în decor și a destructura o anumită grupare infracțională. Nu vrei să le cerem acestora să se abțină de la astfel de fate că, vezi Doamne, trebuie să fie exemple pozitive? O să spui că nu se compară cu Circulația ori Ordinea Publică. Ba da.

Polițiștii au același statut. Special!

Bine au spus colegii mei că nu prea merită osteneala de a-ți răspunde.

• Upvote 1

• 0
aexaex

Redeschid acest subiect. Am folii omologate aplicate intr-un service autorizat RAR, pentru ca gemenii mei nu se simteau tocmai bine din cauza soarelui pe timpul verii si nu numai. Mentionez ca acum ceva ani am mers in masina unei cunostinte cu folii, cel mai probabil de proasta calitate si neomologate si am jurat ca nu o sa imi pun pe masina asa ceva vreodata intrucat vizibilitatea era foarte proasta. Cu foliile omologate si o transparenta de 15% pe spate si luneta nu simt niciun disconfort.  Acum as dori sa pun folii si pe fata cu cel mai mare grad de transparenta(88%). Din cate mi-a explicat si persoana de la service inainte de aplicare se verifica opacitatea geam + folie si se aproba aplicarea doar daca transparenta este peste 70%. In aceasta situatie, la ITP sau la un control al politiei rutiere/RAR, exista posibilitatea sa am probleme din punct de vedere legal? Din informatiile de la adresa http://www.rarom.ro/cs-uploads/RNTR 1.pdf  pag 80, inteleg ca nu ar trebui sa fie o problema. Cum este gestionata aceasta situatie de agentul de circulatie? Cum poate determina transparenta sau pe ce motiv poate fi retinut talonul? Intreb, intrucat pe internet am vazut situatii diverse in care soferii au ramas fara talon din cauza acestor folii, cu tot cu autorizatie(zic ei).

Multumesc anticipat pentru raspuns.

• 0
03CRS

Salut am si eu o intrebare am voie cu parbrizul ionizat albastru ? Si foliile pe fata ? Nu sunt omologate am inteles ca nu se omologheaza ?